Yaşlara Göre Oyunun Yeri ve Gelişimi: 3 Yaş Çocuğu

3 Yaş Çocuğu3-yas

Kendini çok güvenli hissetmediği ama hakimiyet kurmaya eğilimli, duygusal olarak çalkantılı bir devrededir. 3 yaşında çocuk izler, bakar; 3.5 yaşında yapar, etki eder. Dil gelişimi değişkendir, akıcı konuşan olduğu kadar daha kendini ifade edemeyende vardır, dolayısı ile hırslanma ve öfke nöbetleri görülür. Bu yaşta karşı cins ebeveynle evlenme niyeti belli ederler.

Paralel oyun azalır ve işbirlikçi oyun görülmeye başlar; oyuncaklar paylaşılmaya başlar, sözel iletişim kullanılır, diğer çocukların duyguları ilgisini çekmeye başlar, tercih ettiği arkadaşları olmaya başlar, 2 yaştaki çekingenliği atar ve daha çeşitli insanlarla rahatça iletişime geçebilir (bakkal, simitçi vs). Grup oluşumlarında çeşitli düzeylerde etkileşimler gözlenir: tekil oyun, yetişkinle iletişim, iki çocuk arasında işbirlikçi oyun, iki çocuk arasında agresif oyun gibi çok çeşitli ve çok sayıda sık değişime uğrayan alt gruplaşmalar görülür. Oyun hala bağımsız bir aktivitedir ama fiziksel olarak daha yakın oynayabilirler, yine de yetişkinle çocukla olduğundan daha sakin ve uzun oynar.

3 veya 4 çocuktan ziyade iki çocuk anlaşarak oynar, işbirliği ilkel aşamadadır, hatta aynı hedefle oyun kurulsa da rol dağılımında işbirliği çökebilir. Örn. İki çocuk hevesle bakkal dükkanı kurar ancak her ikisi de “dükkana “girip bakkal olur-müşteri yoktur!

3.5 yaş civarında ise birlikte oynamak artar, 3-4 kişilik oyunlar görülür, sözel iletişime ağırlık artar;  agresyon azalır ama istenmeyeni “dışlama” davranışı baş gösterir. Gruplar kolay dağılır. İki cins arasında hafif flörtleşme davranışları gözlemlenebilir. İnce motor becerileri gittikçe gelişse de , kaba motor etkinlikler hala favoridir-büyük bloklar, kum, su.. parça-bütün ilişkisi ilgisini çeker, boz yap, lego türü oyuncaklar. Bebek ile oyunlar da popülerdir, hayal gücü  (çay partileri, sofra kurma, parka gitme gibi ) iyice oyuna dahil olur. Oyunun sürmesi için paylaşma davranışı görülmeye başlanır .

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com