Çocuklar için Terapi Yaklaşımı: Çocuklarda Oyun Terapisi, Oyun Terapisi Nedir, Oyun Terapisinin Aşamaları Nelerdir?

Oyun terapisi yönlendirilmiş ve yönlendirilmemiş olarak farklı aralıklar ve ekoller çerçevesinde uygulanabilir.Tercih ettiğim aile-oyun-terapisiyönlendirilmemiş yaklaşımda çocuk terapisini ihtiyacına yönelik şekilde yönlendirir.Yönlendirilmiş oyun terapisiden yönlendirilmemiş oyun terapisine uzanan sklada deneyimsel oyun terapisi yönlendirilmemiş uca düşer. Çocuğa, oyunu yönlendirmesine izin verildiğinde artık oyunun nasıl ilerleyeceğine karar verecek kişi odur.

Çocuklar dünya ile bilişsel düzeyden ziyade deneyimsel düzeyde ilişki kurar.

Oyun, çocuğun kendisi hakkında ne hissettiğinin yanı sıra kendi deneyimlerini de ifade etme aracıdır.

Hayatın provası olarak oyun, çocuğun yeni bilişsel ve sosyal becerileri, değerleri ve ahlaki değerlendirmeleri anlamasını ve bunları kendisi ile bütünleştirmesini sağlar.

Oyun, çocuğun gelişimsel aşamalarda ustalık kazanmasını sağlayarak böylece ona sonraki gelişimsel aşamaya geçmeye hazırlar.

Terpötik müdahale olmadığında kişiliğin önemli kısımları eksik kalabilir ya da kusurlar oluşabilir.

Oyun terapisi, çocuk sembolik oyun oynama kapasitesi kazandığında yapabilir, bu da yaklaşık 2 yaş civarında oluşur.

Çocuğun terapötik sürecindeki en önemli boyut çocuk ile terapist arasındaki ilişkidir.

Çocuklar doğuştan getirdikleri sağlıklı olana yönelme kapasitesine sahiptir. Kendi çektikleri acıları, verdikleri mücadeleyi ve bunlarla en iyi nasıl yüzleşebileceklerini kendileri bilir.

Çocuk oyunu yönlendirdiği zaman, terapistin kendisni çocuğun yerine koyup onun gibi hissedebileeği bir ortam yaratır.

Terapistin oyuna dahil olmabilmesi için çok çeşitli yollar vardır.
Çocuklar sorunlarını ya da travmalarını çağrışımlar, semboller ve metaforlar aracılığı ile oynarlar ve acılarına travmanın başladığı gelişimsel dönem karakteristikleriyle yakınlaşırlar.
Oyun terapisinin 5 aşaması vardır:
Keşif aşaması- Çocuk odayla, terapistle ve yeni ortamda kendine dair beklentiler tanışır.
Güveni Test Etmek- Çocuk kendi için önemli olan bilgileri vermeye geçmeden önce terapisti kendine bağlılık düzeyini duygulardeğerlendirmelidir.Bu aşamanın amacı terapist ile güven ilişkisi oluşturmaktır.
Bağlılık Aşaması- Çocuk kişisel olarak anlamlı duygusal temalar içeren oyunlara başlar. Çünkü çocuk terapistine güveniyordu ve terapisti oyununa davet eder. Bu aşamada çocuğun oyunu çok yoğun ve hararetlidir.
Terapötik Büyüme Aşaması- Sahip olduğu duygusal acıyla yüzleşmesi ile birlikte çocuk kişisel güçlenme hissini geri kazanmaya başalr. Böylece, acı veren olay ya da ilişki nedeniyle bir zamanlar atladığı gelişimsel aşamalara ulşamaya yönelik büyümeye başlar.
Sonlandırma Aşaması- Oyun gerçek yaşam içi prova temasın işlemeye başladığında sonladırma uygundur. İlişkinin sonlanması için çocuk hazırlanmalıdır. İlişkinin sonlanmasını kabul etmede çocuğa destek olmak ve terpötik birlikteliği koruma önemlidir.Oyun terapisi aşamalarını geçmek için belirli bir süre yoktur. Her çocuk kendi yapısı ve yaşanmışlıkları yönünde ilerler.

 Kaynak: Norton,C.&Norton, B- Psikoloji İstanbul 2011

3 yorumlar

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com