Ergenlik-dönemi

Ergenlik Dönemindeki Çocuklara Öğretilebilecek 15 Yaşam Becerisi

Yetişkinliğe Hazırlanan Ergenlik Çağındaki Çocuğunuza Öğretebileceğiniz 15 Kıymetli Yaşam Becerisi

Bir ebeveyn olarak göreviniz, kendi ayakları üstünde durduğu günler gelene kadar çocuğunuza  göz kulak olmaktır. Liseden okur-yazar olarak mezun olurken, okulda görmediği başka beceriler de çok önemli hale gelir. Genç çocuğunuz evden ayrılmadan önce, dünya üzerinde olumlu bir etki yaratan bağımsız bir birey olarak yaşamaya hazır olduğundan emin olun. Kendi başına yaşamaya başlamadan önce ergenlik çağındaki çocuğunuzun edinmesi gereken önemli yaşam becerilerinden oluşan aşağıdaki listeye bir göz atın. 

Faydalı Yaşam Becerileri: 

1. Zaman yönetimi. Önceliklerini belirlemek ve konsantrasyonu koruyabilmek konusunda olumlu bir rol modeli olun. Çocuğunuza takvim kullanmayı ve bir zaman sınırına uyarak çalışmayı öğretin. 

2. Verimli çalışma. Çocuğunuz bir süre sonra geometri derslerine ihtiyaç duymayacak olsa da öğrenmeyi bilmenin çokça faydasını görecektir. Çocuğunuzun okumayı benimsemesini teşvik edin. Temel kavramları fark etmenin ve her türlü malzemeyle çalışırken kendisini sınamanın yollarını gösterin. 

3. Bir bütçeye uyma. Çocuğunuzun bugün yaptığı seçimler üniversitede ne kadar borç biriktireceğini ve mezun olduktan sonra seçeneklerinin ne olacağını belirlemesine yardım edecektir. Ona kendi harçlıklarını yönetmek gibi görevler vererek maddi sorumluluk geliştirmesi konusunda bir avantaj sunun. 

4. İyi beslenme. İyi beslenme alışkanlıkları da erken başlar. Çocuğunuzu market alışverişine götürün ve akşam yemeğini hazırlarken yardıma çağırın. Sebzeler, meyveler ve diğer az işlenmiş yiyecekler bakımından zengin, dengeli bir beslenme düzeninin önemini vurgulayın. Çocuğunuza en temel yemek yapma tekniklerini öğretin. 

5. Temizlik. Ev işleri yaparak büyüyen çocukların ilk evlerine ve kişisel eşyalarına özen gösterme olasılıkları daha fazladır. Çocuğunuza ev süpürme, toz alma ve çamaşır yıkamayı öğretmek için zaman ayırın. 

6. Güvende olma. Çocuğunuzla sanal ortamda ve gerçek hayatta kendisini koruma konusunda konuşun. Genel geçer uyarıları ve kendi deneyimlerinizi paylaşın. 

7. Acil durumlarla başa çıkma. Çocuğunuz ufak çaplı bir trafik kazası geçirdiğinde ya da dışarıda kuvvetli bir fırtına olduğunda ne yapması gerektiğini biliyor mu? Yaygın acil durumlar karşısında neler yapması gerektiğini anlatın.

Sosyal ve Psikolojik Yaşam Becerileri: 

1. Temel değerler. Çocuğunuzun seçtiği değerler onun davranışlarına yön verecektir. İnançlarını belirleyebilmesi ve eyleme dökmesi için onu umut vaat eden bir doğrultuda yönlendirin. 

2. Cömert davranma. Başkalarının başarmasına yardım ettiğinde çocuğunuzun başarılı olma ihtimali artar. Kaynaklarını paylaşmak ve verebileceği hizmetleri sunmak konusunda onu yüreklendirin. 

3. Farkındalıkla hareket etme. Taşınabilir cihazlar ortalama dikkat aralığını düşürüyor. Çocuğunuzun, farkındalığın gücünü anlamasını istiyorsanız ona örnek olarak öğretmelisiniz. Konuşurken ona tüm dikkatinizi yöneltin ve mümkünse televizyonu kapatın.

4. Stresle başa çıkma. Bilinçli farkındalık geliştirmek çocuğunuzu depresyon ve kaygıdan korumaya yardımcı olur. Ayrıca fiziksel aktiviteyle ve/veya bir hobi ile meşgul olarak rahatlamayı da öğrenebilir. 

5. Telefon kurallarını öğrenme. Çocuğunuz uyanık vaktinin büyük bir kısmını telefonuyla geçiriyor olsa bile daha etkili bir iletişim kurabilir. Kendisini tanıma ve açıkça ifade etme konusunda çocuğunuzu eğitin. Randevu ayarlama ya da bir öğretmenini arama konusunda provalar yapın. 

6. Yüz yüze konuşma. Çocuğunuz, birebir konuşma yapmaktansa sosyal medya üzerinde kendisini daha rahat hissediyor olabilir. Karşılıklı sohbet etme pratiği edinebileceği düzenli aile yemekleri planlayın. Akşam yemeği sofrasında telefonları ortadan kaldırmayı bir kural haline getirin. 

7. İlişki kurma. Destekleyici ilişkiler sağlık ve esenlik için çok önemlidir. Çocuğunuza arkadaş ve çevre edinme konusunda yol gösterin. 

8. Özgüvenli olma. Çocuğunuzun sağlıklı bir özsaygı geliştirmesine ve kendisini savunmasına yardımcı olun. İsteklerini ve ihtiyaçlarını paylaşmanın yollarını bilmek onun hedeflerini gerçekleştirmeye yaklaşmasını sağlayacaktır. Çocuğunuzun yetişkinliğe geçişini kolaylaştırabilirsiniz. Çocuğunuzu gençken koruyun ve sorumluluklarını yavaş yavaş artırın ki zamanı geldiğinde kendi başına yaşamaya başladığında ihtiyaç duyduğu becerileri edinebilsin.

Kaynak: Monica Foley

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com