cocugum-vuruyor

Çocuğum Vuruyor: Vurma Davranışını Değiştirmek için Öneriler

Çocukların öğrenmesi sebep-sonuç ve tekrar ile gerçekleşir. Vurma, ittirme, atma ilk zamanlarda çocuğun bir oyunu olabilmektedir. Ancak kendine ve başkalarına zarar verici olmaya başladığında bu davranışlar oyun olmaktan çıkar. Bu noktada ebeveynlerin tutumu çocuğun davranışını şekillendirmede büyük önem taşır.

Ebeveynlerin vurma davranışına verdikleri ilk tepkisel sonuç çocukta yararlı bir etki bırakmamaktadır. Çocuğun vurma davranışına sert bir tepki vermek , o davranışı o an için durdurabilir ancak davranışın değişmesine yardımı olmamaktadır. Çocuğunuzun davranışını yeniden şekillendirmek veya değiştirmek için çocuğunuza neleri yapması gerektiğini öğretmek, neleri yapmaması gerektiğini söylemekten daha etkilidir.

Çocuğunuzun vurduğunu gördüğünde, onun bu davranışını gözlemleyin ve vurmak yerine yapabileceği bir alternatif davranışını ona sunun, öğretin.

Çocuğunuzun agresif davranışını değişimlemek için aşağıdaki basamaklardan yardım alabilirsiniz:

 1. Davranışı Durdurun. Çocuğunuzun vuracağını ve vurduğunu gördüğünüzde anda onu ortamdan alın veya ellerini sıkıcı tutun. Çocuğunuzla göz kontağı kurarak ‘Dur’ deyin. Buradaki ses tonunuzun kararlı ancak öfkeli olmaması önemlidir.
 2. Kontrolde ve Sakin Kalın. Çocuğunuzun olumsuz davranışına verdiğiniz tepkileri, çocuğunuza bu davranışları kullanmasında model olmaktadır. Bu sebeple sizin de tepkilerinizi kontrol ediyor olmanız, uygun şekilde olumsuz duygularınızı ifade ediyor olmanız önemlidir.
 3. Duygusunu Anlayın- İfade Edin ve Davranışının Durdurulmasını Açıklayın. Zaman zaman çocuklar oyun içerisinde vurma davranışını sergileyebilmekte ancak bir çok çocukta öfkelendiklerinde, sıkıntıda olduklarında bu tepkiye başvurmaktadırlar. Çocuğunuzun o anda hissettiği duyguyu ona ifade edin(Şuanda kızdığını görebiliyorum), ancak vurmanın kabul edilir olmadığını da iletin(Şuanda öfkelisin, öfkelenmeni anlıyorum ancak vurmak uygun değil. Vurduğunda kişinin acı acıyor).Ayrıca çocuğunuza ellerinin vurmak yada başkalarının canını acıtmak için olmadığını da anlatabilirsiniz.
 4. Ne Yapması Gerektiğini Söyleyin ve Gösterin. Çocuğunuzun vurma davranışını gözlemlediğinizde bu durumu ona yeni olumlu bir davranış öğretmek için bir fırsat olarak değerlendirin. Çocuğunuzun öfkesini, üzüntüsünü sözcükler, farklı yollar (yardım isteme, yazı yazma, sanat vb.) ile ifade etmeyi öğrenmesi gerekebilir. Çocuğunuza olumlu şeyleri nasıl takdir edildiğini de gösterebilir, “Çak” yapmayı, “Bravo”, ”Harika” gibi takdir kelimelerini öğretebilir, uygun durumları fark etmesine yardım ederek kullanımını arttırabilirsiniz.
 5. Olumluyu Hemen Takdir Edin. Çocuğunuzun taklit ederek veya kendiliğinden gerçekleştirdiği olumlu davranışlara odaklanın, onları fark etmeye çalışın. Olumlu davranışları gördüğünüz anda da hemen çocuğunuzu takdir edin. Takdir ettiğiniz davranışı da çocuğunuza söyleyin (kitaplarını çok özenli kaldırdın bu çok hoşuma gitti).

Aile üyeleri arasında vurma davranışına olan yaklaşımın benzer olması, davranışın değişimi açısından büyük bir önemi vardır.

Çocuğunuzun vurma davranışını gözlemlediğinizde önce ona bir uyarı verin ve vurmaya devam ederse ki sonucunu ona hatırladın. Devam ettiğinde oyunundan/durumdan onu çıkarın ve sakinleşene kadar bekleyin. Ona ilk uyarıyı verdiğinizde çocuğunuzun kendini kontrol edebilme becerisini geliştirmesine fırsat tanımış olursunuz. Ancak uyarınızı kesinlikle davranışın devam etmesi ile uyguladığınıza dikkat edin.Eğer uygulamalarınızın yeterli olmadığını, yolunda gitmeyen bir şeylerin olduğunu hissediyorsanız bir psikologdan yardım almanız faydalı olacaktır.

