iletisim-cocuk

Çocuğunuzla Sağlıklı İletişim için Geliştirmeniz Gereken Kritik Beceri: Dinleme

İletişim bir süreçtir. Çocuklarınız ile başarılı bir şekilde konuşabilmek için iyi bir dinleyici olmanız gerekir. Aynı şekilde sadece dinleyip tepki vermemek, konuşmamak etkili iletişim için yeterli değildir.
Sağlıklı iletişim kurmak öğrenilen bir beceridir. Çocuğunuz büyüdükçe tekrar tekrar gözden geçirilmesi ve tekrar öğrenilmesi gereken bir beceridir ‘iletişim.’ Çocuklarımız ile iletişim kurarken onların kişiliklerini onaylarız, onlara saygı duyduğumuzu ve söylediklerinin önemli olduğunu ifade ederiz. Aktif dinlemede daha başarılı olmak ve çocuğunuzun sizinle iletişimde kalmasını sağlamak için bazı önerileri bu yazı da bulabilirsiniz.

1. Çocuğunuzu dinlerken bütün duyularınızı kullanın. Göz kontağı kurun,vücut dilinizi kullanın çocuğunuza dokunun. Kızgınlıkta bile çocuğunuza sevgiyi hissettirebilirsiniz. Yani kelimler kızgınlığı iletirken, dokunuş ne olursa olsun seni seviyorum der.

2. Çocuğunuza serbestçe konuşabileceği zaman ve yeri sunun.En ideali yüz yüze konuşmak da olsa arabada bir yere giderken,ev işi yaparken, spor yaparken de çocuğunuzla sohbet etmek için bir fırsat olabilir. Unutmayın ki iletişim sadece sözel değildir. Bazen sadece yan yana oturmak da güçlü bir iletişim bağı sağlar.

3. Çocuğunuzun kendi fikilerini ifade etmesine izin verin. cocuk-etkili-iletisimÇocuğunuzun fikileri sizinle aynı yönde olmasa bile onuları ifade etmesine izin verin.Sizin ile adil bir şekilde tartışabilen çocuk, her konuda sizinle paylaşımda bulunabilir. Hiç bir zaman fikir ayrılığınızın ona olan sevginizi etkilemeyeceğini hisseder.

4. Çocuğunuza duygularını tüm gücüyle hissetmelerine izin verin. Bazen kuvvetli duygular ürkütücü olabilir, bu durumlarda çocuğunuz ile sağlıklı bir iletişim kurarak onun yanında olduğunuzu hissettirin. Birlikte bu güçlü duygularını nasıl yönetebileceğine dair öneriler üretebilirsiniz.Çocuğunuza yoğun duygularla baş etmede yardımcı olmak yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

5.Siz de çevrenizle sözel ve bedensel iletişim kurmada çocuğunuza iyi bir rol model olun.

6. İletişimde en zor okunan sözel olmayan dildir. Çocuğunuzun bedensel ifadeleri ve jestlerini gözlemleyerek o anda ne hissettiğini öğrenmeye çalışın. Bazı çocuklar mutsuzken sessizleşirken bazıları aşırı hareketlenir.

7.Çocuğunuza değişik çevrelerden gelen (babaanne, dede, arkadaş gibi) mesajlardan ziyade ebeveynlerinden aldıkları olumlu mesajlar hayatlarında en etkili faktör olduğunu unutmayın.

Son olarak da iletişimde zorlandığınız anlarda ise çocuğunuza neye ihtiyacı olduğunu sorun ve cevabını duyarlılıkla dinleyin, ihtiyacına uygun cevaplar tepkiler verin.

Çocuğunuza kasıtsız olarak sizi dinlememesini söylediğiniz durumları konu alan yazımıza göz atmayı unutmayın.

İmza

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com