tirnak-yeme-aliskanligi

Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığı ve Tırnak Yeme Alışkanlığını Önlemek için Öneriler

Çocuklarda tırnak yeme davranışı bir kaç farklı sebepten dolayı gözlemlenebilir. Tırnak yeme sebepleri arasında; can sıkıntısı, merak, davranışı taklit etme, kaygı sayılabilir.Tırnak yeme davranışı, parmak emme ve diş gıcırdatma gibi genel olarak kaygı azaltıcı bir alışkanlıktır.

Bazı çocuklar, kendilerine zarar vermeden ve bilinçli olmadan tırnak yer( örn, televizyon izlerken vb.), bazıları sınav öncesinde veya tirnak-yiyen-cocukyeni bir ortama girdiklerinde tırnaklarını yemeye başlar.Bu durumlarda çocuğun kaygısını azaltmak için tırnak yeme davranışını sergilediği öngörülebilir. Bir diğer tırnak yeme nedeni de çocuğun gözlemlediği rol modellerinin (anne-baba- bakıcı vb.) tırnaklarını yemesidir. Bu tür tırnak yeme alışkanlığını taklit etme daha küçük yaş çocuklarında gözlemlenir.

Genellikle uygun ebeveyn tutumu ile tırnak yeme alışkanlığı söndürülebilir.Ancak eğer çocuğunuzun tırnak yeme alışkanlığın aşırıya kaçtığını, parmaklarının kanadığını gözlemliyor, tırnak yeme dışında düzeninde de değişiklikler (uyku /yemek vb.) var ise mutlaka profesyonel destek için psikoloğa başvurun.

Çocuğunuzun kaygılarına hitap edin. Ebeveynler,genellikle çocuklarının kaygı duydukları durumdaki davranışları durdurma eğiliminde olabiliyor. Ancak bu davranışın altında yatan endişeyi keşfetmeniz ve çözümlemeniz daha sağlıklı olacaktır.Çocuğunuzun kaygılanmasına neden olabilecek sebebe dair bir tahmininiz var ise bunu çocuğunuz ile paylaşın ve kaygılandığı durum hakkında paylaşımda bulunun.

Tırnak yiyen çocuklarda, kaygının sebepleri belirlenerek bu kaygı durumu ile baş etme becerisi kazandırılmalıdır.

Şikayet etmeyin veya cezalandırmayın. Kaygı ile oluşan davranışlar bilinçli olmayan davranışlara dönüşür bu neden ile çocuğunuz kendini durduramaz. Unutmayın ki yetişkinler bile alışkanlıklarını kırmakta zorlanıyor. Bu nedenle çocuğunuza anlayışlı bir tutumda yaklaşmanız önemli. Çocuğunuzu cezalandırmak yerine, bu davranışını sınırlandırabilirsiniz. Örneğin; “Akşam yemeği için sofraya oturduğumuzda tırnak yemek yok.” gibi.

Çocuğunuza sert ve cezalandırıcı bir tutum ile tırnaklarını yemesini bırakmasını istemek hem ilişkinize zarar verir hem de durum bir güç savaşına dönüşebilir. Durum üzerine olumsuz olarak odaklanmamak ve nötr yaklaşmak davranışın sönmesine yardımcı olacaktır.

Çocuğunuzun tırnak yeme alışkanlığının farkında olmasına yardımcı olun.Çocuğunuza ne zaman ve nerede tırnak yemeye başladığının farkında olmasına yardımcı olun. Çocuğunuz bu konuda sizinle hemfikir ise birlikte farkında olmasına yardımcı olacak bir işaret belirleyebilirsiniz. Örneğin tırnak yediğini fark ettiğinizde ona belirlediğiniz özel kelimeyi söylemek gibi. Ancak hatırlatma konusunda çocuğunuz sizinle hemfikir değil ise bu davranışınız onu rahatsız edebilir ve inatlaşmaya başlayabilir.

Çocuğunuza tırnak yemek yerine baş etme alternatifleri sunun. Çocuğunuza tirnak-yemetırnak yeme alışkanlığı yerine ellerini ve parmaklarını meşgul edebileceği alternatifler sunun. Örneğin; bir parça hamuru avucunda taşıması gibi. Çocuğunuzun, seçtiği yeni alternatifini her gün yapması için onu cesaretlendirin. Ayrıca çocuğunuzun kaygısını azaltmak için buradaki etkinliklerden faydalanabilirsiniz. Çocukların bol bol fiziksel aktivite içerisinde olması bu tür alışkanlıkların azalmasına yardımcı olur. Bazı çocuklar için fiziksel aktivitenin yerini sanatsal etkinlikler de (resim, faaliyet, heykel vb.) alabilir.

Kaygılı çocuğu olan her ebeveynin denemesi gereken öneriler isimli yazıya da buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com