cocukta-ozgüven

Çocuklarda Özsaygı Gelişimi Nasıl Sağlanabilir?

Özsaygı, sağlıklı çocukların gelişiminde çok önemli bir rol oynar. Özsaygısı yüksek çocuklar genellikle hayatta daha başarılı olurlar. Ne yazık ki, özsaygısı düşük çocuklar için sonuçlar daha kötü olabilir. Bir ebeveyn olarak çocuğunuzun özsaygısı büyük ölçüde sizin sorumluluğunuzdadır. Çocuğunuzun kendinden emin ve yetkin hissetmesi için ona yardımcı olmak istiyorsanız yapabileceğiniz çok şey var. Özsaygısı yüksek olan çocuklar, yeni aktiviteler denemek konusunda kendilerinden emin olurlar ve başarılarından gurur duyarlar. Başarısızlık kimse için hoşnutluk verici bir duygu olmasa da bu çocuklar başarısızlık karşısında dik durabilecek duygusal beceriye sahip oldukları gibi yeniden deneyecek cesareti de koruyabilirler. Özsaygısı düşük olan çocuklar, kendilerini acımasızca eleştirirler ve hata yapma konusunda olumlu bir tutum geliştirmekte zorlanırlar. Bu, çocuğun yeniden deneyememesine ya da başarılı olmak için karşısına çıkan ikinci bir şansı reddetmesine neden olabilir. Çocuklar son derece hassas olabilirler ve sert muamele gördükleri bir akran grupları olabilir. Bu nedenle ebeveyn olarak evde yaptıklarınız son derece önemlidir Çocuğunuzun, diğer çocukların zarar verici olabilecek davranışları karşısında sağlam kalabilmeleri için de bir koruyucu görevi görebilecek sağlıklı özsaygıyı geliştirebilmeleri çok önemlidir. Çocuğunuzun büyüyüp gelişmesi ve mutlu olması için ona en iyi fırsatı sunun. Çocuğunuzun kendisi hakkında iyi hissetmesi için aşağıdaki maddeleri dikkate alabilirsiniz: 

  1. Çocuğunuzu koşulsuz sevin. Her çocuk, ne yaparsa yapsın, ister başarılı olsun ister başarısız ebeveynlerinin kendisini yine de seveceklerine ve yanında olacaklarına inanmalıdır. Yalnızca belirli bir şekilde davranırsa ya da belirli bir sonuca ulaşırsa sevildiğine inanmanın, çocuğunuzun özsaygısı üzerinde yaratabileceği etkiyi bir düşünün. 
  2. Çocuğunuzun ulaşılabilir hedefler belirlemesine yardımcı olun. Ufak şeyler başarmak özsaygı için çok daha yararlıdır. Bu hedefleri belirlemek için çocuğunuzla birlikte çalışın. Başarılması çok kolay hedeflerle başlayın. Çocuğunuza bununla birlikte biraz başarı hissi ve özgüven desteği verin. Örneğin, küçük bir çocuk için iyi bir hedef odasını toplamak olabilir.
  3.  İstikrarı teşvik edin. Başarı ve istikrar omuz omuza gider. Çocuğunuzda istikrarlı olma cesaretini görün ve ona başarılı olmanın yolunu gösterin. Aşılması zor bir güçlükle karşılaştığında ve pes etmediğinde çocuğunuzu övün. Çocuğunuza yardımcı olmanın bir yolu da iyi bir örnek olmaktır. Azmetmenin ne demek olduğunu göstererek örnek olun.
  4. Çocuğunuza seçenekler sunun. Hayatınız üzerinde hiçbir söz hakkınız olmadığında özsaygı geliştirmek zordur. Bir kontrol duygusu geliştirmek için çocuğunuza seçenekler sunun. Bu, öğle yemeği için iki seçenek sunmak ya da o gün hangi ayakkabıları giyeceğini seçmesine izin vermek kadar basit olabilir.
  5. Mükemmelliği teşvik etmeyin. Çocuğunuzu mükemmel olmayı hedeflemekten vazgeçirin; bu kimsenin kazanamayacağı bir oyundur. Asla mükemmel olamayacağını fark ettiğinde çocuğunuzun özsaygısı zarar görür. Çocuğunuza çaba ve ilerlemeye değer verdiğinizi gösterin. Bunlar, herkesin başarabileceği eylemlerdir.
  6.  Aşırı övgüden kaçının. Çocuğunuz, övgünün aşırı olduğunu bilir. Övgüyü, hak ettiğini düşündüğünüzde verin. Ayrıca çocuğunuzu, iyi çaba gösterdiği için de övün. Aşırı övgünün, çocuğun özsaygısını pekiştirmektense zedelediği araştırmalarca gösterilmiştir.
  7.  Çocuğunuzun ona iltifat ettiğinizi duymasına izin verin. Çocuklar, ebeveynlerinden birinin onları başka bir yetişkine övdüğünü duyduklarında özsaygıları oldukça pekişir. Çocuğunuz sizin her yaptığınızı izler. Bunu bir avantaja çevirin.
  8. Kendinize iyi bakın. Kendinize iyi bakmak çocuğunuza önemli olduğunuzu gösterir. Bu, kendisinin de önemli olduğuna inanmasını ve onun da kendisine bakmasını sağlar. Kendisine nasıl öncelik vereceğini göstermek için ona örnek olabilirsiniz. Özsaygısı yüksek bir çocuğun daha mutlu ve daha özgüvenli olduğundan hiç şüphe yoktur. Çocuklarımız için en iyisini isteriz. Bu yüzden çocuklarımızı bu yolda ilerletmek bizim sorumluluğumuzdur. Evde yaptıklarımızın, çocuklarımızın geleceği üzerinde çok önemli bir etkisi vardır. Çocuğunuza kendisini sevmeyi ve kendisine inanmayı öğretin, bunun faydasını hayatı boyunca görecektir.

 

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com