sosyal-beceri-cocuk

Çocukların Sosyal Duygusal Gelişimi: Çocuklarda Sosyal Beceri Nedir?

Çocuklar öğrenim dönemlerinin ilk basamağı ile birlikte ev ortamından ayrılarak okul ortamına girerler. Onlardan sosyal ortak bir alanda yaşama becerilerini bu yeni ortamda göstermeleri ve uyum sağlamaları beklenir.

Çocuklar sosyal becerilerini ilk olarak aile ortamında kazanırlar. Diğer kişilerle iletişimi ve etkileşimi kolaylaştıran her beceri sosyal beceridir. Sosyal kuralların ve sosyal ilişkilerin sosyallikoluşumu ,bu öğelerin sözlü veya sözsüz olarak tanımlanması ve bu öğeleri öğrenilmesine sosyalleşme adı verilir.

Sosyal becerilerin gelişimi ve öğrenimi ilk olarak aile içinde başlayarak daha sonra sosyalleşme gerçekleştikçe çevreninde etkisi kazanımlar edinir. Sosyal becerileri bir kaç başlık altında toplayabiliriz;

1.İlişki Başlatma ve Sürdürme Becerileri: Dinleme, iltifat etme, yardım isteme ,yardım etme, konuşmayı başlatmak ve devam ettirmek,soru sorma,izin isteme,teşekkür etme,özür dileme gibi.

2.Grupla Bir İşi Yürütme Becerileri: Grup çalışmalarına uyma, grupta sorumluluğunu yerine getirme, paylaşma, sorun çözebilme yetisi, alternatif çözüm bulma, gibi.

3. Duygulara Yönelik Beceriler: Duygularını ifade edebilme, karşındakinin duygularını kavrayabilme, duygularını ifade edebilme gibi.

4.Problem Çözme Becerileri: Problemi tanımlama, çözüme yönelik amaç belirleme, bilgi toplama , çözüme ulaşmak için doğru yöntem seçme(davranış ve doğru sözcükleri kullanma)

 Sosyal becerinin gelişimi tamamlanamaz ise kişide sosyal fobi olarak adlandırılan ‘diğerleri’nin yanında bulunma, konuşma, yeme–içme gibi davranışların kişide anksiyete yaratmaya başladığı gözlenebilir Sosyal anksiyete de utanç ve utanma duygusu temel özelliklerindendir.

Araştırmalar sonucu her sekiz kişiden birinin sosyal anksiyete yaşadığını belirtiliyor. Sosyal fobinin yaşla veya kültürle hiçbir ilişkisi yoktur. Her yaş aralığında ve her kültürdeki kişide gözlemlenebilir. Sosyal fobi sadece belirli durumlarda ortaya çıkabildiği gibi(topluluk önünde konuşma,restoranlarda vb.) kişinin bütün yaşam alanlarını da etkileyebilir.Sosyal fobi, tedavi edilmezse kişiyi duygusal ,davranışsal, bilişsel ve fiziyolojik yönden etkiler; kişinin yaşam kalitesini düşürür.

ayse-imza

5 yorumlar

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com