Rett Sendromu : Çocuklarda Rett Sendromu Tedavisi

—  Rett Sendromu Tedavisirett-sendromu-tedavisi

—  Rett sendromunu tamamen ortadan kaldıran bir tedavi henüz bulunmamıştır. Ancak bireyin yaşamını en iyi koşullarda sürdürmesi için odaklı tedaviler uygulanmaktadır. Rett Sendromunun tedavisi semptomlara yöneliktir. Nefes güçlükleri, motor güçlükler, nöbetler, uyku düzeni gibi semptomlar için medikal tedavi kullanılmaktadır. Genellikle skolyoz ve kalp sorunları yaşadıklarından bu durumların kontrol altında tutulması gerekmektedir. Occupational terapi, fizyoterapi, hidroterapi, konuşma terapisi gibi yaklaşımlar bireyin yaşam kalitesini arttırmaktadır. Bazı bireylerin özel beslenme programına,  için korse  gibi ek ihtiyaçları olabilmektedir (Ellaway ve Christodoulou1999).

—  Birçok durumda Rett Sendromlu çocuklar akademik, sosyal ve mesleki desteğe ihtiyacı olmaktadır. Bu desteğin ömür boyu sürmesi de gerekmektedir. Rett sendromlu bireylerin istemsiz hareketlerinin ve kaygısının arttığı, ajite olduğu durumlarda sessiz ve güven verici bir ortamın sağlanması önemlidir(Kerr 2002).

—    Medikal Tedavi: Rett sendromu tedavi edilemez, ancak semptomlarını (nöbet, kas kasılması vb.) kontrol altına almak için ilaç tedavi kullanılmaktadır. Medikal tedavi sempotmatik ve destekleyicidir (Dunn, 2001).

—  Occupational Terapi- Özel Eğitim : terapist bireyin, kendi başına bazı hareketler yapabilmesine yönelik özel çalışmalar düzenler. Yemek yeme, giyinme-soyunma, faaliyetler(kağıt kalem becerisi, makas kullanımı vb.).

—  Fizik tedavi: Bireyin hareket edebilme ve kendi başına hareket edebilme, denge durabilme kapasitesini arttırmak amaçlanır. Skolyuzu olan bireylerin duruşunu düzeltmek için de gereklidir.

—  Konuşma Terapisi: Bireyin kendini ifade edebilmesi, dil gelişiminin desteklenmesi hedeftir. Bireye sözsüz iletişim yolu ile kendini ifade etmesi de öğretilebilmektedir.

—  Beslenme Desteği: Bazı Rett Sendromlu bireylerin kilolarını korumaları için yüksek kalorileri dengeli bir diyet uygulamaları normal gelişim için, sosyal becerileri ve bilişsel becerileri için gereklidir. Zaman zaman beslenmenin güç olduğu durumlarda tüp ile beslenmede uygulanmaktadır.

—  Alternatif-Tamamlayıcı Terapiler: Akapunktur, Masaj Terapisi, Yoga, Hayvanlar ile terapi, İşitsel işleme çalışmaları, Müzik terapisi, Hidroterapi.

—  Birçok zorlu semptoma rağmen Rett Sendromlu birçok birey orta yaşlarına(30-40 yaş) kadar yaşamaktadırlar. Rett Sendromlu bireylerin sürekli desteğe ihtiyacı olabilmekte bu durum aileleri içinde yorucu olabilmektedir. Ailelerinde tedavi süreçlerinin içinde olması çok önemlidir. Ayrıca aile bireylerinde sürekli destek olmadan yaşadığı stres ile baş edebilmek için stratejiler belirlemesi, zaman zaman aile dışından birinin çocuk ile ilgilenmesinin ayarlanması, aynı sendromu taşıyan bireylerle temasa geçmek gibi alanlarda yönlendirmeler yapılması gerekmektedir.

—Bu konuda eğitimsel desteği Mika Psikoloji’ den alabilirsiniz: www.mikapsikoloji.com veya 0532-063-98-73

ayse-imza

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com