Çocukların Yaratıcı Kalmalarını Sağlamak için 5 Strateji

Çocukların yaratıcı olma ve risk almaları konusunda cesaretlerini kıran bir dünyada bir sonraki Steve Jobs’u nasıl yetiştireceğiz?yenilikci-cocuk

Günümüzde çocuk olmak hiç kolay değil. Çocukların ağır müfredatı takip etmeleri, standardize testlere odaklanmaları, sayfalarda ödevleri yapmaları, hiç bitmeyen başarılara erişmeleri bekleniyor.Wagner’ın Creating Innovators: The Making of Young People Who will Change the World kitabında günümüz koşullarının sorunlu dinamiklerine değiniliyor.

“Ortalama bir çocuk günde yaklaşık 100 soru sorar. Ancak çocuk 10 veya 12 yaşına bastığında, doğru cevapları vermenin derin sorular sormaktan daha önemli olduğunu öğrenir.”

Peki,  parmak boyası ile yaratıcı etkinlikler yapan çocukların, ileri yaşlarında da yaratıcı kalabilmeleri için onları nasıl destekleyebiliriz? Aşağıdaki 5 temel prensibi uygulamak ve geliştirmek iyi bir başlangıç noktası olacaktır.

1.Oyun Oynamak

Wagner’e göre çocuğun yaratıcı bakış açısı öğretmeninin müfredat işleyişlerine oyunu eklemeleri ile güçlenir; müfredatta işlenecek konu için sıra dışı yaklaşımların tercih edilip, acayip bağlantıların sağlanması.

Wagner’ın yaptığı gözlemler sonucunda, başarılı öğretmenin öğrenmeyi eğlenceli hale getiren olduğu belirlenmiştir. Çocukların öğrendikleri konunun her açısının “korkunç ciddi” olduğunu hissettiklerinde konu ile bağlantılı yaratıcı düşünmekten korktuklarını ve daha az riskli şekilde düşündüklerini Wegner ifade eder.

2. Merak Etmek

5 yıl öncesinde anaokulu öğretmeni Melissa Butler ve Carnegie Mellon Üniversite’sinden sanatçı Jeremey Boyle, küçük yaş çocukların yaratıcılık becerilerini değerlendiren bir çalışma yapmışlar. Çocukların yaratıcılık becerilerini destekleyen ve yaratıcı düşünmelerine olanak tanıyan Children’s Innovation Projesini oluşturmuşlardır.

Bu eğitim programında çocukların çeşitli teknoloji ile bağlantılı materyaller ile oyun oynamasına, bireysel ve takım etkinliklerine dahil olmaları için zaman tanınıyor. Gözlemlenenin çizilmesi de çocuklarda farkındalığı geliştirdiği gibi, detaylara dikkat etmeyi geliştiriyor. Bu tür egzersizler çocuğun öğrenme hevesini ve farkındalığını arttırıyor.

Boyle: “Ne zaman çocuğunun birkaç şey arasındaki bağlantıları bulmasına yardımcı oluruz, işte o zaman hepsinin birlikte nasıl çalışacağını merak ederler.” Der.

3.    Tutkulu Olmak

Wagner, kitabı içi yüzlerce yaratıcı şeyler yaratan kişi ile görüşmeler yapmış ve bu kişilerin tutkularını nasıl başarıya dönüştürdüklerini fark etmiş. Ebeveynlerin ve öğretmenlerin, çocukların doğal merak ve tutuklarını desteklemeleri ve bu konulardaki merak ve öğrenmeleri gerekenlerde destek olmalarının önemini vurgular. Çocukların kendileri için önemli olan bir konuda araştırma yapmaları veya bir şey yaratmaları onların bu konuyu daha derinlemesine öğrenme heveslerini arttırır. Çocuğun bireysel merakı ve başarısı daha sonraki yapılan bağlantılar ile daha büyük hedefler için adımları oluşturur.

4.   Korkusuz Olmak

Children’s Innovation Projesinin sonucunda ortaya çıkan bir diğer anahtar sonuç ise çocukların yeni bir şeyler/yollar denemede risk almaktan daha az korkmalarıdır. Butler, çocukların problem çözme becerilerinde daha yaratıcı olduklarını da iletir. Ayrıca çocukların yenilikler üretmesini cesaretlendirmek için onu övme şeklini de değiştirmek gerekir. Çocuğa “Akıllısın.” demek yerine uğraşını ve çabasını cesaretlendirerek, çabayı bir beceri haline getirmek önemlidir.

5. Amaç

Wagner’ın yaptığı çalışma sonucunda çıkan bir diğer sonuç ise yaratıcı kişilerin ortak özelliğinin amaç/hedef hislerinin kuvvetli olmasıydı. Çocuklar üzerinde önemli etkisi olan bir öğretmen, yüksek sınav notlarından çok, hayatta bir farklılık yaratmanın öneminden bahseder.

Hedefi olan çocuğun, çözüm alternatifleri bulmada da daha heyecanlı olur. Bu durum yaratıcı keşifler yapacak kişinin zorlayıcı durumlarda/problemlerde farklı yollar denemede, yeni metotlar üretme konusunda teşvik etmiş olur.

Kaynak: G.Moran İmza

 

 

 

 

 

Bir yorum

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com