Çocuğunuzun Problem Çözme Becerisini Nasıl Güçlendirebilirsiniz?

Çocukların kendi sorunlarını çözebilme yetilerinin olması çok önemlidir. Çocuğunuza problem çözmeyi erken yaşlardan başlayarak öğretebilir ona yol gösterebilirsiniz.Böylece çocuğunuz ilerleyen yaşlarda kaygı yaratan durumlar ile daha rahat başa çıkabilir ve daha sağlıklı kararlar alabilir .

Çocuğunuz günlük yaşamında zorluk düzeyi değişken olan 12bir çok sorun ile karşılaşabilir.Çocuklar problem çözme yetileri güçlü olduğunda kendilerine güvenleri de aynı şekilde daha güçlü olur.Problem çözme becerisi daha zayıf olan çocuklar zor gözüken durumlardan kaçınabilir, sorunu çözmek yerine durumdan uzaklaşmayı/hiç dahil olmamayı seçebilir. Problemi çözemeyeceğini düşünene çocukta kaygı düzeyi artabileceği gibi somatik belirtiler(baş ağrısı, mide ağrısı vs) daha sık görülebilir.Bazı çocuklar ise problem ile karşılaştıklarında ne tür çözümler üretebilecekleri bilmediklerinden dürtüsel olarak akıllarına ilk geleni yapar. Örneğin arkadaşı elinden oynadığı oyuncağı aldığında hemen arkadaşına vurmak. Çocuğunuza problem çözme becerisini öğreterek, çözüm için kullanabileceği seçeneklerinin olduğunu fark ettirmiş olursunuz.

Problem çözme becerisini desteklerken önceliklesorun-cozme-becerisi çocuğunuz ile sorunun tanımını yapıyor olmanız gerekir. Bazen sorunu ifade etmek bile çocukları rahatlatır.Sorun tanımını belirledikten sonra hemen harekete geçmeden çocuğunuzla olası çözümler üzerinde konuşun. Beyin fırtınası yaparak olabilecek bir çok alternatif oluşturun. Her alternatifin olası sonuçlarını, olumlu-olumsuz yönlerini de tartışabilirsiniz.Çocuğunuzun seçmeyi düşündüğü çözümün olası sonuçlarını da düşünmeyi öğrenmesi önemli bir beceridir.

Çocuğunuz ile uygulanabilecek çözümleri seçin ve en önce uygulanabilecek iyi olanı seçin. Çocuğunuza ilk çözümü uygulandığında istediği sonucu elde edemezse diğerini deneyebileceğini hatırlatın.Çocuğunuzun sorunu çözmesi ve çözene kadar motivasyonunu koruması için onu cesaretlendirin.
Çocuğunuz bir sorun ile karşılaştığında, çocuğunuzun sorununu onun için çözmeyin. Bunun yerine çocuğunuzla bu konu hakkında konuşun. Çocuğunuzun duygularını isimlendirebilir, durumu daha net- sade bir şekilde toparlayabilirsiniz.Çocuğunuza sorunu çözmek için fırsat tanımak da önemlidir.Tabii ki güvenliği tehdit edici bir durumda ebeveyni olarak hemen dahil olmanız uygundur.

Çocuğunuz problem çözme becerilerini rol-modelleri sorun-cozmeizleyerek de geliştirebilir . Örneğin çocuğunuz matematikten kötü bir not aldığında ceza uygulamak yerine onunla konuşarak bir çözüm bulmaya çalışın.Çocuğunuzun durumu düzeltmek üzere bir çok iyi fikri olabilir veya birlikte iyi bir çözüm üretebilirsiniz. Çocuklar alınan kararlara dahil olduklarında uygulamada daha başarılı olurlar.

Çocuğunuza seçtiği çözümlerin doğal sonuçları karşılaşmasına fırsat tanıyın. Bu sonuçlar her zaman olumlu sonuçlar olmayabilir ancak olumsuz sonuçlar öğrenme için iyi fırsatlar olabilir.Bu noktada yine çocuğunuzun güvenliğini ön planda tutmayı unutmayın.

13 yorumlar

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com