Çocuğunuzun vurma davranışını ve duygularını-düşüncelerini uygunsuz bir şekilde ifade etmesini göz ardı ettiğinizde, kısa süre içerisinde vurma davranışı yerleşecektir. İleri ki zamanlarda bir davranış bozukluğu haline gelebilir, akranları ile olan sosyal ilişkilerinde sıkıntılara sebep olabilir.

Çocuklar neden vurur ? yazısına da göz atabilirsiniz.

 

 

Bu konuda psikolojik desteği Mika Psikoloji’ den alabilirsiniz: www.mikapsikoloji.com veya 0532-063-98-73

ayse-imza

28 yorumlar

 1. Merhaba benim oğlum 4,5 yaşında kreşe gidiyor ben çalışıyorum.Son zamanlarda artık onu durduramıyorum sürekli bana vuruyor elini tutuyorum yapma dur dememe rağmen durmuyor. arkasından gidip babasına annem bana vurdu diyor.Yapmadığım şeyleri yapmışım gibi anlatıyor. Gerçekten çok üzülüyorum böyle bir çocuk değildi noldu anlamıyorum her defasında özür diliyor bir daha yapmayacağım anne diyor ama her seferinde yine vuruyor.ne yapmalıyım lütfen yardımcı olun.

  • Uzm. Gelişim Psk. Ayşe Başak Erk

   Merhaba,
   Öncelikle çocuğunuz vurma davranışı ile size birşey anlatmak, bir şeylerin yolunda gitmediğini size anlatmak istiyor. Tepki verdiği durum/an neler olabilir dikkatlice izleyin, çocuğunuzun bu davranışının ne zaman sıklaştığını gözlemlemenizi öneririm. Tüm duyguların normal olduğunu ancak kzıgın olduğunda kendine veya bir başkasına zarar veremeyeceğine ona iletin. Ve her vurma davranışını istikrarlı bir şekilde engelleyin, duygusunu ona ifade edin. Dilerseniz http://cocuklaringelisimi.com/2016/05/16/kizgin-cocuk-22-ifade/ yazısına da gözatabilirsiniz.

 2. Merhaba benim oğlum 4 yaşına yeni girecek babasına çok vuruyor bunun nedeni ne olabilir bana göre ilgisizlikten olabilirmi yolda yürürken benimle yürümez elini tutturmaz söz dinlemiyor hiç hiç napabiliriz teskler

 3. Merhaba,

  Benim 2010 doğumlu ilkokul 1 e giden bir oğlum var. 2,5 yaşından beri kreşe giden bir çocuk. İlkokula başladığında aşırı bir özgüven oluştu. İlkokul başladığından beri arkadaşlarına vuruyor. Oyun oynarken de, kızdığında da, biri ona vurduğunda da . Arkadaşları oğlumla oyun oynamamaya başladı doğal olarak. Sınıfta oyun oynadığı birkaç kişi kaldı. Senenin başında sınıftaki herkesle oynayan bir çocuktu. Vurmaması gerektiğini düzgün bir dille anlatmaya çalışıyorum. Anlıyor ancak uygulamaya ertesi gün okula gittiğinde durum yine aynı. Akşam bana vurdular diye bütün çocukları şikayet ediyor. Çocuklar aslında ilk oğlum vurduğu için ona vuruyorlar. Ben mi abartıyorum bilemiyorum artık ama arkadaşsız kalmasını da istemiyorum. Ne yapmam gerekiyor. Yardımcı olur musunuz lütfen.

 4. Merhaba benim oğlum 2 yaşında çok sıkıntılı bir çocuk bütün oyun arkadaşlarına vuruyor durduk yere bana vuruyor hırçın hareketler sergiliyor hiç bir arkadaş ortamina giremiyorum arkadaşlarımın çocuklarına vuruyor yapma diyorum kızıyorum vuruyorum anlamıyor acaba daha küçük olduğu içinmi yapıyor diye düşünüyorum acaba zamanla düzelir mi bir pskologa götürmem gerekiyormu lütfen yardımcı olurmusunuz yorumunuz benim için çok onemli

  • 2 yasinda bi kiz çocuğum var ve surekli vuruyor agrasiflesiyor girdigim her ortamda kim olursa olsun herkese vuruyor bunu icin bi yere gitmek istemiyorum gorsutugum insanlarla aramda sorunlar oluyor cocugum onlarin cocuklarina vurdugu icin ne yapmaliyim 5 yasindaki ablasina cok hircin davraniyor…

 5. Merhaba oglum 3 yasinda cok sinirli cok agresif bagirarak ve aglayarak vurarak herseyi yaptirmaya calisiyor buna engel olmak icin ne yapabilirim aslinda sorun bendende kaynaklana bilir bende sinirli bi anneyim sanirim kendimi bagirmaktan ve bazende ona vurmaktan alamiyorum bu beni cok uzuyor kendimi torpulemeye calisiyorum ama beceremiyorum acaba bana ne onerebilirsiniz ben vuran bagiran bi anne olmak istemiyorum 😣😣😣

