dil-gelisimi-bebek

Bebeklik Döneminde ( 0 ay- 15 ay) Dil Gelişimi Nasıl Olur?

Bebekler yaşamlarının ilk yıllarında sözel olarak bizim anlayacağımız şekilde kendilerini ifade edemeselerde, ilk bebekte-dil-gelisimianlarından itibaren dil gelişimleri başlar. Aylara göre bebeklerin dil gelişimine bir göz atalım:

0-3 ay:

Bebekler, ebeveynlerinin seslerini duyarak sesleri tanımaya öğrenmeye başlar. 3 ayın sonlarına doğru çıkarılan sesleri kendince taklit etmeye çalışır.
Bu dönemde çocuğunuza bol bol şarkı söyleyebilir, yaşına uygun hikaye kitapları okuyabilir ve onunla konuşabilirsiniz. Çocuğunuzla iletişim kurarken fonda TV, radyo gibi seslerin olmamasına özen gösterin. Böylece bebeğinizin dikkati dağılmayarak sadece sizin sesinize odaklanabilir.
3 ay-6 ay:
Bu dönemde bebekler iki kişinin sohbet ettiğini fark edebilir ve dahil olmak ister.Bebeğinize sorular sorabilir (Şimdi bebeğinle oynamak ister misin?vb.) kendi dilinde cevaplaması için ona fırsat tanıyabilirsiniz.Genelde kullandığınız bir sözcüğe benzer ses çıkardı ise daha sonra o kelimeyi ona tekrar edebilirsiniz.
6 ay- 9 ay:
Bebeklerin bu dönemde çıkardıkları sesler daha çok kelimlere benzer. Genellikle hece tekrarları kullanırlar ( baba-dada vb.).Aynı zamanda bebeğiniz ses tonunuzdaki ve yüzünüzdeki duygu ifadelerini algılayabilir.Kızgın bir ifade ile onunla konuştuğunuzda huzursuzlaşabilir, eğlenceli-mutlu bir şekilde konuştuğunuzda ise bol bol gülümseyebilir.Bu dönemde çocuğunuzun yaptıklarını , gördüklerini ona anlatabilirsiniz.Aynı zamanda bahsettiğiniz nesneleri vb. şeyleri bebeğinize söylerken ona gösterin ( Kırmızı  elma yere düştü derken parmağınız ile kırmızı elmayı göstermek gibi).
9 ay -12 ay:
Bu dönemde alıcı dil en yüksek noktasındadır.Bahsettiğiniz nesneleri, alanları, olayları anlar ancak kendisi bu kelimleri telaffuz etmekte henüz zorlanır. Örneğin, yemek zamanı dediğinizde masaya ve sandalyesine yönelebilir.
Bu evrede çocuğunuza beden parçalarını isimlendirebilir, bol bol hikaye kitabı okuyabilir, gördüğünüz resimler hakkında konuşabilirsiniz. Ayrıca bu dönemde dil ile etkileşimi sağlayan baybay demek, el sıkmak ve öpücük yollamak gibi yeni becerileride kazanabilir.
12 ay- 15 ay:
Bu dönemde bebekler yeni kelimelerini telaffuz etmeye başlar. Bazı çocuklar bir çok sözcük söyleyebilirken bazıları daha az sayıda sözcük kullanır.Ancak genellikle her çocuğun bu dönemde dil gelişiminde bir hızlanma gözlenebilir.Kelimleri kullanamasa bile kendini el hareketleri ile veya göstererek ifade etmeye başlar.Bu dönemde çocuğunuza isimlendirmeleri yapmaya devam edin. Çocuğunuzla konuşurken sade , kısa ve anlaşılır cümleler kullanmaya özen göterin.Kullandığı kelimleri yakalayın ve onu takdir edin.

Bir yorum

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com