sorun-cozme-becerisi

Çocuklarda Sorun Çözme Becerisi: Çocuklarınıza Anlaşmazlıkları Çözmeyi Öğretmek

Çocuklar çocukça davranırlar. Hele bir de odada birden fazla çocuk varsa orada bir noktada tartışma ya da anlaşmazlık çıkacağına bahse girebilirsiniz. Anlaşmazlıkları çözmeyi çocuğunuza öğretmek hüsranınızı azaltacak ve evinize huzur getirmede yardımcı olacak.

Anlaşmazlıkların çözümüne değinmenin yollarından biri de kitapları kullanmak. Çocuk kitaplarının yazarları bir çocuğun anlama seviyesine uygun yazma yeteneğine sahiptir. Çocukların özdeşlik kurabilecekleri karakterler yaratırlar. Hikaye, karakterler arasındaki bir anlaşmazlığı betimlemek için olduğu kadar çocuklara anlaşmazlığı çözmenin en iyi yolunu göstermek için de kullanılabilir. Sorunları çözmenin farklı bir yolunu bir kez gördüklerinde, bu becerileri bir dahaki sefere bir anlaşmazlık yaşadıklarında kullanma olasılıkları artacaktır.

Hikayeyi çocuklarınıza okurken ara sıra durup neler olduğunu tartışın. Onlara şunlar gibi sorular sorun:

* Sen hiç bu şekilde hissettin mi?

*Benzer bir durumu yaşadığında sen ne yapmıştın?

*Sence _______ başına gelenler konusunda nasıl hissediyordur?

*Sence _______ şimdi ne yapacak?

*Sen olsan ne yapardın?

Hikayeyi okumaya ve hikayede neler olduğu üzerine konuşmaya devam edin. Her tartışmanın ya da anlaşmazlığın iki tarafının olduğunu anlamalarına yardımcı olun. Onlara hisleri hakkında ve hislerinin söylediklerini ya da yaptıklarını nasıl etkileyebileceği hakkında sorular sorun. Onlara ayrıca son kısmı okumadan önce onlara hikayede gelişen anlaşmazlığı nasıl çözmek isteyeceklerini sorabilirsiniz. Son olarak, onlara karakterin kitaptaki durumdan ne öğrendiğini ve bu bilginin onlara kendi anlaşmazlıklarını çözmede nasıl yardımcı olabileceğini sorun.

Anlaşmazlıklarla baş etmenin uygun yolları hakkında konuşun. Onlara şiddeti asla bir yol olarak kullanmamayı ve şiddetin asla hiçbir problemi çözmediğini hatırlatın. Bir problem hakkında konuşmanın ve birlikte bir çözüme ulaşmaya çabalamanın bir anlaşmazlığı çözmenin en iyi yolu olduğunu görmelerine yardımcı olun.

Çocuklarınız için iyi bir rol modeli olmak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Eğer başkalarıyla birlikte yaşıyorsanız, er ya da geç bir anlaşmazlık yaşayacaksınız. Çocuklarınızın sizi izlediklerini hatırlayın. Sizin anlaşmazlıklarla, hatta onlarla yaşadığınız anlaşmazlıklarla bile, nasıl baş ettiğinizi görmek isterler – özellikle de siz bu konu hakkında bir şeyler öğretmeye başladıktan sonra.

Onlara örnek olmak isteyebileceğiniz bazı adımlar şunlar:

  1. Öfkeli ya da hüsrana uğramış hissettiğinizde, pişman olacağınız bir şey söylemeden önce durun.
  2. Derin bir nefes alın ve ona kadar sayın.
  3. Olanlar ya da söylenenler hakkında nasıl hissettiğinizi sakince açıklayın.
  4. Diğer kişinin konu hakkında söyleyeceklerini dinleyin.
  5. Sorunun farklı çözümleri hakkında düşünün.
  6. Her ikinizin de kabul edebileceği bir anlaşmaya ulaşamazsanız, anlaşmazlığı çözmenize yardımcı olması için tartışmaya dahil olmamış üçüncü bir kişiden yardım isteyin. Üçüncü kişinin önerisine sadık kalacağınız konusunda anlaşın.

Çocuğunuza anlaşmazlıkları çözümlemeyi bir kez öğretmeye başladığınızda evde daha az stres ve yakınma olduğunu fark edeceksiniz. Anlaşmazlıklar yaşadıklarında onlarla birlikte çalışmaya, anlaşmazlıkları çözme konusunda onlara örnek olmaya devam edin; böylece çocuklarınız gelecekte yaşayacakları her türlü anlaşmazlıkla baş etme konusunda daha iyi donanıma sahip olmuş olacaklar. Anne baba olmanın anlamı da çocuklarımızı eviniz dışındaki hayata hazırlamak değil midir zaten?

 

Kaynak: R. Myers

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com