2 Yaş Çocuğu Dil Gelişimi ve Paylaşmama Hakkında Okuyucu Sorusu ve Cevabı

Soru : Merhabalar,bir kız cocugu annesiyim. kızım 26 aylık hala 2 li cümleler kuramıyor.kullandıgı kelimeler sınrlı.etrafına ve bize karsı cok hırcın gün gectkce dahada artıyor.paylasmayı bilmiyr yaş grubuyla oyunlar kuramıyor bu konuda ne yapabilirim.yardımcı olursanız coksevinirim….

Cevap : Merhaba,
2 yaş çocuklarının bulundukları gelişim evresi, ben merkezci oldukları bir dönemdir.  2 yaş çocukları henüz yaşıtları ile soru-isareti-4birlikte oyun oynama becerisine sahip değildir, ancak paralel oyun oyanyabilirler( her çocuk kendi oyuncağı ile yan yana oynar).Bu nedenle kızınızın oyuncaklarını paylaşmıyor olması ve yaşıtları ile oyun kurmaması gelişimsel olarak doğal.Ancak yaşıtları hiç bir sosyal ilişki kurma denemesinde bulunmuyorsa bu bir uyarı işareti olabilmektedir.Kızınız kendini rahatça ifade edemediğinden daha agresif bir tutum sergiliyor olabilir.
2 yaş çocuğunun dil gelişimine dair maddelere bu yazıdan ulaşabilirsiniz.Ayrıca 2 yaş çocuğunun bilişsel, sosyal-duygusal gelişimi hakkındaki bilgiyede buradan erişebilirsiniz. Eğer çocuğunuzda dil gelişminde bir kaç maddeyi çocuğunuzda gözlemlemiyor veya diğer gelişim alanlarından bir kaçında bir gecikme gözlemliyor iseniz mutlaka için gelişim değerlendirmesi için başvuruda bulunun.

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com