Etkili İletişim 1.Bölüm: Konuşamayan Bebekler Nasıl Dinlenir?

Ebeveynler, ”Etkin dinlemenin üç yaşından büyük çocuklarda harikalar yarattığını biliyorum. Ama konuşmaya başlamamış bebeklerle ne yapabilirim?” ya da “Etkin dinleme ile çocuklarımın kendi sorunlarının üstesinden gelebileceklerine güvenebiliyorum. Ne var ki bebeklerin sorun çözme becerileri yok. Öyleyse onların yerine sorunlarını biz mi çözmeliyiz?” diye sorarlar.

Ebeveynler, bebekleri pek çok konuda kendilerine bağımlı olduğu için sorunlarıyla kendi kendilerine baş edemeyeceklerini düşünürler. Etkin dinlemenin yalnızca konuşabilen çocuklar için yararlı olduğu düşüncesi yanlıştır Ancak bebeklere etkin dinleme kullanmak için sözsüz iletişim konusunda ek bilgiler gerekir.

Bebek Olmanın Zorlukları

Birincisi, bebeklerin de gereksinimleri vardır ve karşılanmadığında sorun yaşarlar. Üşürler, acıkırlar, bezleri ıslanır, yorulurlar, susarlar, hastalanırlar ve hareketleri engellenir. Onların bu sorunlarına yardımcı olmak ebeveynlerine bazı sorunlar çıkarır.

İkincisi ,bebekler gereksinimlerini gidermek ya da sorunlarını çözmek için ebeveynlerine çok bağımlıdırlar. Bu konudaki yetenekleri sınırlıdır. Acıkan bir bebeğin mutfağa gidip buzdolabını açarak, kendine bir bardak süt doldurduğu görülmemiştir!

Üçüncüsü, bebekler gereksinimlerini sözel olarak iletemezler.

Dördüncüsü, bebekler canlarını sıkan şeyin ne olduğunu bilmezler. Fiziksel gereksinimlerinin yerine getirilmemesi onlarda psikolojik sorunlar yaratır. Ne yazık ki zihin ve dil yetenekleri gelişmediği için bu sorunlarının neler olduğunu anlayamaz ve anlatamazlar.

Bu nedenle bebeklerin gereksinimlerinin karşılanmasına ve sorunlarının çözümüne yardımcı olmak büyük çocuklara yardım etmekten farklıdır, ama pek çok ebeveynin düşündüğü kadar farklı değildir.

Bebeklerin Gereksinimlerini ve Sorunlarını Anlamak

Ebeveynin sorunu bebeği rahatsız eden ve ağlatan şeyin ne olduğunu bilmemektir.

Ebeveynlerin çoğu kitaplardan öğrendiklerini uygulamaya çalışırlar. Kitapların söylediği genel şeylerdir. Elbette kitapların, çocukların gereksinimlerinin giderilmesi için gereken bilgileri vermeleri ebeveynler için büyük bir iyilik olmuştur. Ne var ki bunlar bebeğin kendine özgü sorunları ve gereksinimlerine etkili biçimde yardımcı olabilmeleri için ebeveynlere çocuğu nasıl anlayacaklarını anlatmaz. Oysa ebeveynlerin bebeklere yardım edebilmeleri için onlar anlamaları zorunludur. Ebeveynler sözsüz olsa da çocuğun iletilerini doğru dinleyerek onlara yardımcı olabilirler. Ancak bebekler konuşmadığı için bu değişik türde bir dinleme olacaktır.Real People: Headshot  Caucasian Toddler Boy Holding Chewing on

Sabah 5:30’da bebek ağlamaya başlar. Belli ki sorunu vardır. Ebeveynine ”çok rahatsızım” diyemez. Ebeveyn de onu anlayamayacağı için etkin dinleyemez.

Ebeveyn çocuğun sözsüz iletisini (ağlama) çözümlemeye girişir. Çözümlemesinin doğruluğunu anlamak için davranışlarıyla geri ileti göndermelidir.

Bir bebek için etkili bir ebeveyn olmak, büyük ölçüde bebek ve ebeveyn arasındaki iletişimin doğruluğuna bağlıdır.Bu durumda sorumlu olan ebeveyndir. Bebeği rahatsız eden şeyin ne olduğuna karar vermeden önce onun sözsüz davranışını doğru olarak çözümlemeyi öğrenmelidir. Çözümlemesinin doğruluğunun onaylatmak için tıpkı sözlü geri ileti işleminde olduğu gibi davranmalıdır. Ancak sözsüz iletiye (ağlama) sözsüz geri ileti (biberon verme) kullanılmalıdır. Bunu yapmak için ebeveyn bebeği çok iyi tanımak zorundadır. Bebeğin sözsüz iletilerini çözümlemek için beceri geliştirir. Bu nedenle bebeğin gereksinimlerini karşılamak ya da sorunlarını çözmek için ne yapacağını başkalarından daha iyi bilirler.

 

Kaynak: Thomas Gordon

 

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com