12 Yaş Çocuğu Davranışları Hakkında Okuyucu Sorusu ve Cevabı

Soru: Oğlum çok hareketli evde koltukların tepesinden atlayan, evde top oynayan, evin içinde soru-4yürümeyip koşan bir çocuktur. Yaşı büyümesi karşın yaptığı davranışlar yaşının altındadır. çoğu hareketi düşünmeden yapar. Kardeşini (kardeşi kız 7 yaşında) her yalnız bulduğunda sıkıştırmakta, vurmakta ve ben hiç bir şey yapmıyorum demektedir. Kız kardeşini erkek oyunları oynamaya zorlamakta oynamazsa onu tehdit etmektedir. annesi olarak bana çok bağırmakta her söylediğimi terslemektedir.
ayrıca son zamanlarda yalana çok başvurmaktadır. Ben yalan söylediğini fark ediyorum. Doğru söylemesini teşvik ediyorum. Bu sefer aramızda tartışmalar çıkmaktadır.
Dersleri sınıf düzeyinde iyidir. Ders çok çalışmamasına karşın sınav notları iyidir. Derse dikkatini vermemekte verilen ödevleri yapmış olmak için yapmaktadır. Sınav günleri beni yanında oturtmakta nasıl çalışması gerektiğini söylediğimde bağırmaktadır.
İstedeği bir şeyi alamayacağımızı ya da bir süre sonra alacağımızı söylediğimizde bizi hareketleri ile dövmektedir.
Aramızdaki gerginliklerin sona ermesi için neler yapmam gereklidir. Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

Cevap:Merhaba,
12 yaşındaki çocuğunuzun öfkesini vurarak belirtiyor olması sosyal ilişkilerine ve kendisine zarar verecektir.Aynı zamanda kız kardeşine yönelik de zorbaca davranışlar sergilediğinden bahsetmişsiniz. Çocuğunuzun duygu ve düşüncelerini uygun şekilde ifade edebilmeyi, içindeki huzursuzluğu uygun yollarla boşaltmaya ihtiyacı var. Bu süreçte psikolojik destekten etkin bir şekilde faydalanacağınızı düşünüyorum. Çocuk psikooğundan destek aldığınızda oğlunuz ile daha etkin ve sağlıklı bir iletişim kurmayı da öğrenebilirsiniz.

Çocukta vurma davranışını değişimlemek hakkındaki yazıda genel öneriler bulabilirsiniz

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com