baba-cocuk

Çocuk ve Ebeveynlik: Annelerin, Babalardan Öğrenebilecekleri 5 Şey

Annelerin ve babaların ebeveynlik stilleri farklı olabiliyor, ancak bu bir tarafın doğru yapmadığını anlamına gelmiyor. Anneler olarak , babaların tutumlarını kendimizinkilerle karşılaştırıyoruz. Ancak babanın “mükemmel” olmasını beklemek yerine, “yeterli” baba-cocukbaba olmaları için cesaretlendirmeli ve desteklemeliyiz. Hatta annelerin,babalardan öğreneceği bir kaç şey bile var:

1.Çocukları sorun çözme konusunda “meydan okuma”

Çocuğumuz bir kaç parçayı birleştirmekle uğraşırken veya küçük çocuğumuz bir anda düştüğünde, anneler genel olarak hemen müdahale eder. Ama baba stilinde çocukların gerçek hayat ile baş edebilmelerine fırsat vermek, sorunlarını çözmek için çabalamalarını cesaretlendirmek vardır.Çocuklarımıza yardım etmenin tabii ki hiç bir zararı yoktur ancak bazı zamanlarda baba tutumunun çocukların bireyselleşmesi için daha iyidir.Arada bir, çocuğunuzun oyuncağını nasıl kullanacağını çözmesi, ayağa kalkıp yürümeye devam ettiğini görmek size ödül gibi gelir.Bu şekilde çocuğunuz kendi algılarına güvenmeyi öğrenir ve bağımsız olmanın başarısını yaşar.

2.Spontan ve eğlenceli olmak

Tüm sorumluluklar ve multitasking ile annelerin işi, belirli bir düzen ve rutin ile kolaylaşır.Babalar ise ebeveynlikte daha esnek ve spontan olabilirler. Çocuklarının “dağınık” zamanları olmasına, sıkıcı bir görevi eğlenceli bir hale çevirmeye hazırdırlar.Rutinin ve düzenin önemi büyük iken , plansız oyunlar, etkinlikler, molalar annelerin ve çocukların eğlenceli vakit geçirmesine yardımcı olabilir. Baba stilinde olduğu gibi, bazen çocuk gibi olup anın keyfini çıkarmak iyidir!

3.Olanı olduğu gibi söylemek

Babalar, çocuklarına söylenmesi gereken şeyleri daha direk söyleme eğilimindedirler. Bazen, bu tutumları çocukların üzerine çok fazla gitme, sertlik olarak yorumlansa da babalar böyledir- olanı olduğu gibi söylerler.Babalar olası sonuçları söylerken daha düz bir yol izler, bu da annelere gerekli durumlarda sıkı olması gerektiğini öğretir.

4.Çocuklarının risk almasına izin vermek

Zaman zaman anneler fazla koruyucu olabilir, özellikle çocuklarının etrafı keşfetmeye başladıkları dönemde Diğer tarafta, risk alan babalar, çocuklarının yeni aktiviteler denemesini ister. Yenilikleri, öğrenme fırsatı ve öz güven arttırıcı olarak görürler.Örneğin, merdivenlerden çıkma, bisiklete binme.Önemleri almanın önemli olduğu gibi, çocuklarımıza öğrenmleri ve gelişmelerini için onlara serbest alan tanımak da önemlidir. Çocuklarınızı özgür bırakmak ve kendi başlarına bir şeyleri başarmalarına izin verme anlayışında olmak önemli.

5.Ebeveynlik içgüdüsüne güvenmek

İlk kez anne olduğumda, hatırlıyorum da sıklıkla yaptığımın doğru olup olmadığını ebeveynlik hakkındaki kaynakları okuyarak kontrol ederdim. Hata yaptığımı gördüğümde ise kendime çok yüklenirdim.Kocam ise çok daha rahat ve iç güdülerine güveniyor gibi görünüyordu. Ona göre her şey mükemmel olmasa , kitaba uygun olmasa bile çocuğun fiziksel ve duygusal ihtiyaçları karşılandığı sürece her şey yolundaydı.

Anneler, ebeveynlik konusunda daha duygusal iken babalar daha baba-cocuklarrasyonel olabiliyor. Ne olursa olsun farklı ebeveynlik tutumlarını takdir etmek ve farklı yollar ile de olsa çocuğumuz için en iyisini yapmaya çalıştığımızı unutmamak lazım!

Babanın rolü, çocuk için elzemdir.Farlılıklarımıza rağmen ebeveyn rolunu yerine getirdiğimizi takdir etmeliyiz.Ebeveynleri olarak, birbirimizden bir çok şey öğrenebiliriz, önemli olan çocuklarımız için birlikte çalışmak.

Çeviri: Uzm.Psk.Ayşe Başak Erk/Wayne Parker

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com