sosyal-medya

Çocuğunuzun Bu 8 Adet Fotoğrafını Neden Sosyal Medyada Paylaşmamalısınız?

 

Günümüzdeki yaşamda çocuğunuzun fotoğrafını çekip sosyal medyada paylaşmak nerdeyse bir ebeveynin çocuğun fotografacıyan dizini öpmesi kadar artık normal sayılıyor. Ancak çocuğun doğum gününde, yeni kıyafeti ile veya oyun parkındaki anları bol bol paylaşırken bazı anlarında mahrem kalması gerekir. Çünkü bu mahrem anları sosyal medyada paylaştığınızda çocuğunuzu riske atmış olursunuz. Bu nedenle aşağıdaki 8 tür fotoğrafı internete koymamanızı öneriyoruz:

        1. Banyo zamanı

Çocuğunuzun çıplak resimlerini, örneğin banyo saati umumi olmamalıdır. Sizin bu anlar çok tatlı olsa da internet üzerinden bu resimleri farklı amaçlar için kullanabilecek kişiler olduğunu unutmamak gerekiyor.

       2. Çocuğunuz hasta veya yaralı ise

Ebeveynler olarak çocuklarımızı korumak bizim sorumluluğumuzdur. Kendinize şu soruyu sorun: ‘ Ben bu durumda olsaydım o halimin fotoğrafının internette olmasını ister miydim?’ Muhtemelen istemezsiniz. Bu soruya verdiğiniz cevaplara göre sosyal medyada çocuğunuzun fotoğraflarını paylaşın.

3. Çocuğunuzu utandıracak ise

Çocuğunuzun size göre komik veya alay edilecek anlarının fotoğraflarını sosyal medayada paylaşmayın. Bu amaçla konan fotoğrafların çocuğun gelişimi üzerine kısa ve uzun süreli bir çok olumsuz etkisi olabiliyor.Çocuğunuzu utandırmak, ebeveyn çocuk ilişkisine zarar vermek dışında çocuğun kaygı bozukluklarına ve depresyona daha yatkın olmasına yol açabiliyor.

      4. Çocuğunuz lazımlıkta veya tuvalette ise

Çocuğunuzun tuvaletini yapma anları mahrem olmalıdır. Unutmayın internete koyduğunuz her fotoğraf, bilgi sonsuza kadar orada kalabilir. Çocuğunuz ergenliğe geçtiğinde kakasını ilk kez tuvalete yaptığı anın fotoğrafını internette ister mi?

      5. Özel detaylar içeriyor ise

Çocuğunuzun tam ismini, ev adresini, okulunun adını paylaşmayarak onu güvende tutun.Bu tür bilgileri kimlerin ne amaçla kullanabileceğini tahmin etmek mümkün olmuyor

      6. Grup Fotoğrafı ise

Çocuğunuzun resimlerini online paylaşmaya karar verdiniz, harika. Ama bu kararınızı başka ebeveynler içinde kullanmanız uygun olmayacaktır. Bu nedenle mutlaka çocukların olduğu bir grup resmi paylaşırken diğer ebeveynlerin onayını alın.

  7. Zorbalığa neden olabilecek ise

Çocuğunuzun fotoğraflarını okul arkadaşları gördüğünde ne tür tepkiler verebileceklerini göz önünde bulundurun. Ailenizde çocuğunuzun giydiği veya yaptığı bazı hareketler sempatik olarak kabul görseniz de akranları bu tür konuları zorbalık yapmak için kullanabilir.cocuk-fotograf

     8. Riskli etkinlikler

Elinizde biten bir şişe kolayı tam resim çekmeden çocuğunuza verdiniz, arabada beklerken ön koltukta çocuğunuz kucağınızda oturuyor gibi sizin için risksiz anların fotoğraflarını paylaştığınızda diğer kişiler o anda olmadığından tepki çekebilir ve sıkıntılara yol açabilirsiniz.

Çeviri: Uzm.Psk.Ayşe Başak Erk/ M. Willet

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com