aile-ve-evcil-hayvan

Hayvanları Koruma Günü: Evcil Hayvanın Çocuğa Katkıları ve Evcil Hayvan Seçimi

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü:cocuk-ve-kopek

1931 yılında Hollanda’da Dünya Hayvanları Koruma Federasyonu, 4 Ekim gününü Hayvanları Koruma Günü olarak belirlemiştir. 4 Ekim gününü Hayvanları Koruma Gününde; hayvanların yaşam koşullarının(beslenme, barınma ve güvenlik) iyileştirilmesi, insanların hayvanlara karşı duyarlı olması için bilgilendirilmeler yapılır, kişilerin farkındalık düzeylerinin arttırılması hedeflenir.

Evcil Hayvanın Çocuğa Katkıları ve Evcil Hayvan Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar:

Bazı çocuklar doğumlarından itibaren evcil hayvanlar ile büyürken, bazı aileler ise  çocukları biraz büyüdükten sonra bir evcil hayvan sahibi olmak isteyebilir. Evcil hayvan sahibi olmadan ailenin tüm üyelerinin bu konuda hem fikir olması ve uygun hayvanın seçilmesi  önemlidir. Çocuğunuza evcil hayvan seçenekleri sunmadan önce ebeveynleri olarak evinizde hangi hayvanları besleyebileceğinizi ve beslemek istediğinize karar vermeniz faydalı olacaktır. Evcil hayvanınız olduğunda çocuğunuz sadece bazı hayvanın bazı cocuk-evcil-hayvansorumluluklarını alabileceğini, daha çok ebeveynleri olarak sizin sorumluluğunu taşıyacağınızı unutmayın. Bu nedenle öncelikle sizin bakımını isteyerek üstlenebileceğiz bir evcil hayvan seçmeniz yararlı olacaktır. Son olarak çocuğunuzun yaşına ve ailenizin yapısına ve kişiliğine uygun bir evcil hayvan seçmeye özen gösterin. Zaman zaman seçtiğiniz hayvana göre ev düzeninizi ve yaşamınızı biraz değiştirmeniz gerekebilir. Uygun evcil hayvanınızı seçerken bu konuda uzman olan veterinerlerden, beklentilerinizden bahsederek bilgi alabilirsiniz.
Yukarıdakilerin yanı sıra  evcil hayvanların çocuklar ile etkileşimlerinin birçok faydası vardır. Öncelikle çocuğun sosyal gelişimini destekler; evcil hayvanı ile  ailesi dışında sevgi, ilgi ve empati içeren bir ilişki kurar. Kurulan bu olumlu ilişkide çocuk kendine olan özgüvenini ve öz saygısını pekiştirir. Ebeveynlerinin evcil hayvana olan empatik ve sevgi dolu  tutumlarını gözlemler ve taklit eder. Böylece çocuk kendi sosyal çevresinde de bu olumlu yaklaşımı kullanır. Ayrıca evcil hayvanın aileye dahil edilmesi, çocuğun sorumluluk bilincini ve  planlama becerilerini de geliştirmek için iyi bir fırsattır. Evcil hayvanın bazı sorumluluklarını çocuğunuzun yaşına ve gelişimine uygun olarak cocuk-kopek işbölümü yaparak ile paylaşabilirsiniz. İşbölümünü evcil hayvanınız eve gelmeden önce ailenin tüm üyeleri ile konuşarak ve anlaşarak yapmanız önemlidir. Evcil hayvanlar çocuğun duygusal gelişimine de katkı sağlar. Çocuk evcil hayvanı ile hislerini, düşüncelerini, sırlarını paylaşacak bir dostluk ilişkisi kurar. Evcil hayvana sahip olan çocukların paylaşımlarının daha fazla olması sebebiyle stres oranlarının da daha düşük olabildiği gözlemlenebilmektedir. Evcil hayvan eğer kedi, köpek ise çocuğun hareket etmesi de artar ve bedensel koordinasyonu da destekleyebilir.

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com