Çocuklarda Tuvalet Eğitimine Ne Zaman Başlanmalı? Tuvalet Eğitimi için İhtiyacınız Olanlar ve Tuvalet Eğitiminde Uygun Tutumlar

Mothercare markasının, Bebek Ürünleri Marka Uzmanı Zeynep Maraşlıoğlu, tuvalet eğitimi için gerekli ürünleri, tuvalet eğitimi için uygun ebeveyn tutumlarını sizler için yazdı.

Tuvalet eğitimi hem çocuğunuz hem de sizin için zor bir süreç gibi görünebilir; ancak bu süreci doğru şekilde yönetebilirseniz daha hızlı ve kolay sonuç almanız mümkün olacaktır.Normal şartlarda tuvalet eğitimi için en uygun yaş, 22 ay ila 30 ay arasıdır. Bu aralık çocuğunuzun gelişimine göre değişen bir durum da olsa, uygun zamandan önce veya sonra verilen tuvalet eğitiminin ileri dönemlerde bazı davranış bozukluklarına sebep olabileceği psikologlar tarafından belirtilmektedir. Çocuğunuz 2 saat boyunca kuru kalabiliyor, altını kirlettiği zamanlarda rahatsızlığını mimikleri, duruşu veya sözlerle ifade ediyorsa, kısmen de olsa bazı kıyafetlerini giyip çıkartabiliyorsa tuvalet eğitimi için hazırdır diyebiliriz.Tuvalet eğitiminde hazır oluşluluk maddelerine buradan ulaşabilirsiniz.

Tuvalet eğitiminin çocuk için doğru zamanda yapılmasının yanı tuvalet-egitim-cocuksıra, ebeveyn de kendini bu eğitim için hazır hissediyor olmalıdır; çünkü bu süreç ebeveyn için de enerji ve sabır isteyen bir süreçtir ve ‘olmuyor’ diyerek bırakılmaması gerekmektedir.Ebeveyn ve çocuğun hazır olduğu durumlarda, koşulların da uygun olup olmadığına dikkat edilmelidir.

Taşınma, boşanma, kreşe başlama vs gibi bazı değişiklikler de tuvalet eğitimini zorlaştıran durumlar olduğundan, stabil şartlarda bu eğitime başlamak daha doğru olacaktır.

Tuvalet eğitimi için gerekli olabilecek malzemeler:

• yetişkin klozeti üzerine oturtulabilen çocuk klozeti,

• çocuğunuzun tuvalette daha iyi vakit geçirmesi ve eğlenceli bir ortam yaratmak adına sevdiği oyuncak

• rahat çıkması adına klozet için basamak

eğitim külotları (alıştırma külodu)

• müzikli, renkli eğlenceli tuvaletler

ortamı ve ihtiyaçları hazırladıktan sonra çocuğunuza artık tuvalet-egitimibüyüdüğünü, bezini çıkaracağınızı ve artık çişini/kakasını abisi/ablası veya sizin gibi tuvalete yapabileceğini anlatın, çocuğunuzu teşvik etmeniz önemlidir. bunun yanı sıra sevdiği oyuncaklar ve sizin desteğinizle çocuğunuza rahat ve keyifli bir ortam yaratın. gündüz bezlemediğiniz gibi gece de çocuğunuzu bezlemeyi bırakın. Gece bez bağlamanız ona tuvaletini altına yapabileceği güvenini verir.
Çocuğunuzu 1,5-2 saatte bir, özellikle de bir şey yedirip içirdikten yaklaşık 20 dakika sonra mutlaka tuvalete götürün.Tuvalette oturmasının süresi başlarda 2-3, sonrasında ise 5 dakikayı geçmemesi ve sıkılmaması önemlidir. Eğer oturmaya devam etmezse ısrar etmeyin. eğer tuvaletini yaparsa onu ‘aferin çişini yaptın’ şeklinde çocuğunuzu övün. Tuvaletini lazımlığa yaptıysa lazımlığı birlikte dökün. zor durumlar için alıştırma külotlarını da kullanabilirsiniz.Bir süre tuvalete beraber gitmeniz gerekse de daha sonra kendini rahat hissettiğinde sizi bırakacaktır, tuvalette yalnız kalabilecektir. Bir süre sonra kendi kendine gidebilecek hale gelecektir.
Tuvalet eğitimi zaman ve sabır gerektirir. maksimum 6-8 ay içerisinde çocuğunuz tuvalet eğitimini öğrenip, alışkanlık haline getirecektir.

5 yaşına kadar tuvalet alışkanlığının edinilememesi durumunda klinik destek alınması önerilmektedir.

 

Gece tuvalet eğitimi hakkındaki yazımıza da göz atabilirsiniz.Ayrıca Frajil x sendromlu çocuklarda tuvalet eğitimi yazısına da buradan ulaşabilirsiniz.

3 yorumlar

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com