anne-cocuk-iliskisi

Bebeklerde Bağlanma: Bebeğinizle Bağ Kurmak

Bağ kurma anne ve bebek arasında gelişen yoğun bağlanmadır. Ebeveynlerin bebeklerini sevgi ve şefkat yağmuruna tutmak istemelerinin, minik bebeklerini koruyup kollamalarının sebebidir. Anne babaları gecenin bir yarısında karnı acıkmış bebeklerini beslemek için ayağa kaldıran ve bebeğin geniş bir yelpazedeki ağlamalarına dikkat göstermelerini sağlayan şey, bağ kurmadır.

Bağ kurma bebek için hayatidir. Bebeklerin çoğu anında bağ kurmaya hazırlardır. Anne babalar ise bu konuda daha karmaşık hislere sahip olabilirler. Kimi ebeveynler ilk dakikalarda ya da bebeğin doğumundan günler sonra kuvvetli bir bağlanma hissederler. Diğerleri içinse bu biraz daha zaman alabilir.

Fakat bağ kurma süreci dakikalar içinde olan ve doğumdan sonraki belirli bir süre içinde gerçekleşmekle sınırlandırılabilecek bir şey değildir.

Yeni bir ebeveynseniz, yeni doğan bebeğinizi ve etkileşim kurabileceğiniz onca yolu anlamak vakit alacaktır:

 • Bebekler tenler arası temasa karşılık verdikleri için, dokunma ilk zamanlarda kullanılan dil haline gelir. Bir yandan çocuğunuzun sağlıklı büyümesini ve gelişimini sağlarken diğer yandan da hem siz hem de bebeğiniz için sakinleştiricidir.
 • Göz göze temas yakın mesafede anlamlı bir iletişim sağlar.
 • Bebekler hareket eden cisimleri gözleriyle takip edebilirler.
 • Bebeğiniz- daha en başlarda – sizin yüz ifadelerinizi ve jestlerinizi taklit etmeye başlarlar. Bebekler insan seslerini tercih ederler ve iletişim kurma konusundaki ilk çabalarında çeşitli sesler çıkarmaktan hoşlanırlar. Bebekler sıklıkla yalnızca sohbetlerinizi ve de onların aktivitelerini ve etraflarındakileri betimlemenizi dinlemekten hoşlanırlar.

Bebeğinizle bağ kurma muhtemelen bebek bakımının en keyifli yollarından biridir. Bebeğinizi özenle kucaklayarak, nazikçe sallayarak ya da okşayarak başlayabilirsiniz. Eğer siz ve eşiniz sık sık bebeği birlikte tutar ve ona dokunursanız, bebeğiniz kısa sürede dokunuşlarınız arasındaki farkı bilir hale gelecektir. Her ikiniz de, bebeğinizi beslerken ya da kucaklarken onu kendi teninizle temas edecek şekilde tutarak yeni doğan bebeğinizle tenler arası bir iletişim kurma şansını yakalamış olursunuz.

Hem emzirme hem de biberonla besleme, bağ kurmak için doğal zamanlardır. Bebekler annelerinin kokusuna ve dokunuşuna olduğu kadar, ebeveynlerinin kendi ihtiyaçlarını karşılayıp karşılayamamalarına da yanıt verirler. Basit bir doğumda, tıbbi görevliler çocuğun doğumdan hemen sonraki uyanık halinden yararlanarak bebeği tutmaya ve beslemeye cesaretlendirirler anneyi.

Evlat edinen anne babalar bebekleriyle bağ kurma konusunda endişeli olabilirler. Bazıları için diğerlerinden daha çabuk gerçekleşse de, evlat edinilmiş bebekler ve aileleri en az biyolojik anne babalar ve çocukları kadar bağ kurabilirler.

Babayla Bağ Kurmababa-cocuk-iliskisi

Günümüzde erkekler, eski nesil babalara göre bebekleriyle daha çok zaman geçiriyorlar. Babalar sık sık bebekleriyle daha yakın temasın hasretini çekseler de, bir bakıma pek çok annenin emzirme yoluyla kurduğu teması kuramadıkları için, bağ kurma sıklıkla daha farklı bir zamanda gerçekleşir.

Ancak babalar çocukla bağ kurmanın ikinci bir anne olmak anlamına gelmediğini fark etmeliler. Pek çok durumda, babalar bebekleriyle özel aktiviteler paylaşırlar. Hem de birbirlerini destekleyebilir ve cesaretlendirebilirlerse bundan her iki ebeveyn de fayda sağlar.

Erken bağ kurma aktiviteleri şunları içerir:

 • Hamilelik ve doğum süreçlerine birlikte katılmak
 • Beslemek (emzirerek ya da biberonla); bazen baba gece yarısı besleyerek ve bezini değiştirerek bebekle özel bir bağ kurar
 • Bebeğe kitap okumak ya da ona şarkı söylemek
 • Bebeğe banyo yaptırmak
 • Bebeğin davranışlarına ayna tutmak
 • Bebeğin mırıldanmalarını ve diğer seslerini – ilk iletişim çabalarını- taklit etmek
 • Günlük aktiviteler sırasında kanguru kullanmak
 • Bebeğin babanın yüzünün farklı dokularını hissetmesine izin vermek

Çocuk doktorunuzun ofisine ilk ziyaretinize bebeğinizi götürdüğünüzde eğer hala bebeğinizle bağ kurduğunuzu hissetmediyseniz, endişelerinizi randevunuzda konuşun. Bu doğum sonrası depresyonun bir belirtisi olabilir. Ya da eğer bebeğinizin önemli, beklenmedik sağlık sorunları varsa, bağ kurma bu nedenle de gecikmiş olabilir. Tabi yalnızca yeni doğan bebeğinizin bakımı sebebiyle yorgun ve bunalmış olmanızdan kaynaklanıyor da olabilir.

Bağ kurma zaman alan, karmaşık ve kişisel bir deneyimdir. Sihirli bir formülü olmadığı gibi zorla da kurulamaz. Temel ihtiyaçları karşılanan bir bebek eğer başlarda güçlü bir bağ yoksa da sıkıntı çekmeyecektir. Bebeğinizin yanında daha rahat hissetmeye başladıkça ve yeni rutininiz daha tahmin edilebilir hale geldikçe hem siz hem de eşiniz minik bebeğinizi yetiştirmenin tüm müthiş yanları konusunda kendinizden daha emin hale geleceksiniz.

 

Kaynak: : Larissa Hirsch, MD

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com