Çocuk ve Uyku Düzeni: Erken Çocuklukta Çocuğunuza Uyku Alışkanlığı Kazandırmak

Çocuğunuzun sağlıklı gelişimine devam edebilmesi için yeterli beslenmesi kadar kaliteli uyku uyuyor olmasıda gerekir. Çocuğunuzun uyku düzenini öğrenmesi ve içselleştirmesi erken çocuklukta kazandırılması gereken önemli bir unsurdur.

Yeterli ve kaliteli uyku uyuyamayan çocuklar, gün içinde daha huzursuz, öfkeli ve hırçın uyku-cocukolurlar. Ayrıca uyku alışkanlığı kazanmakta güçlük çeken çocuklar gün içinde çok hareketli olmalarına rağmen uyumak istemez, sakinleşme rutinleri olmadığında da sürekli uykuları kaçar. Bu sebeple uyku alışkanlığı olmayan çocuklar kısa süreli huzursuz uykular uyur.

Yapılan bir çok araştırma uyku sorunlarının zaman zaman fiziksel sebeplerde kaynaklandığı gibi psikolojik sebeplerden de kaynaklanabildiğini gösteririr. Çocuklara zamanında kazandırılamayan uyku düzeni ileride uyku bozukluklarına yol açabilir. Çocuklarda uyku bozukluklarına dair detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Çocuğunuza uyku alışkanlığı kazandırmak için:

İstikrarlı ve kararlı bir uyku düzeni oluşturun. Çocuklar sınırları deneyerek esnetmeye çalışır. Bu neden ile çocuğunuza bir alışkanlığı kazandırırken istikrarlı ve kararlı olmanız önemlidir. Hafta içi/Hafta sonu için belirli uyku zamanlarını belirleyin ve bu konuda taviz vermeyin.

Çocuğunuzu her gün belirli saatte, aynı uyku rutinini yaparak, aynı odada ve yatakta yatırın. Çocuğunuzun uyku düzenini ailenizin düzenine ve çocuğunuzun yapısına göre ayarlayın.

Çocuğunuzun yatmadan önce fiziksel ihtiyaçlarının karşılandığına ve odasının uykuya hazır olmasına özen gösterin.

Akşam yemeği sonrası çocuğunuzu sakin etkinliklere dahil edin. Çocuğunuzun yatma saatini uyku-dzuzenitahmin edilebilir olması önemlidir. Çocuğunuzun uyumaya hazır olması için 1 saate ihtiyacı var ise bu sürede çocuğunuzu sakinleştirecek,rahatlatacak etkinlikler yapın. Örneğin resim çizmek, hikaye kitabına bakmak. Çocuğunuzu yatmadan önceki zamanında koşmak, zıplamak gibi hareket düzeyi yüksek etkinliklerden kaçının, aynı zamanda televizyon, ipad, telefon gibi uyaranı fazla olan teknolojik aletlere izin vermeyin.

Çocuğunuz henüz 2.5- 3 yaşında ise uyumasa bile öğlen dinlenmesini yapmasını sağlayın. Bazı çocuklar öğle uykusunda uyumayı tercih eder. Çocuğunuz uyumak istemiyor ise dinlenirken yine sakin aktiviteler yapmasına izin verebuyku-arkdasi-cocukilirsiniz.

Çocuğunuza uyku alışkanlığı kazandırırken sevecen ve anlayışlı olun ama düzeninizden taviz vermeyin. Uyku alışkanlığını kazandırırken çocuğunuza ceza vermekten ve sert davranmaktan kaçının. Uyumak, uyku rutini huzurlu ve rahat olmalıdır.

Çocuğunuza herkesin kendi yatağı olduğunu, kendi odası olduğunu öğretin. Çocuğun anne-baba ile yatağı paylaşması, ebeveynleri yorduğu gibi eş ilişkisini de olumsuz etkileyebilir.

Çocuğunuzu uyuturken onu sallamak veya onun yanına yatmak yerine çocuğunuzun yatağına oturun ve fiziksel temasta bulunun. Uyku zamanı geldiğinde “Uyku zamanı geldi, iyi geceler” dedikten sonra onu öpün ve kısa süre odasında kaldıktan sonra odasından çıkın.

Çocuğunuzun odasını yeni yastık kılıfları, çarşaflar seçerek daha ilgi çekici kılabilirsiniz. Çocuğunuz için birlikte bir gece lambası da seçebilir, odasına yerleştirebilirsiniz.

Çocuğunuz uyurken kendini rahat ve güvende hissetmesi için seçtiği bir uyku arkadaşının olmasına teşvik edin.

Her çocuk bazı geceler anne-babasını seslenir. Çocuğunuzu duyduğunuzu ona her zaman uyku-tablosu-cocukfark ettirin. Çocuğunuz kötü bir rüya vb. gördüğünde sakinleşmesine yardımcı olduktan sonra eğer sizin yatağınızda ise mutlaka çocuğunuzu kendi yatağına geri götürün.

Çocuğunuzda uyku düzenini oturturken yandaki tablodan faydalanabilirsiniz.

Çocuğunuzda gece alt ıslatması var ise bu yazıya göz atabilirsiniz.

 

 

 

 

ayse-imza

 

6 yorumlar

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com