Etkili İletişim 2.Bölüm:Bebeklere Yardım için Etkin Dinlemek

Bebek, ebeveynlerinin çoğu çözümlemelerinin doğruluğunu denetleme gereğini duymaz. Bebeği rahatız eden şeyi bulmadan ona yardım etmek için harekete geçer.

Jimmy, karyolasında ayağa kalkar, önce mızmızlanmaya, ardından yüksek sesle ağlamaya başlar. Annesi onu yatağına oturur ve eline çıngırağını verir. Jimmy bir an ağlamayı keser. Sonra çıngırağı yere fırlatır ve daha çok ağlamaya başlar. Anne çıngırağı alır ve yine Jimmy’nin eline tutuşturur. Sertçe “Onu bir daha yere atarsan bir daha vermem” der. Jimmy çıngırağı fırlatır ve ağlamayı sürdürür. Anne Jimmy’nin ellerine vurur, o da daha yüksek sesle ağlamaya başlar.

Bu anne bebeğinin gereksinimini kendince tahmin etti ama bebeğinin ona çözümlemesinin yanlış olduğunu gösterdiğini anlamadı. Çoğu ailede olduğu gibi bu anne iletişim işlemini bitirmek için varsayım işlemini yeterince uzun sürdürmedi. Bebeğin ne istediğini ve gereksiniminin ne olduğunu anlamak için uğraşmadı. Bebek, engellenmişliği ve anneye kızgınlığıyla kaldı. Böylece kötü bir ilişkinin ve duygusal olarak sağlıksız bir çocuğun tohumu atılmış oldu.

bebek-iletisim

Açıkça görülüyor ki ebeveynler bebeklerinin yeteneklerine pek güvenmiyorlar. Bu küçük çocukların sorun çözümüne daha çok ebeveynin karışması anlamına gelir. Herkes bilir ki ebeveynler bebeğin gereksiniminin karşılanması için bezini değiştirmek, sallamak, kucaklamak, üstünü örtmek, hoplatmak, kucağa almak ve bunun gibi binlerce şeyi yapmak zorundadır. Yine bu ebeveyninin bebekle birlikte çok zaman geçirmesi anlamına gelir. Bu nedenle çocuk doktorları bebeğin çaresiz ve bağımlı döneminde ebeveynlerinin onun yanında olmasını ısrarla isterler. Ancak, bebeğin yanında olmak tek başına yeterli değildir. Kritik faktör, ebeveyninin çocuğun içinden geçenleri anlaması ve çocuğun gereksinimi olduğu şeyi, gereksinim duyduğu anda vererek etkili olabilmesi için çocuğun sözsüz iletimlerini doğru olarak duyabilmesidir.

Çocuk yetiştirmede bir yöntemin ötekinden daha üstün olduğunu göstermek için sayısız araştırma başlatıldı:

Biberonla beslenmeye karşı anne memesi, çocuk istediği zaman beslenmeye karşı belirli aralıklarla beslenme, erken tuvalet eğitimine karşı geç tuvalet eğitimi, erken memeden kesmeye karşı geç kesme, sıkı disipline karşı aşırı serbestlik gibi. Bu çalışmaların çoğunda çocukların farklılık gösteren gereksinimleri ve onların iletilerini algılamakta anneler arasındaki farklılıklar dikkate alınmadı.

Tüm araştırmaların sonuçlarına göre davranmak önemli olmayabilir. Ama çocuğun acıktığını anlatmak için gönderdiği iletileri doğru olarak dinleyebilen ve onun gereksinimlerini karşılayabilecek çözümleri yaratabilmek için esnek davranabilen bir annenin yaklaşımı çok önemlidir. Doğru dinlemeyle anne, çocuğunun gereksinimini algılar ve birinci çocuğunu sütten erken keserken, ikincisini geç, üçüncüsünü ikisinin arasında bir zamanda kesebilir. Bu çocuğun gereksinimine göre esnek davranma ilkesi, pek çok anlaşılmazlığın yer aldığı çocuk yetiştirme konularına uygulanabilir. Bu ilke geçerli ise o zaman ebeveynlere şunu söyleyebiliriz:

Çocuğunuzun kendine özgü gereksinimlerini anlatan iletilerini anlamak için etkin dinleme kullanarak ve davranışlarını esnetebileceğiniz güzel bir ortam yaratarak çok etkili bir ebeveyn olabilirsiniz.

Çocuğunuza Gereksinimlerini Kendi Kendine Karşılaması için Bir Şans Verin

Ebeveynlerin en büyük amacı, bebeklerinin yavaş yavaş kendi yeteneklerini geliştirmesine, ebeveynine bağımlılığının azalmasına, kendi gereksinimlerini daha kolay karşılaşmasına ve sorunlarını çözebilmesine yardım etmek olamalıdır. Ebeveyn, çocuğun sorununu çözmek için ondan önce davranmıyor ve kendi kendine çözmesi için ona bir şans tanıyor ise bu çok etkili olacaktır.

Aşağıdaki örnekte anne bu ilkeyi oldukça etkili bir biçimde uyguluyor:

Çocuk: (Ağlayarak) Kamyon, kamyon! Kamyon yok.

Anne: Kamyonu istiyorsun, ama bulamıyorsun( etkin dinleme)

Çocuk: (Divanın altına bakar bulamaz)

Anne: Kamyon orda yok (Sözüz iletiyi geri bildirir)

Çocuk: (Odasına koşar bakar bulamaz)

Anne: Kamyon orda da yok (Sözüz iletiyi geri bildirir)

Çocuk: (Düşünür, arka kapıya yönelir)

Anne: Kamyon belki de arka bahçededir. (Sözüz iletiyi geri bildirir)

Çocuk: (Dışarı koşar, kamyonunu kum havuzundan bulur, sevinir, gururlanır.) Kamyon!

Anne: Kamyonunu kendin buldun! (Etkin dinleme)

Bu anne yardıma kalkışmadan, ona yol göstermeden sorununu çözme sorumluluğu hep çocukta bıraktı. Böyle yaparak çocuğun gelişmesine ve kendi yeteneklerini kullanmasına yardımcı oldur. Ebeveynlerin çoğu, çocuklarına yardım etmeye o denli isteklidirler ya da çocuğun gereksinimlerinin karşılanmamasından denli rahatsızlık duyarlar ki sorunun çözümünü üstlenmeye ve hemen bir çözüm bulmaya kendilerini zorunlu hissederler. Bu davranışların yinelenmesi, çocuğun kendi yaratıcılığını kullanmayı öğrenmesini, becerilerini ve bağımsızlığını geliştirmesini engeller.

 

Kaynak: Thomas Gordon

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com