cocuk-kaba-motor

Çocukların Gelişimi: Çocuklarda Kaba Motor Becerisi Etkinlik Önerileri

 

Okul öncesi çocuklarının gelişimlerinde özellikle ince motor becerilerden ve kaba motor becerilerinden bahsediliğini fark edersiniz.İnce motor becerinin ne olduğunu ve ince motor becerileri etkinlikler için bir önceki yazıya buradan ulaşabilirsiniz.Kaba motor beceriler, bedenin büyük kas grubunun koordinasyonunu ve kullanımını ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Kaba motor beceri; koşmak, yürümek, zıplamak, topu atmak/yakalamak gibi etkinlikler içerir. Bedensel olarak çocuklar önce kaba motor becerilerini geliştirir, kollarını bacaklarıı kontrol etmeyi öğrenir daha sonra ince motor becerilerinin kullanımına (parmaklarını bireysel olarak hareket ettirmek gibi) geçerler. Bu yazıda çocuğunuzun kaba motor becerisini geliştirmek ve desteklemek için kaba motor etkinliklerini bulabilirsiniz. Kaba motor etkinliklerinin bir çoğu 2 veya daha fazla kişinin oynamasına yönelik. Dilerseniz çocuğunuz ile birlikte siz oynayabilir veya çocuğunuzun arkadaşları ile bu oyunları oynatabilirsiniz.

Koşarak Bul ve Yap Oyunu

Seçilen bir kişi, diğerlerine “büyük ağaca koş, banka dokun ve geri gel” , “ağacın etrafında 3 kez koşarak dön”veya “kaydırağa koş, bir kez kay ve geri gel” gibi yönergeler verir.Bu etkinlik sadece çocuğunuzun kaba motor becerisini desteklemek ile kalmaz, işitsel dikkatini ve yönerge izleme becerisini de geliştirir.Evinizde yeterli alan var ise aynı etkinliği evdeki nesnelere göre düzenleyebilirsiniz.

Balon Atma Oyunu

Çocuğunuzun sevdiği renklerde bir kaç balon şişirin, karşılıklı durarak balonları havadan birbirinize atın.Birbirinize balon atarken zaman zaman birbirine yakınlaşabilir veya uzaklaşabilirsiniz.Balonu havaya atmak için farklı beden parçalarını da kullanabilirsiniz. Örneğin, direkler, kafa vb.

Hulahopkaba-motor-cocuk

Farklı renklerdeki hulahopları yere aralarında boşluklar kalacak şekilde dizin. Daha sonra çocuğunuza “Kırmızı daireye git, bir tavşan gibi zıpla/yılan gibi sürün.” gibi yönergeler verin.

Yumurta Yarışı

Plastik yumurtaları bir yemek kaşığına yerleştirin. Oyunun amacı bitiş çizgisine kadar yumurtayı kaşıktan düşürmemek!

Ali Diyor ki…

Kaldırma veya boş güvenli bir alana tebeşir ile farklı renklerde numaralar, şekiller, harfler çizin. Çocuğunuza sadece “Ali diyor ki “ile başlayan cümleleri yapmasını hatırlatın. Çocuğunuza” Ali diyor ki 5 rakamının üstüne otur.”, “Ali diyor ki sarı üçgenin üzerinde dur.”gibi yönergeler verin. Çocuğunuza “yeşil daireye git “ dediğinizde bu yönergeyi yapmıyor olmalı.

Nehirden Atlama

Uygun boş bir alana tebeşir ile paralel iki uzun çizgi çekin. Çocuğunuza bunun nehir olduğunu, diğer tarafa geçmek için nehirin üzerinden atlamanız gerektiğini anlatın. Paralel olan çizgileri çocuğunuzun atlama becerisine göre uzaklaştırabilir/yakınlaştırabilirsiniz.

Ayakla Toplama

Çocuğunuz ile çoraplarınızı çıkarın, küçük oyuncakları ayak parmaklarınız ile yakalayıp sepete atın. Sepetinde en fazla oyuncak toplayan kazanır.

 Çocuğunuzun gelişimini, çocuk gelişimi takip listelerinden takip edebilirsiniz. Çocuğunuzun gelişimine dair endişeleriniz var ise mutlaka gelişim değerlendirilmesi için bir uzmana başvurun.

2 yorumlar

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com