Hakkında

ayse-erk-1

Ayşe Başak Erk, Yeditepe Üniversitesi’nde Psikoloji alanında lisans eğitimi bitirmiş, 2013 yılında Okan Üniversitesi Gelişim Psikolojisi alanında yüksek lisansını ‘Akran Zorbalığı’ bitirme projesi ile tamamlayarak Uzman Gelişim Psikoloğu unvanını almaya hak kazanmıştır. Mika Psikoloji Eğitim ve Danışmanlık’ın kurucusudur.
Eğitimi süresince, 2 yıl boyunca özel bir anaokulunda çocukların duygusal, sosyal ve bilişsel becerilerini geliştirmeye yönelik çalışmalarda yer almıştır. Bu sürede "Çocuklarda Sosyal Beceri Geliştirme grubunu düzenlemiştir. Daha sonra özel bir danışmanlık merkezinde çocuklar ile dikkat azlığı, öğrenme güçlüğü ve akademik güçlükler üzerine çalışmalar yürütmüş, ev eğitimi çalışmaları gerçekleştirmiştir. Bunun yanı sıra duygusal ve davranışsal problem yaşayan okul öncesi, okul çağı çocuklar ve aileleriyle de çalışmalar yürütmüştür. Eğitim süresi boyunca aldığı farklı eğitimlerden bazıları şunlardır:
Çözüm odaklı terapi
Deneyimsel oyun terapisi I- II
Varoluşsal bilişsel terapi
Çocuk istismarı ve ihmali
Yönlendirilmemiş oyun terapisi
Sosyal beceri grup çalışmaları
Aile terapisi ( 200 saat)

Rorschach, CAT ve TAT test uygulamaları ile çocuğun Ruhsal İşleyişinin Değerlendirilmesi eğitimlerini tamamlamıştır. Rorscach ve Projektif Testler Derneği’nden onaylı, çocuklara Rorscach, CAT ve TAT uygulama sertifikasına sahiptir.

Çocuk çizimlerinin projektif değerlendirilmesi eğitimini tamamlamış, Rorscach ve Projektif Testler Derneği’nden onaylı uygulama sertifikasına sahiptir.

Mika Eğitim ve Psikolojik Danışmanlık’ta okul öncesi, okul çağı çocuklarının yaşadığı eğitimsel güçlüklere (öğrenme güçlüğü, dikkat eksikliği vb.) psiko-eğitimsel terapi;ruhsal ve davranışsal sorunlara yönelik psikolojik değerlendirme ve bireysel psikoterapi uygulamaktadır. Çocuklara yönelik grup çalışmaları hazırlamaktadır.
Çalışmalarını; sistematik, psikodinamik, çocuk odaklı yönelim ile sürdürmektedir. 2012 yılından beri cocuklaringelisimi.com bloğunun yazarıdır.
Türk Psikologlar Derneği, Rorschach ve Projektif Testler Derneği ve Oyun Terapisi Derneği üyesidir.

Akran Zorbalığı kitabının yazarıdır.

Milliyet.com.tr aile bölümünde çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi hakkında yazıları yayınlanmaktadır.

13 yorumlar

  1. Geniş ve güzel bir içeriğe sahip hoş bir site olmuş. Tebrik ederim.

  2. Profesyonel ama içten ve pratik uygulanabilir önerilerle dolu, başarılı ve faydalı bir site-tebrikler!

  3. Çok güzel bir site. Başarılarınızın devamını dilerim.

  4. Hem bir anne hem de meslektaşınız olarak büyük bir ilgiliyle yazılarınızı okudum. Çok ciddi bir emekle hazırlandığı çok belli. Elinize ve bilginize sağlık.

  5. emeğinize ve bilginize sağlık … paylaşımlarınızdaki samimiyet içinde ayrıca teşekkür ediyorum.

  6. Sitenizi yeni tanidim çok güzel yazilariniz annelere yardimci bilgiler var çok gerekir ederiz

  7. sitenizi beğendim ancak çocuk gelişimi bölümünün alanına girmişsiniz.

  8. siteniz muhteşem çok beğendim 🙂

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com