Akran Zorbalığı: Çocuğunuz Zorbalık mı Yapıyor?

Zorbalık yapan çocukların genellikle daha büyük ve istismara uğramış olduğu sanılır. Ancak zorbalık yapan çocuklar bir çok farklı geçmişe sahip olabilirler. Zorbalık yapan çocuklar daha popülerdir ve sosyal ilişiklerinde sosyal güçleri fazladır. Bu sosyal güçlerini akranlarının yaşamlarını ve mutluluklarını etkilemede rahatlıkla kullanırlar. Ebeveynler için çocuğunun zorbalık yapıyor olması kabul etmesi, fark etmesi daha güç olabilir. Ebeveynler, çocukları için psikolojik destek alarak daha sağlıklı bir birey olmasına yardımcı olabilir ve akranlarına zarar vermesinin önüne geçilebilir.

Akran zorbalığı çocukluktan yetişkinliğe kadar devam eden olumsuz sonuçlar doğurur. Çocuklukta akran zorbalığı yapan çocuklar yetişkinlik hayatlarında sosyal ilişiklerinde zorbaca davranışlarda bulunmaya devam eder.

Çocuğunuzun zorbaca davranışlar sergilediğini anlayabilmek için ipuçları:

Eğer çocuğunuz olduğundan daha agresif, öfkeli davranışlar sergiliyor ise okulda zorbaca davranışlar sergiliyor olabilir. Çocuklar sıklıkla okuldaki davranışlarını okulda bırakamaz ve davranış örüntülerini eve taşır.

Çocuğunuzun notlarında bir düşüş var mı? Okuldaki odak noktası değişti mi? Çocuğunuzun sosyal ilişkilerine ergenliğe doğru daha çok önem vermesi beklenen bir gelişimdir. Ancak çocuğunuzun daha önceki başarısına yakın bir akademik başarısının devam ediyor olması önemlidir. Çocuğunuz ile ilgili okuldan şikayet geliyor ise çocuğunuzun otorite ile bir sıkıntı yaşayıp yaşamadığına dikkat edin. Arkadaşları ile kavga ediyor olması yaralanması veya karşısındakini yaralıyor olması da önemli bir uyarı işaretidir. Bu noktada çocuğunuzun akranlarına zorbaca bir tutum ile yaklaşıyor olması olasıdır.

Çocuğunuz arkadaş grubunda, bahsettiği arkadaşlarda değişimler oldu mu? Yeni arkadaşlarının tutumu nasıl? Çocuğunuz arkadaş grubunda lider rolünde mi? Arkadaşları çocuğunuzun davranışlarını, duygularını olumlu mu etkiliyor? Çocuğunuz arkadaşları ile görüştüğünde onların ilişkileri gözlemlemek size bir çok bilgi sağlayacaktır. Unutmayın ki özellikle kız çocukları zorbaca davranışları gizleyerek gösterir. Örneğin dedikodu yaymak vb.

Eğer çocuğunuzda sizin almadığınız yeni eşyalar görüyor iseniz çocuğunuz bir arkadaşına zorbaca davranarak o nesneleri elde ediyor olabilir. Yaş büyüdükçe çocuğunuzun harçlıklarına ve harcadığı paralara dikkat etmeniz önemlidir.

Son olarak zorbalık yapan çocukların birçoğu sosyal ilişkilerindeki repütasyonuna çok önem verir ve bulundukları yeri kaybetmek istemezler. Bu nedenle eğer çocuğunuz hatalı olduğu durumlarda, suçsuz rolünü oynuyor, hatası için başkalarını suçluyor ise zorbalık olasılığını dikkate almak önemlidir.

Çocuklar ile uygulanabilecek Akran Zorbalığı Etkinlik Kitabına buradan ulaşabilirsiniz.

Bu konuda psikolojik desteği Mika Psikoloji’ den alabilirsiniz: www.mikapsikoloji.com veya 0532-063-98-73

 

ayse-imza

 

 

2 yorumlar

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com