Çocuk ve Terapi: Çocuğunuz için Ne Zaman Psikolojik Destek Almalısınız?

Yetişkinler gibi çocuklarında zaman zaman terapiye ihtiyacı olur. Terapi ile çocuklar yaşadıklarıcocuk-terapi stres ile baş etmeyi öğrenebilir, problem çözme becerileri gelişir. Terapist, ebeveyn ile ortak çalışma yürüterek aile içi düzenlemeler önerir, çocuğun duygusal ve davranışsal sorunlarına uygun yöntemler ile müdahale ederek yardımcı olur.
Her çocuğun içinde bulunduğu durum farklı olabilmektedir. Bazı çocuklar sınav kaygısı, zorbalık, akran baskısı ile baş edemez. Bazıları ise aile içinde yaşadıkları ile ilgili duygularını ve düşüncelerini paylaşmaya ihtiyaç duyar. Boşanma, taşınma, kayıp, hastalık, istismar, bir çok durum çocukların uyku, yemek düzenini, akademik-sosyal işlevini ve yaşam kalitesini etkileyebileceğinden uzman desteği gerektirir.

Çocuklar baş edemedikleri bir durum olduğunda farklı belirtiler gösterebilir. Uyku düzeninde bozulma, yemek düzeninde bozulma, akademik başarıda düşüş, ağlama krizleri, öfke nöbetleri, agresif tutumlar (vurma davranışı ) huzursuzluk, tikler, aşırı korku/kaygı, ayrılık kaygısında artış, yalan söyleme, çalma davranışı, içe kapanma ve tuvalet sorunları gibi bir çok semptom gözlemlenebilir.

Çocuğunuz için bir çocuk psikoloğundan destek almanız gereken durumlar şöyle özetlenebilir.

Çocuğunuz için çocuk psikoloğundan randevu almak için buradaki formu doldurabilirsiniz. Çocuklarda Oyun Terapisi hakkında detaylı bilgi almak için bu yazıya göz atabilirsiniz.

Bu konularda psikolojik desteği Mika Psikoloji’ den alabilirsiniz: www.mikapsikoloji.com veya 0532-063-98-73

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com