Çocuk ve Obezite: Çocuklarda Obezitenin Nedenleri ve Obezitenin Tedavisi

Çocuk ve Obezite
Günümüzde çocukların daha çok pasif etkinlikler tercih etmeleri ve yemek seçimlerinde özen gösterilmemesi turkiyede-obezitesonucunda sağlıklarını ve çocukların psikolojilerini tehdit eden obezitenin arttığını gözlemlemek mümkündür.2010 yılında Türkiye beslenme ve sağlık araştırmasının sonucunda 0-5 yaş grubundaki çocuklarda obezite sıklığı %8.5 olduğu(erkeklerde yüzde 10, kızlarda yüzde 7) belirlenmiştir. Bu yaş grubundaki çocukların yüzde 18’inin kilolu, yüzde 22’sinin ise fazla kilolu olduğunuda bulunmuştur.

Çocuklukta Obezite Nedir?
Obezite, vucüt ağırlığında artışın ve buna bağlı olarak yağ dokusu oranında artış olarak tanımlanabilmektedir. Çocuğun fazla kilolu olup olmadığını tanımlamak için, çocuğun yaşına, cinsiyetine, boyuna,  ve beden kitle endeksine bakılmaktadır.Aynı zamanda obeziteyi belirlemek için yaşa göre boy ve kilo büyüme eğrileri de kullanılabilmektedir.Çocuğunuzun beden kitle endeksini beslenme.gov.tr’den kontrol edebilirsiniz.Obezite sınırları 14 yaştan küçük çocuklar için 19-20 vücut kütle endeksidir.Obez çocukların %80 yetişkinlik hayatlarında da obezite ile baş etmeye çalışmaktadır.
Çocuk Obezitesinin Sebepleri
Obezite günümüzde porsiyonların artması, araçların daha çok kullanılması,fast foodların fiyatlarının ucuz olması, beden eğitimi derslerinin önemsenmemesi gibi etkenlerden de artışa geçmiştir.obezite-nedenleri
Obezite, fiziksel aktivitenin azlığı, sağlıksız beslenme, hormonal hastalıklar, medikal durumlardan kaynaklabilmektedir. Medikal hastalıkların elenmesi için fiziksel kontrol ve kan testleri gerekmektedir.
Obezite, genetik olarak bir yatkınlık göstermek ile birlikte, çocuklukta yemek düzenin olmaması, abur cubur sınırlamalarının olmaması, doğum sonrası annenin depresyonda olması, ebeveynin sağlıklı yiyecekler sunmaması, ebeveynlerin aşırı kilolu olması, ebeveynin depresyonda olması, istismar gibi çevresel faktörlerden de ortaya çıkabilmektedir.Ayrıca zaman zaman çocuklar, yemek yeme ile stres/kaygı düzeylerini düzenlemektedir. Böylece yemek yediklerinde bir rahatlama hissederler. Problem çözme yetilerinin daha yetersiz olduğu, okulda veya ailedeki(boşanma,kayıp, şehir değiştirme vb.) önemli bir değişim ile kilo alımında artış gözlemlenebilmektedir.Motivasyonunu içsel sağlayamayan, kendini düzenleyemeyen çocuklarında daha çok kilolu oldukları araştırmalarca ortaya konmuştur.

Çocuklukta Obezitenin Etkileri
Obezite, çocukların sağlığını tehdit etmek ile birlikte psikolojik ve duygusal olarak olumsuz etkileri büyüktür.Obez olan çocukların daha  düşük özgüvenli oldukları ve daha yüksek depresyon oranlarının olduğu bilinmektedir. Obez çocuklar, zorbalığa daha çok maruz kalabildiği gibi, bir kısmı da fiziksel zorbalık ve sözel zorbalık yapmaktadır.Bu özellikleri akademik hayatlarını ve sosyal ilişkilerini olumsuz yönde etkileyebilmektedir.
Obezite çocuğun bedeninde farklı medikal bozulmalara, hastalıklara da yol açmaktadır:Diyabet, yüksek kan basıncı, uyku sorunları, kanser, kalp hastalıkları, karaciğer hastalıkları, deride bozulma,akne, nefes sorunları, yüksek kolestrol gibi.
Çocuklarda Obezitenin Tedavisi
Çocuklarda obezite, beslenme uzmanları ve psikologların işbirliği ile yapılmalıdır. Eğer çocuğun obeziteden kaynaklı medikal bir durumu var ise bu konu ile ilgili de doktorlardan yardım alınır.
Çocuğunuza Yardımcı Olmada Öneriler:cocuk-obezite

