cocuk-iliski

Çocuğunuzla İlişkide ve İletişimde Kalmak…

Ergenlik dönemindeki gençlerin, kendilerini bunalmış hissettiklerinde bizimle problemlerini konuşmak yerine yalnız kalmayı ve kendilerini izole etmeyi tercih etmelerinin sebebi belki de çok eskilerde saklıdır. Bebekliklerinde ve ilk çocukluk dönemlerinde, sıkıntılı bir durum yaşadıklarında, bu durumla baş etmelerine yardım etmek yerine, onları bu durumdan uzaklaştırmayı tercih etmemiz belki de buna sebep olmuştur.

Çocuklarımız küçükken ve duygularını anlamaya ve kontrol etmeye çalışırken, aslında duygularını tam olarak ifade edemezler. Bir şeyleri etrafa atarlar, sinirlenip bağırırlar, ağlarlar ve küserler. Bütün bunlar onların bizimle iletişim kurma yollarıdır. Duygularını ve hissettiklerini anlayabilmeleri, organize etmeleri ve sağlıklı yollarla ifade edebilmeleri için yardıma ihtiyaçları var. Ve diğer taraftan toplum bize onları cezalandırmak gerektiğini söylüyor: odasına yollayın, bir süre yalnız bırakın, işe yaramıyorsa dövün….

Bu yollarla onlara, duygularını ve hissettiklerini ifade etmemeleri ve dışarıda yansıtmamaları gerektiğini öğretiyoruz. Sızlanma! Şikayet etme! Hissettiklerin yanlış! Sessiz ol!

Eninde sonunda, duygularını ifade etmeyi bırakacaklar çünkü onlara tekrar tekrar susmalarını ve onları duymak istemediğimizi söyledik. Ve onlar bütün bu süreç boyunca, yalnız başlarına baş etmeye çalıştılar. Odada yalnız başına, sandalyede ve sınıfın köşesinde yalnız başına…

Sonra büyüyorlar ve ergenlik dönemine giriyorlar. Biz ise onlardan gelip bizimle konuşmasını ve dertlerini, sıkıntılarını bize güvenip paylaşmasını bekliyoruz. Yani artık bunun normal olduğunu bilmelerini bekliyoruz onlardan. Halbuki onlar, bilinçdışında bunun tam tersini taşıyorlar çünkü büyürken böyle öğrendiler. 

Çocuğunuza hissetme özgürlüğü verin. Onlara hissettikleri duyguların gerçek olduğunu ve büyük küçük her birini ne kadar önemsediğinizi ifade edin. Ve sizin onu dinlediğinizden ve duyduğunuzdan emin olmasını sağlayın

Pek yakında, boya kalemlerindeki kırılmalar daha büyük ayrılıklara, kalp kırıklıklarına hatta depresyona dönüşecek. Sorunlar ne kadar küçük olursa olsun, sizin onu daima dinlemek istediğinizi bilmesini istersiniz. Çünkü siz onların güvenli bölgesi ve korunaklı alanısınız.

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com