6 Yaş Çocuğunda Cinsel Gelişim Hakkında OKuyucu Sorusu ve Cevabı

Soru:Oğlum apartmanın önündeki parkta, aynı siteden tanıdığımız ama kendisinden 3-4 yaş büyük bir erkek ile oynuyordu. Ben de soru-9balkondan onları izliyordum. Çok kısa bir süre gözden kayboldular. Döndüklerinde büyük olan çocuk, konuştuklarını kimseye anlatmaması yönünde bir uyarıda bulundu oğluma. Ben sordum ama bana söylemedi. Tam bu sırada oğlum bana “baba, yukarı gelince seninle konuşacaklarım var” dedi ve yukarı gelince o çocuğun kendisine, sevgilisi olup olmadığını sorduğunu, sonra gözlerini kapatmasını istediğini, gözlerini kapatınca da dudaklarından öptüğünü cesur bir şekilde anlattı. Ben hemen çocuğun ailesine gittim.Annesi oğlunun kız gibi davranması nedeniyle 3 yaşından beri tedavi gördüğünü söyledi.
1-Oğlum cinsel gelişim olarak bu olaydan kalıcı bir hasar görür mü?
2-Herhangi bir uzmana gitmemiz gerekir mi?
3-Bu durumla ilgili oğlumuza nasıl davranmalıyız?
4-Başka ne tavsiye edersiniz?
Çocuğunuzun Doğum Tarihi: 13.03.2009

Cevap:Merhaba,

Bu deneyim çocuğunuz için farklı olmakla birlikte cinsel gelişimi açısından bir sorun yaratmaması ön görülebilir. Çocuğunuza,
Arkadaşının herhalde gördüğü bir şeyi denemek istemiş olabileceğini ancak böyle sevgi paylaşımlarının yetişkinlikte olacağını, bu gibi sevgi paylaşımlarının ileri de kız arkadaşları ile olacağını konuşun. Bu yaşlarda sevgi gösterimlerinin uygun olanının sarılmak, el tutmak gibi olduğunu anlatabilirsiniz. Büyük olan çocuğun uygun bir davranış sergilemediğini de ekleyin.
Hiç bir kimseyle habersiz olarak bir yere gitmemek konusunda, ve sır tutmamak konusunda çocuğunuza tekrar telkinde bulunmanız faydalı olacaktır. Çocuğunuz ile olan sağlıklı ve güçlü iletişiminiz sayesinde bu deneyimi zararsız atlatacağınızı düşünüyorum
Bu olayın hemen üzerinde olmasa da bir süre sonra cinsel gelişim eğitimi çocuğunuza vermeniz uygun olacaktır.

Bir yorum

  1. Merhaba… Oğlum şu anda 7.5 yaşında ve 1 yaşından beri annesi ile ayrıyız. Fakat oğlumu her ay en az 1 kere ziyaret ediyor ve 2 3 gün geçiriyorum. Bunu dışında da telefonda verimli zamanlar geçiriyor oyun oynuyoruz.
    3 Yil once Bursa’dan Mugla’ya taşındım. 5,6 ve 7 yaşını tatillerde benimle birlikte gecirdi. İkimiz içinde çok keyifli ve değerli zamanlardı. 20 gun önce artık ona yakin olmami ve Istanbul’a gelmemi istedi. Bende yeni bir ise başladım ve İstanbul’a geldim.
    Şimdi tutacagim evin ona yakin olmasını ve akşamları isten sonra 1 2 saat geçirmeyi arzuluyor. Ben ise daha doganin içinde ve denjze yakın oturmak istiyorum. Hep hayatım bu sekilde gecti. Bu konuda kendi iatesigim gibi mi davranmaliyim? Yoksa oglumu mu dinlemeliyim arada kaldim.
    Kendim içinde birden İstanbul’da olmak ve bu kaosa adapte olmaya çalışırken, tüm sosyalliklerimden uzak oğluma yakin olmak zor geliyor :((

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com