kopek-cocuk

Çocuk ve Hayvan: Evcil Hayvanın Kaybından Sonra Çocuğuma Nasıl Destek Olabilirim?

Çocuklarda, her birey gibi kayıp süresince birçok farklı duygular yaşarlar. Evcil hayvanlarının kaybından dolayı öfke, üzüntü, yalnızlık, çaresizlik hissedebilirler.

Çocuğunuzun tüm duyguları yaşamanın gayet normal olduğunu hissettirin, söyleyin.Çocuğunuzun tüm duygularını koşulsuz kabul edin.

Kaybın hemen sonrasında çocuğunuz konuşmak istemeyebilir, bunu hoş görü ile karşılayın. Ne zaman isterse sizinle konuşabileceğini, her zaman yanında olduğunuzu belirtin ve hissettirin.

Kaybınızdan sonraki kendi duygularınızı çocuğunuzdan gizlemeye çalışmayın. Sizin de üzüntü duyduğunuzu çocuğunuzun gözlemlemesi, onunda duygularını ifade etmesine yardımıcı olabilir. Ancak unutmayın ki çocuğunuz henüz bir çocuk, bir arkadaşınıza kaybınız ile anlattıklarınızdan onu sakının.

Daha önce bir evcil hayvanınız olduysa ve kaybettiyseniz;süreçte yaşadıklarınızı, hissettiklerinizi çocuğunuz ile paylaşabilirsiniz.

Şok anı geçtikten sonra çocuğunuzun hayatına devam etmesi ve iyileşmesi için ona yardımcı olmanız önemlidir. Çocuğunuz ile evcil hayvanınızı anmak için etkinlikler yapabilirsiniz. Örneğin; resimleri için bir albüm, evcil hayvanınız ile ilgili anıları yazmak gibi.kus-cocuk

Çocuklar için bir evcil hayvanın kaybı, zaman zaman bir kişinin kaybı ile eş değer olabilmektedir. Çocuklar için her gün birlikte olduğu ve sevgi dolu ilişkide olduğu evcil hayvanının kaybı, uzak pek görüşmediği bir akrabasının kaybından daha çok etkilenebilir.

Önemli bir diğer nokta çocuğunuzla kaybettiğiniz evcil hayvanınız hakkında konuşmaktan çekinmeyin. Yeri geldiğinde onunla olan güzel anılarınız hakkında konuşabilirsiniz. Zamanı geldiğinde, yeni bir evcil hayvanı sahiplenmeyi -diğer evcil hayvanınızın yerine olmadığını ifade edin- düşünebilirsiniz.

Birçok çocuk için ölüm ile ilk karşılaşma, evcil hayvanın kaybı ile gerçekleşir. Çocuk yas süresince ve sonrasında sevgi, şefkat, desteğe ihtiyacı duyar. Çocuğunuza evcil hayvanını özlemenin çok normal bir his olduğunu da iletin.

Eğer evcil hayvanınız çok hasta veya ölmek üzere ise çocuğunuza bu durumdan bahsedin ve duyguları hakkında konuşun. Mümkün ise evcil hayvana veda etmesi için uygun bir ortam hazırlayın. Bazen çocuklar evcil hayvanını gömmek, bir tören düzenlemek isteyebilir veya ona bir şarkı, şiir yazmak veya resim yazmak isteyebilir. Çocuğun yasını yaşamasının doğru bir yolu yoktur, bu süreç herkes için özeldir. Bu süreçte çocuğunuzun neye ihtiyacı olduğunu gözlemleyin ve yanında olduğunuzu sıklıkla hatırladın, hissettirin.

Evcil hayvanın ölümünden hemen sonra yeni bir evcil hayvanı alarak yerini doldurmamaya özen gösterin. Yas olması gereken yaşanması gereken bir süreçtir. Önemli olan bu süreci sağlıklı tamamlamaktır. Eğer çocuğunuzun yas sürecinin uzun sürdüğünü ve normal hayatına devam edemediğini gözlemliyorsanız bir uzmandan yardım almanız faydalı olacaktır.

Kayıp ile ilgili daha detaylı önerilere buradan ulaşabilirsiniz.

 

3 yorumlar

  1. Çok sevdiğim bir kedim vardı ve iki hafta önce kaybettik. Ancak kızım henüz iki yaşında olduğundan bu durumdan çok etkilenmedi diye düşünüyorum. kedinin ismini “titi” şeklinde telaffuz ediyordu. Daha yeni başlamıştı “tinti” diye telaffuz etmeye (kedimin adı trinity idi 🙂
    Kedinin yaşadığı alana girdiğinde gözleri onu arıyordu, ancak bu durum zamanla seyrekleşiyor. “Annesini gezmeye gitmiş dedik”, başka ifade bulamadık.

    Yazınız tam da bu durumun üzerine isabet etmiş oldu.

    Başarılı paylaşımlarınızın devamını dilerim.

    Saygılar

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com