Konuk Yazar: Çocuk Psikodraması Nedir? Çocuk Psikodrama Grupları

Uzman Psikolog ve Psikodramatist Özge Erel-Arda, cocuklaringelisimi.com için çocuk psikodrama grupları, hangi durumlarda psikodramanın etkili olduğu ve psikodrama süreci hakkında yazdı. Uzman Psikolog ve Psikodramatist Özge Erel-Arda liderliğinde açılacak olan 2016 Ekim başlangıçlı Çocuk Psikodrama Grubu hakkında bilgiye ve iletişim numaralarına yazının sonunda erişebilirsiniz.

cocuk-psikodrama

Psikoterapide Yaratıcı Bir Ekol: Çocuk Psikodraması

Yaratıcı, spontan ve eyleme dönük olma insanoğlunun doğumla birlikte beraberinde getirdiği yegane özelliklerdir. Bu yüzden çocuklar spontan doğaları, yani içlerinden geldiği gibi davranmaları konusundan yetişkinlere göre daha iyidirler çünkü bu beceriyle çevrelerine duygularını, ihtiyaçlarını iletirler ve yeni bir durumla karşılaştıklarında içlerinden geldiği gibi tepki verirler. Ancak yoğun korku ve kaygı duyguları yaşayan çocukların cesaretle spontan tepki verme becerileri zayıflar. Çocuklar kendilerini ifade etmek için başka yollar ararlar ve öfkeli davranışlar, tikler, alt ıslatma, kekemelik, çekingenlik, özgüven sorunları başlar. Çocuk psikodraması da bu sorunların çözümü için en etkili terapi yöntemidir.

Çocuk Psikodraması Nedir?

Psikodramanın kurucusu Dr. Jacob Levy Moreno, çalışmalarına çocuklarla başlamıştır. O yüzden psikodramanın en önemli ve eski alt dallarından biri de “Çocuk Psikodraması”dır. Viyana bahçelerinde toplanan çocuklara doğaçlama öyküler anlatmış ve bu öyküleri çocuklarla geliştirmiştir. Bu öykülerin anlatılması sırasında çocukların spontan dünyalarından kattıkları yenilikler ve kendilerini ortaya koyma süreçleri çocukların olumsuz duygularından kurtulmalarına sebep olmaya başlamıştır. Bu değişimi keşfeden Moreno, bazı olumsuz duyguların veya dürtülerin engellenmesinden ve bastırılmasından çok, onların dışavurumu ve bu olumsuz enerjinin boşaltılması gerektiği düşüncesini geliştirmeye ve bunu uygulamalar içine yerleştirmeye başlamıştır.

Çocuk Psikodramasının Katkıları

Çocuğun kendini en iyi ifade etme biçimi oyun ve eylemdir. Çocuk psikodraması, çocukların kendilerini güvende hissedecekleri bir grup ortamında yaşamlarındaki zorlukları, duygularını oyun ve eylem işbirliği içerisinde keşfetmelerine olanak sağlar. Bu gruplarda akran ilişkilerindeki sorunlar, öfke ve saldırganlık, okulda yaşanılan problemler, duyguları tanıma ve ifade etme, problem çözme becerisi geliştirme, otorite ilişkileri, özgüven sorunları, olumlu davranış çalışmaları, sınır koyma, kayıp ve yas, tik problemleri, kardeş kıskançlığı ile baş etme, hayır deme becerisi geliştirme, kaygılar ve fobiler gibi pek çok sorun ve gelişim alanı çalışılabilir. Çocuklar psikodrama gruplarında oynanan oyunlarda rol değiştirme yaparak, kendi rolünden çıkıp başkası olmayı, yani empati geliştirmeyi öğrenirler. Ayrıca içinde bulunduğu çocuk psikodraması grubundan güç alarak yaşadığı sorunlara yeni çözümler üretmeyi ve kendisini değiştirmeyi deneyimlerler.

Çocuk Psikodrama Grupları

6-10 yaş arasındaki çocuklar için ideal olan çocuk psikodrama grubunda yaş grubuna göre 4-7 kişi arasında çocuk üye kabul edilir. Gruplar yaş özellikleri göz önünde bulundurularak 6-8 yaş ve 9-10 yaş şeklinde düzenlenir. Grup oluşturulurken ebeveynler ve çocuklarla ön görüşme yapılarak yaş dönemi, kişilik yapısı, gruba gelme nedeni, çocukların önceden birbirini tanıyıp tanımaması gibi detaylara bakılır. Psikodrama eğitimi almış terapistler, lider ve yardımcı terapist olarak görev aldıkları çocuk psikodrama grupları 10-12 hafta aralığında haftada bir gün 1 saat 15 dakika olarak sürer. Grup oturumları ilk olarak çocuklara özel ısınma oyunları ile başlayarak çocukların bireysel sahneledikleri sorunlara geçiş yapılır. Sahnede her konuyu görmek mümkündür, diğer çocuklar da oynanan oyunda yeni roller alıp kendileri için yeni temalar keşfederler. Sahnede kendi sorununu çalışan çocuk sadece kendisi için değil tüm grup için bir çalışma yaparak her çalışmada üretilen yeni bir çözüm tüm gruba yeni bir deneyim kazandırıp sonraki hafta sahneye gelmek için diğer çocuklara cesaret aşılıyor. Süreç böyle devam ederken, aralarda da anne ve babalarla da bireysel ve grup çalışmaları yapılmaya devam edebiliyor.

Sonuç olarak, çocukla terapi uzmanlar için incelikli bir alan olup özen gösterilmesi gerekilmektedir. Sözlü terapötik yöntemlerin zayıf kaldığı çocuk dünyası için psikodrama, sadece sorun alanlarına bakmakla kalmaz aynı zamanda çocuğa geliştirebileceği yönlerini çalışma imkanı da sağlar. Böylece çocuklar daha etkili çözüm yolları üreterek, yaratıcı ve spontan şekilde yeni davranış modelleri geliştirebilirler.

Özge Erel-Arda

Uzman Psikolog ve Psikodramatist

Facebook Sayfası: Uzman Psikolog Özge Erel Arda

cocuk-psikodrama-grubu

Çocukların sosyal yönlerini akranlarından güç alarak zenginleştirecekleri; ilişkilerini ve sorunlarını yönetme becerisi kazanacakları; sorumluluk alma, davranış sorunları, içe kapanık olma, saldırganlık, aile içi sorunlar (boşanma gibi), özgüven problemleri gibi pek çok sorun alanında psikodramanın tekniklerinden güç alarak yapılacak bu çalışma için ücretsiz ön görüşme randevunuzu 0546 596 15 59’dan alabilirsiniz.

Terapist: Uzman Psikolog ve Psikodramatist Özge Erel Arda
Co-Terapist: Psikolog ve Psikodrama Yardımcı Terapisti Emine Salman Durmaz
Yer: Beylikdüzü Anki Psikolojik Danışmanlık Merkezi
İletişim: 0546 596 15 59

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com