Duygusal-gelisim-cocuk

Çocukta Duygusal Gelişim: Çocuklara Duyguları Öğretmenin Yolları

 

Bize gelen öğrencilerden ilkokul çağında olup otizmi veya duygusal bozuklukları olan ya da anne karnında uyuşturucuya maruz kalmış olanların sayısı gittikçe artıyor. Bu popülasyon, okul çağında geldiğinde sosyal beceriler ve duygularını düzenleme konusunda inanılmaz derecede zorluk yaşıyor. Bu iki becerinin temel gereksinimlerinden biri yüz ifadelerine ya da beden diline bakarak duyguları tanıyabilmek ve bu farklı duyguları hissetmemize neyin neden olduğunu anlayabilmektir.

1. Yansımalar!

İlk olarak, bilgisayarda öğrencilerinizin en sevdikleri çizgi film karakterlerin farklı yüz ifadeleri yaptığı resimler bulun ve resimlerin çıktısını alın. “Üzgün Batman” gibi bir şey arattığınızda ne kadar çok seçenekle karşılaştığınıza şaşıracaksınız! Resimlerin çıktısını aldıktan sonra kalıcı olmaları için lamine ettirmenizi öneririm.

Daha sonra, öğrencilerinize önlerinde tutmaları için bir ayna verin ve yüz ifadelerini en sevdikleri karakterlerin ifadelerine benzetmeye çalışmalarını isteyin. Yüz ifadesini taklit ettikten sonra yaptıkları ifadeye uyan duygunun ismini söylediklerinden emin olun. Aynanın önünde her bir öğrenciye sıra gelmeli.

Öğrencilerinizin benzemeye çalışacakları geniş bir yelpazede duygu gördüklerinden emin olmak için arkası dönük bir kart seçmelerini isteyin, böylece dağılım rasgele olacaktır. Bu onların her seferinde mutlu birinin resmini seçmelerini önleyecektir. Öğrencilerimizin yalnızca bir ya da iki değil, pek çok duygunun yüz ifadesinin neye benzediğini öğrenmelerini istiyoruz.

2. Gerçek Hayattan Fotoğraflar!

Farklı duyguları betimleyen yüz ifadeleri yapan öğrencilerinizin fotoğraflarını çekmek için bir kamera kullanın ya da eğer öğrencileriniz yeterince sorumluluk sahibilerse sınıf arkadaşlarının fotoğraflarını onlar çekebilirler!

Başlangıç olarak öğrencilerin mutlu yüzler, üzgün yüzler,  öfkeli yüzler ve şaşırmış yüzler yapmalarını isterim. Bu,  mümkünse her duygu için çift sayıda öğrenci kullanmaya yardımcı oluyor.

Daha sonra öğrencilerinizin fotoğraflarını bastırıp, lamine ettirip oyun kartlarının boyunda kesebilirsiniz. Bu kartlar inanılmaz sayıda farklı şekillerde kullanılabilir!

Onları duyguları eşleştirme ya da pişti oynamak için kullanabilirsiniz. Çift sayıda öğrencinin aynı türde yüz ifadesini yapmasını sağlamak işte bu konuda yardımcı oluyor. Çocukların yüzlerini yere yayarak, üzerlerine çocuk oyunlarında kullanılan fasulye torbalarından atmalarını sağlayabilirsiniz. Fasulye torbası hangi kartın üzerine gelirse öğrenciler o duyguyu isimlendirebilir ve kendileri böyle hissettikleri bir zamanı düşünebilir ya da yüz ifadesini taklit edebilirler. Her öğrenciye bir kart seçtirebilir, kartta gördükleri ifadeyi taklit etmelerini ve arkadaşlarından da ne hissediyormuş gibi yaptığını tahmin etmelerini isteyebilirsiniz. Bu gerçek hayat fotoğraflarını kullanma etkinliği sadece hayal gücü ve yaratıcılıkla sınırlı!

3. Rol Yapma

İçlerinde çok fazla duygu bulunan metinler bulun (ya da yaratın)! Bunlarda zorluk yaşayan çocukları, onlarla aynı duyguyu sergilemesi gereken biriyle eşleştirin (metin her iki öğrencinin de aynı duyguya sahip olmasını gerektiriyor). Zorluk çeken öğrencinize örnek olacak ve yüzünün nasıl görünmesi gerektiğini hatırlatacak bir arkadaşının olması, siz onlara doğrudan sufle vermediğiniz için öğrencinin daha bağımsız hissetmesine izin verecektir.

4. Eski Minder Oyunu!

Teneffüslerde ya da beden dersinde eski minder oynadığımızı hatırlar mısınız? Birisi eski minder tekerlemesini söyler ve tekerleme bitiğinde herkesin bir poz vermesi gerekir. Bu oyunu da aynı şekilde oynayabilirsiniz fakat öğrencilerinizin bir duyguyla eşleşen bir yüz ifadesi yaparak donmasını sağlayın. Onları yüzünüzde kocaman bir gülümseme ile kollarınızı havaya kaldırarak heyecanlanmış ya da gururlu bir ifade örneği gösterebilirsiniz.

Biraz zıtlık için, öğrencilerinize elleri kalçalarında ve yüzlerinde çatık kaşlı bir ifadeyle yapabilecekleri öfkeli ya da kızgın ifadeyi gösterin. Bedenlerimizi ve yüzlerimizi bir duyguyla eşleşecek biçimde şekillendirmenin o kadar çok yolu var ki!

5. Film: Ters Yüz!Inside-Out

Pixar’ın bu filmini hala görmediniz mi? Başrolde genç kızlığa doğru adım atmakta olan bir kız çocuğunun zihninde yaşayan 5 yaygın duyguya dayanan karakterler var. Karakterler: Neşe, Üzüntü, Korku, Tiksinti ve Öfke. İlk olarak, öğrencilerinize filmi izletin (yalnızca bir buçuk saat sürüyor).

Daha sonra, öğrencilerinizi beş gruba ayırarak her gruba karakterlerden/duygulardan birini verin. Onlara, kendilerine verilen duyguya göre bir kolaj yapacaklarını açıklayın. Bir mukavva üzerinde, kendilerine o duyguyu hissettiren şeyleri sergilemek üzere kendi yaratıcı fikirlerini kullanabilirler. Gazetelerden ya da dergilerden resimler kırpabilir, bilgisayardan görseller çıkartabilir, çizebilir ya da kalın, renkli fonlar kullanarak yazabilirler. Tamamladıklarında, gruplar sınıfın önünde durup işbirliği ile hazırladıkları kolajları, hangi duygu hakkında olduğu ve onları nelerin böyle hissettirdiğini açıklayarak arkadaşlarına sunarlar.

Ters Yüz Animasyon Filminin Çocukların Mutluluğuna Farklı Bakış Açısı

Pixar’ın, Ters Yüz (Inside Out) Filminin Çocuk Psikolojisi ve Çocuk Gelişimine Vurgusu

 

Kaynak : Hojo’s Teaching Adventures

 

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com