  • Merhaba benim kızım 2.5 yaşında yaşında sürekli bana babasına çevresindeki insanlara kendi yaşıtlarına vuruyor tükürüyor bağırıyor ben ona yapma deyip kızdığımda ise benim ona bağırdığımdan 2 kat daha fazla o bana bağırıyor bir istediği olmadığı zaman kendini yerlere atıyor özellikle oyuncak için daha sonra alıcaz veya yok dediğimde ise daha çok hırçınlaşıp çığlık atmaya vurmaya başlıyor ve aşırı kıskanç hiç bir oyuncağını kimseye vermiyor paylaşmayı bilmiyor başka birinin çocuğunu kucağıma aldığımı gördüğü an bağırıp gidip o çocuğa vuruyor yanii açıkçası ne yapıcağımı bilmiyorum kızıyorum olmuyor vuruyorum olmuyor bağırıyorum olmuyor daha çok ters tepiyor ama güzellikle söylediğimde anlamıyor sizce bir psikolağa götürmelimiyim veya nasıl davranmalıyım

 6. Merhaba, Bu gün yeğenimle parktaydik. Satıcidan oyuncak almamı istedi, bende ona yeterince ve benzer oyuncakları olduğu için gerek yok almayalım dediğimde yanagina eliyle vurmaya ve bagırmaya basladi. cok üzüldüm.5-6 yas araliginda
  Haftada birkaç saat görüyorum kendisini.
  Annesine anlattım gecer dedi. Ben takıldım.
  Ne önerirsiniz? Tesekkürler

 7. Merhaba benim oğlum 2,5 yasinda sürekli vuruyor atıyor bağırıyor çok hareketli ve hırçın ne yapsak uslanmiyo kızıyorum ne yapsam vurmaktan vazgecmiyor çok huysuz ne yapabilirim

 8. Merhaba oğlum 28 aylık ve kreşe başladı,kreşte arkadaşlarına vuruyor oyuncak fırlatıyor ve hergün şikayet alıyorum alt üst oldum yazdığınız bütün önerileri yaptım ama bir sonuç alamadım 2 gün vurmuyor 3.gün tekrar vuruyor.Kreşten alıp bakıcıya mı baktırsam tekrar büyümesini mi beklesem kreş için.bu arada kreşten çıkmak istemeyen bir çocuk okulu çok seviyor….

 9. Oğlum 27 aylık bana vuruyor ısırıyor çok huysuz parkta çocuklardan vuruyor ne yapabilirim teşekkür ediyorum

 1. Geribildirim: Çocukta Öfke: Çocuğunuzun Öfke Patlamalarını Nasıl Kontrol Altına Alabilirsiniz? | Çocukların Gelişimi

 2. Geribildirim: 2.5 Yaş ve Vurma Davranışı Hakkında Okuyucu Sorusu ve Cevabı | Çocukların Gelişimi

 3. Geribildirim: Kaliteli Zaman ve Vurma Davranışı Hakkındaki Okuyucu Sorusu ve Cevabı | Çocukların Gelişimi

 4. Geribildirim: 4 Yaş Çocuğunda Öfke Kontrolü ve Vurma Davranışı Hakkında Okuyucu Sorusu ve Cevabı | Çocukların Gelişimi

 5. Geribildirim: 6 Yaş Çocuğu ve Dikkat Dağınıklığı Hakkında Okuyucu Sorusu ve Cevabı | Çocukların Gelişimi

 6. Geribildirim: Çocukta Öfke: Çocuklarda Agresif Saldırgan Davranışları Kontrol Etmede 10 Öneri | Çocukların Gelişimi

 7. Geribildirim: 2 Yaş Çocuğu ve Saldırgan Davranışlar Hakkında Okuyucu Sorusu ve Cevabı | Çocukların Gelişimi

 8. Geribildirim: 3 Yaş Çocuğu ve Zarar Verici Davranışlar Hakkında Okuyucu Sorusu ve Cevabı | Çocukların Gelişimi

 9. Geribildirim: 3 Yaş Çocuğu ve Öfke Nöbetleri Hakkında Okuyucu Sorusu ve Cevabı | Çocukların Gelişimi

 10. Geribildirim: 1 Yaş Çocuğu ve Oyun Grubu Hakkında Okuyucu Sorusu ve Cevabı | Çocukların Gelişimi

 11. Geribildirim: 3.5 Yaş Çocuğu ve Kardeşe Vurma Hakkında Okuyucu Sorusu ve Cevabı | Çocukların Gelişimi

 12. Geribildirim: 3 Yaş Çocuğu ve Fiziksel Sağlık, Vurma Davranışı Hakkında Okuyucu Sorusu ve Cevabı | Çocukların Gelişimi

 13. Geribildirim: Çocuk ve Terapi: Çocuğunuz için Ne Zaman Psikolojik Destek Almalısınız? | Çocukların Gelişimi

 14. Geribildirim: 4 Yaş Çocuğunda Öfke Hakkında Okuyucu Sorusu ve Cevabı | Çocukların Gelişimi

 15. Geribildirim: 12 Yaş Çocuğu Davranışları Hakkında Okuyucu Sorusu ve Cevab | Çocukların Gelişimi

 16. Geribildirim: 3-4 Yaş Çocuğunda İnatlaşma Hakkında Okuyucu Sorusu ve Cevabı | Çocukların Gelişimi

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com