Çocuklara Ayakkabı Bağcığı Bağlamayı Öğretme

ayakkabı-baglamaÇocuğunuza ayakkabı bağcığı bağlamayı öğretirken yönergelerinizi basit ve sade tutun, her basamağı öğretirken sabırlı olun.Bol bol deneme yapmasına fırsat verin, başarılarını fark edin ve övün.

Çocuğunuza ayakkabı bağcıklarını bağlamayı öğretmeden el becerilerinin bu yönde gelişmesi için buradaki balığın gösterilen yerlerindeki delikleri makas yardımı ile delin.Bir ayakkabı bağcığını delikten geçirin ve bir ucuna düğüm atın.Çocuğunuza bir alttan bir üstten olacak şekilde ipi geçirmesine yardımcı olun.Daha sonra kendi başına yapmasını isteyin.

1.Basamak:

Çocuğunuz ile ilki farklı renkte ayakkabı bağcığı alın.Böylece sağdaki, soldaki yerine renkler belirtmek istediğiniz bağcığı  isimlendirebilirsiniz. Seçtiğini bağcığın normalde kullanılanlardan daha kalın olmasına özen gösterin böylece ayakkabı bağcıklarını daha rahat tutabilir.

2.Basamak

İlk olarak ‘tavşan kulağı’ ile yapılan bağlamayı gösterin.Ayakkabı bağcıkları ile önce bir “X” ve bağcıklar sıkı çekilir.Daha sonra her ayakkabı bağcığından “tavşan kulağını” andıran döngü yapılır.Kulaklar tutularak tekrar bir çarpı “X” yapılır.Çarpının altından bir kulak geçirilir ve bağcıklar birlikte sıkıcı çekilir.

“Tavşan” ayakkabı bağlama yöntemini öğretiyor iseniz her bir adımda bu hikâyeden yararlanabilirsiniz.57127064_TLAAHHH2

Önce bir çapraz yapalım.-Bir tavşan varmış, kulakları çok uzunmuş. Tavşan önce ağacın etrafında dönüp ağacın altındaki delikten geçmiş. Sonra koşarak o delikten çıkmış!

Not:

Eğer çalışmanızı gerçek bir ayakkabı üzerinden yapıyorsanız, ayakkabıyı masanın üzerine yerleştirmeniz sabit durmasını kolaylaştıracaktır

Her gece çocuğunuzun ayakkabı bağcıklarını çözmeniz sabah onları

ayakkabı-bagcıgı

bağlamasını neden olacak ve bu becerisini pekiştirmesine yarayacaktır.

Eğer isterseniz buradaki şablonu kullanabilirsiniz. Ayakkabının etrafından kesin dilediğiniz gibi boyayın. Şablonu kalın büyük bir kartona yapıştırın. Ayakkabı bağcıklarının geçeceği yerleri bir makas yardımı ile delebilirsiniz. Daha sonra ayakkabı bağcıklarını geçirin.

*Eğer çocuğunuzun zorlandığını gözlemliyorsanız, bağcıkları tutmak, delikten geçirmek, ince motor becerilerini desteklemek için aşağıdaki şablonu kullanabilirsiniz. Balığı dış çizgilerinden kesin. Delikleri makas yardımı ile delin. Deliklerden birinden bir bağcık geçirin ve bir ucuna düğüm atın. Çocuğunuzdan sırasıyla her delikten ayakkabı bağcığı bir alttan bir üstten geçirerek balığın her deliğini doldurmasına yardımcı olun.

fish_lacing_card_460

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ayse-imza

Bir yorum

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com