 • Eğer çocuğunuz fazla kilolu ise çocuğunuza kilo verme sürecinde destek olacağınızı söylemeniz ve hissetirmeniz önemli. Ayrıca çocukların kendilerine olan hisleri genellike ebeveynlerinin hislerini referans alır.Bu nedenle çocuğunuz her hali ile kabul ettiğinizi ve savdiğinizi ona hissetirmeniz çok önemli.Bu nokta çocuğunuzun dış görünüşünü değiştirmenin hedef olması yerine önemli olan sağlığı konusuna odaklanmanız önemli.
 • Çocuğunuzun fazla kilolu olması nedeniyle onu ayrı tutmanız uygun olmaycaktır. Bu noktada ailenizin yeme düzenini,yeme alışkanlıklarını ve  aktivite düzenini değişimlemeniz gerekir.
 • Her gün için yemek saatleriniz belirli olsun. Olabildiğince sofraya birlikte oturun ve yemek yerken sohbet edin.
 • Çocuğuzun hoşlandığı aktiviteler ile yavaş yavaş hareketliliğini arttırmayı hedefleyin.
 • Davranışsal değişimlemeler de çocukluk obezitesinin tedavisine destek sağlamaktadır:kişiye özel davranışlar hakkında ilgi vermek, çevresel düzenlemeler,stres ile baş etme, duygu düzenleme, iletişim becerilerini geliştirme, özdeşim sağlanmış rol model ve egzersizlerin düzenli olması.
 • Çocuğunuzun beslenmesini değişimlerken mutlaka ebeveynleri olarak sizlerinde sağlıklı besleniyor olması önemlidir. Sağlıklı beslenmede tabii zaman zaman daha az sağlıklı şeyler yemekte var. Burada önemli olan dengeyi sağlayabilmektedir.
 • Çocuğunuzu katı bir diyete sokmaya çalışmayın, mutlaka bir beslenme uzmanı ile çalışın. Kilolarını sağlıklı ve kalıcı bir şekilde vermesi önemli. Aynı zamanda bedensel algısının olumluya değişimlenmesi, problem çözme becerileri ve öz güvenin geliştirilmesi gibi alanlarda terapinin alınması gereklidir.
 • Pediatrik Psikoloji Dergisindaki bir araştırma, günde 40 dakika egzersizin fazla kilolu çocuklarda depresif duygu durumunu azalttığını ve çocukların kendilerine bakış açılarının daha olumluya değiştiğini belirtmiştir.
 • Çocuğunuzun kendini iyi ve mutlu hissedebileceği alanlar yaratın.Çocuğunuzu farklı hobiler, sporlar ve etkinlikler ile tanıştırabilirsiniz.Çocuğunuzu zevk aldığı etkinliği seçmesi için yüreklendirin.
 • Çocuğunuzun pasif aktivitelerde ne kadar zaman geçireceğini mutlaka belirleyin. Yemek yerken ailecek oturun ve TV kapalı tutun.

 

 • Çocuğunuzun sağlıklı yemek seçenekleri denemesi ve sevmesi için farklı yollar deneyin. Yemek hazırlama, menü belirleme aşamalarında çocuğunuzu da dahil edin.Yemek aralarında sağlıklı atıştırmalar sunun.Çocuğunuz acıktığında elinin altında bulabileceği sağlıklı yiyeceklerin olmasına özen gösterin.

Bu konuda psikolojik desteği Mika Psikoloji’ den alabilirsiniz: www.mikapsikoloji.com veya 0532-063-98-73

ayse-imza

 

Bir yorum

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com