4 Yaş Çocuğu ve Ölüm Kavramı Hakkında Okuyucu Sorusu ve Cevabı

Soru: Merhabalar, oğlum 2009 temmuz ayı doğumlu yani 4 yaşını soru-isareti-10geçti. Geçen yıl dedemi kaybettik.Oğlum bundan çok etkilendi sanırım, sürekli ölümle ilgili sorular soruyor.Mezarlığa gittiğimizde ben kazıcam burayı büyükdedeyi özledim dedi geçende :(. Okulda da Atatürk anlatılınca Atatürk neden hasta oldu neden öldü diyor? Büyükdede gibi o da hasta olmuş diyor. Bunu ona nasıl açıklayabilirim? Ölümü algılayamıyor doğal olarak, Allah’ın yanındalar cennetteler gibi söylemler onu tatmin etmiyor. Ben yemek yemicem çünkü büyümek istemiyorum demeye başladı.Hatta Allah’ı sevmiyorum bile dedi 🙁 Yengeç burcu olduğu için çok hassas olduğunu düşünüyorum, yaşı gereği bunları sorması da normal ancak nasıl cevap verip onu ikna edeceğimi bilemiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim..

Cevap:Merhaba,
Öncelikle kaybınız için başınız sağolsun.Çocuklar 5 yaşa doğru ölümün geri dönülmez olduğunu kavramaya başlar ve genellikle bu onlarda kaygı uyandırır.Bu yaşta ölümün daha somut özelliklerini sorgulamaya başlarlar. 4 -5 yaşta ölüm kavramı hakkındaki yazıdan çocuğunuzun ölümü nasıl algıladığı hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.Dedenizi kaybettiğinizde oğlunuza yaptığınız açıklama çok önemli.Eğer hasta olduğu için öldüğünü anlattıysanız o noktada her hasta olanın ölebileceği korkusunu taşıyor olabilir.Bu nedenle her hastalığın sonucunun ölüm olmadığı çocuğunuzun gelişimine ve yaşına uygun olarak somut bir dille, kısa ve öz olacak şekilde açıklanmalı.
Yaşanan kayıplar herkes için duygusal anlamda çok zor süreçlerdir.Kayıp sonrası sağlıkı bir yas sürecinin de olması çok önemlidir.Çocuğunuzun ölüm kavramını doğru anlamlandırması , yas sürecini değerlendirmek ve çocuğunuzda aşırı kaygıya ve korku yaşamasının önüne geçilebilmesi için psikolojik danışmanlık almak faydalı olacaktır.

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com