Çocukların Fiziksel Gelişimlerinde Fonksiyonel Egzersizlerin Önemi

Her bireyin kendine özgü bir postürel duruşu ve hareket paterni vardır. Postürel duruş ve hareket paternleri çocuk yaşta yapılan fiziksel aktivite ve hareket etme alışkanlıklarıyla orantılı olarak gelişmeye başlar. Ancak çocukların yanlış hareket ve duruş alışkanlıkları ileriki yaşlarda gelişebilecek olan postürel duruş bozuklukları, basış ve yürüyüş bozuklukları, kas ve iskelet sistemi rahatsızlıkları gibi fonksiyonel bozukluklara sebep olabilir.

Pilates; omurganın doğal hareketleri üzerinden tasarlanmış, vücudun ve zihnin birlikte koordine olarak çalıştığı eşsiz bir egzersiz sistemidir. Çocukların fiziksel gelişimlerini pilates gibi bilinçli bir fonksiyonel egzersiz fizikse-gelisimprogamıyla desteklemek, postürel gelişimlerinde belirleyici rol oynayacaktır.

Çocukların, bedenlerinin farkında olması, hareket algılarının gelişmesi ve doğru hareket paternlerini öğrenebilmesi için iyi eğitimli bir hareket profesyoneliyle çalışmaları, fiziksel gelişimlerinin sağlıklı bir şekilde ilerlemesini sağlar. Bireylerin çocuk yaşta edinilecek doğru eklem hareketleri, derin kasların güçlendirilmesi ve en önemlisi beden ve hareket algısının geliştirilmesi ileriki yaşlarda sağlıklı bir omurga, eklem ve kas yapısına sahip olmalarını sahip olmalarını sağlayacaktır.

Son olarak bu konuda en kritik nokta doğru eğitmeni bulmaktır. Gerekli donanım, eğitim ve tecrübeye sahip olan bir pilates eğitmeniyle çalışmak, hassas ve daha gelişim çağında olan küçük bedenler için çok önemlidir. Çocuklarla iletişim kurabilen ve komplike egzersizleri çocukların anlayabileceği dilden ve pilates seansını onlar için eğleceli bir aktivite halinde kurgulayabilen bir eğitmenle çalışmak çocukların bedensel gelişimi yanında zihinsel ve sosyal gelişimlerini de destekleyecektir.

Atilla Colpan

Pilates Eğitmeni- Serotonin Pilates

 

 

 

 

 

 

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com