9 Yaş ve Sorumluluk Bilinci, Sosyal İlişkiler Hakkında Okuyucu Sorusu ve Cevabı

Soru: Benim 9 yaşında üçüncü sınıfa giden bir oğlum var.5 ve 6 soruyaşında iken iki sene kuran öğrendi. Biraz içe kapanık, sessiz bir çocuk.Sorumluluğunu bilmiyor.Yani ders çalışılacak yarına kadar yapmam lazım, okula geç kalıyorum öğretmen ceza verir gibi bunları idrak edemiyor.Ayrıca arkadaşları oyuna almıyor.Okula bir sene erken başladı.Arkadaşları benim çocuktan biraz büyük.
Ben bir baba olarak ne yapmalıyım, öğretmeni ne yapmalı, annesi ne yapmalı.Acaba çocuklardan biz mi fazla şey bekliyoruz.Erken yaşta kuran öğretenler fazlamı sıktı çocuğu da bir bıkkınlık oluyor.
cevaplarsanız memnun olurum.

Cevap: Merhaba,

Sorunuzdan anladığım kadarıyla oğlunuzun iki konuda güçlendiğinden bahsetmişsiniz: sorumluluk bilinci ve sosyal ilişkiler.

Sorumluluk bilincinin gelişmesinde ebeveynlerin rolü ve ona sunulan fırsatlar önemlidir. Çocuğunuzun belirli sınırlar için karar vermesine fırsat tanımak ve yaptığı seçimlerin sonuçları ile karşılaşmasına izin vermek gerekir.9 yaş çocuğuna ev içinde  sorumluluklar verilebilir ancak bu sorumlulukları çocuğunuza vermeden ortak bir şekilde konuşulması  ve kararın ortak verilmesi önemlidir. Sorumluluğunu yerine getirdiğinde ise bu davranışını fark ederek onu övmek gerekir.

Oğlunuzun sosyal ilişkilerinde yaşadığı güçlüğün sebebine dair oğlunuzu tanımadan bir yorumda bulunmak ve diğer konularda ebeveynleri olarak sizlere ve öğretmenine öneriler getirmek ne yazık ki mümkün değil. Bahsettiğiniz sorumluluk bilinci, sosyal ilişkilerin düzenlenmesi konusunda 9 yaşındaki oğlunuz için çocuk psikoloğundan psikolojik destek almanız uygun olacaktır.

 

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com