Çocuk ve Hayvan: Uygun Evcil Hayvanı Nasıl Seçebilirsiniz

Birçok çocuk sıklıkla bir evcil hayvana sahip olmak ister. Her çocuk arkadaş olarak bir köpek, kedi, kuş, tavşan veya
cocuk-ve-hayvan bir balık isteyebilir.
Ebeveyn olarak sizde evinizde bir evcil hayvanın olmasını istiyorsanız; çocuğunuza, evinize ve ailenize uygun bir hayvanı nasıl seçebilirsiniz?

 • Çocuğunuza, evcil hayvan alacağınızı belirtmeden önce ailenize uygun bir hayvan seçmek üzere bir veterinerden bilgi alabilirsiniz. Ayrıca bir evcil hayvanı petshoptan satın almak mı yoksa yeni doğum yapmış bir hayvanın yavrusunu mu sahiplenmeyi tercih edeceğinize dair veteriner ile konuşabilirsiniz.
 • Etrafınızda evcil hayvan sahibi olan diğer ailelerden bilgi alabilir, paylaşımlarda bulunabilirsiniz.
 • Çocuğunuzun herhangi bir hayvana alerjisi olup olmadığından doktoruna başvurarak emin olun.
 • Çocuğunuza bir  evcil hayvana sahip olabileceğinizi söylemeden, maddi durumunuzu gözden geçirmeniz yararlı olacaktır.
 • Bir hayvana sahip olmaya karar verdikten sonra bu fikrinizi çocuğunuz ile paylaşın. Sizin sunduğunuz seçenekleri çocuğunuza gösterebilir, fikrini sorabilirsiniz.
 • Öncelikle ebeveyn olarak evinizde olmasını istediğiniz hayvanları bilmeniz, çocuğunuzu o seçime yönlendirmek faydalı olacaktır. Eğer evinizde bir tavşan beslemek istemiyorsanız, sırf çocuğunuzun isteği üzerine evinize bir tavşan almanız uygun olmayacaktır. Çocuğunuzun yaşına bağlı olarak hayvanın belli sorumluluklarını alabilecektir. Ebeveynleri olarak sizlerin de evcil hayvanın birçok sorumluluğunu almanız gerekecektir. Bu sebeple sizin de severek bakımını üstlenebileceğiniz bir seçim yapmanız önemlidir.
 • Ailenizin ne kadar aktif olduğunuzu göz önünde bulundurarak uygun bir evcil hayvan seçiminde bulunmalısınız. Eğer daha çok evde kitap okuyarak vakit geçiriyorsanız, çok harekete ihtiyacı olan bir evcil hayvana sahip olduğunuzda hayvan sıkılabilir ve sıkıntıdan eve zarar verebilir. Sıklıkla hayvanınızı evde uzun süre tek başına bırakmanız uygun olmayacaktır bu sebeple seyahat sürelerinizi de değerlendirin.
 • Çocuğunuzun yaşını göz önünde bulundurarak bir hayvan seçmeniz gerekir. Küçük yaş çocuğu ile sorumluluğu daha fazla olan bir hayvanın (örneğin bir köpek) bakımını birlikte sürdürebileceğinize emin değilseniz, balık gibi daha az sorumluluğu olan bir hayvan seçebilirsiniz.
 • Eğer kediye veya köpeğe sahip olmaya karar verdiyseniz, çocuğunuzun ve ailenizin türüne ve kişiliğine uygun bir tür seçmek için araştırma yapabilirsiniz.
 • Seçtiğiniz hayvana uygun olarak evinizdeki düzende bazı değişiklikler yapmanız gerekebilir.

6 yorumlar

 1. Çok merak edilen bir konu hakkında çok faydalı bir yazı olmuş teşekkürler umarım bu konuda kafsında soru işaretleri olan diğer insanlara yardımcı olur

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com