IV.Irmak Okulları Bienali- Oyun ve Oyuncak

5 Mayıs’ta başlayacak olan ‘’Oyun ve Oyuncak ‘’ temalı 4. Bienali’ni gerçekleştirecek Irmak Okulları’ndan Görsel Sanatlar Bölüm Başkanı FullSizeRenderve Bienali Genel Koordinatörü Emel ASLIBAY ile  çocuk, sanat ve Irmak Bienali üzerine bir  söyleyişi yaptım.Irmak Okullarında, Oyun ve Oyuncak bieanlini görmek isterseniz öğrenciler size rehberlik ediyor. Aynı zamanda hazırladıkları bienal kapsamında ihtiyacı olan bir anaokulunun eğitici oyuncak ihtiyacını karşılamışlar.

Ayşe Erk: Merhaba; öncelikle sizi tanımak isteriz, bize kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Emel Aslıbay: 1970 İstanbul doğumluyum.  1991 Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Resim öğretmenliğinden mezun oldum. Marmara Kolejinde 9 yıl resim öğretmenliği yaptıktan sonra, 2000 yılında Irmak Okullarında işe başladım. Resim öğretmenliğimin yanı sıra 10 yıldır Irmak Okullarında Görsel Sanatlar bölüm başkanlığı yapmaktayım.

 

A.E: Sanat eğitiminin önemi çocuğun bütünsel gelişimi için önemi nedir?

Emel Aslıbay: Sanatla uğraşan kişiler tüm zihinsel yeti ve süreçleri duyu, duyum, algılama, düşünme gibi süreçleri sanat eğitimi ile geliştirir. Dolayısıyla çocuğun bütünsel gelişimine katkısı son derece önemlidir.

A.E: Her çocuk sanatta yetenekli midir veya sanatla iç içe olmak için yetenek şart mıdır?

Emel Aslıbay: Her çocuğun kendi kişisel özelliklerine göre sanatı içselleştirmesi ve ifade etmesi farklıdır. Dolayısıyla her çocuğun sanatla iç içe olması için yetenekli olması gerekmez. Sanattan tat almasını bilen, çevresine ve sanat eserlerine eleştirel bir gözle bakabilen bireyler olması önemlidir. Aynı zamanda öğrenciler ne kadar çok resim dersini severlerse, her birinin sanatsever bireyler olması o kadar kolay olur.

 

A.E.: Çocuğunu sanata yönlendirmek için ebeveynler neler yapabilir?

Emel Aslıbay: Çocukların yaş seviyesine göre yaratıcılığına yönelik büyük kâğıtlara renkli boyalar ile resim çalışmaları, farklı malzemeler ile düzenleme çalışmaları ve çamurla üç boyutlu çalışmalar yaptırmaları önemli olur. Aynı zamanda çocukların farkındalığını attırmak için çeşitli sergi ve atölye etkinliklerine katılmak, çevreyi gözlemlemeye yönelik oyunlar oynamak bilinçlenmesine destek verir.

A.E.: Irmak Okulları ‘’Hayalin Mesajı’’ 1. Bienali’ni 2010 yılında gerçekleştirmişti. Çocuklar ile bir bienali gerçekleştirme fikri nasıl ortaya bienal açılış (8)çıktı?

Emel Aslıbay: Öğrencilerimizle günceli takip etmek adına çeşitli etkinliklere katılmaktayız. Bunlardan bir tanesi olan İKSV İstanbul Bienali’ ni çeşitli senelerde gezerek anlamaya, kendi içimizde yorumlamaya çalıştık. Biz okul olarak neden böyle bir çalışma yapmıyoruz diye düşündüm ve ürettiğimiz işlerimiz ile çevremize mesaj vermek,  çalışmaların altında yatan büyük düşünceyi paylaşmak istedik. Bu amaçla bienal süreci ve basamaklarına uygun Irmak Bienali ortaya çıktı. Bu süreçte en büyük destekçimiz 2001’den beri, 7.,8., 9.,10. ve 11. Uluslararası İstanbul Bienallerinde rehberli tur bölümünün başı olarak çalışan, çeşitli sanat kurumlarında proje yöneticisi, küratör, eğitmen, yazar ve sanatçı olarak çalışan Doç. Marcus Graf tır. Bizi bilgisi, tecrübeleri ve sanatsal bakış açısıyla yönlendirmesi sonucunda 4. Irmak Bienali’ ni de gerçekleştirdik.

 

A.E.: Bu seneki Bienali’nin bir sosyal sorumluluk projesi ile birleştiğinden bahsetmiştiniz. Bu projeden biraz bahsedebilir misiniz?

Emel Aslıbay: Her bienal de bir sosyal sorumluluk ayağı mutlaka oluyor. Çünkü bu konulara okul olarak çok önem vermekteyiz.  Bu sene konumuz “Oyun ve Oyuncak”  olduğu için ihtiyaç sahibi anaokuluna oyuncak yardımı yapılması planlandı. Öğrencilerimiz kullanılır durumda olan ikinci el oyuncakları topladılar ve Çavuşbaşı Yavuz Selim Anaokuluna teslim ettiler.

A.E.: Bienal kapsamında öğrencilerin kendi ürünlerini yaratmışlar. Böyle yaratıcı bir süreçte çocuklara neler kazandırdı, neleri deneyimlemelerine fırsat tanıdı?

Emel Aslıbay: Öncelikle bir bienal olgusunu bilmeleri, bu konuda süreç ve sonuç ürünü çıkarmaları için yaratıcı düşünme ortamı buldular, gruplar oluşturarak iletişim ve empati kurarak, karar vererek problem çözdüler. Türkçeyi doğru kullanarak farklı okullardan gelen arkadaşlarına ve misafirlere rehberli tur hizmeti verdiler, katılımcılara sunumlar yaptılar. Sanatçılarla atölye etkinliği yaparak görsel algılamaya yönelik çalışmalarla ve farklı tekniklerle tanışma fırsatı buldular,  estetik bakış açısı kazandılar.bienal açılış (7)

 

A.E.: 4.Irmak Bienali’ni kimler, nerede ve ne zaman ziyaret edebilir? Bienal’i çocuklar da gezebilir mi?

Emel Aslıbay: 4.Irmak Bienali’ni sanat seven herkes Mayıs ayında Irmak Okullarında, Haziran ayında ise Sabiha Gökçen Havalimanında gezebilir. Özellikle çocukların olmasını istiyoruz. Çünkü temaya uygun oyun ve oyuncaklar hazırladık. Amacımız, hayatın çeşitli oyunlar içerdiğini göstererek bu oyunlara katılma ve katılmama seçimlerinin, insan üzerindeki etkisini vurgulamaktır. Oyunumuza dahil olmak isteyen herkesi bekliyoruz.

A.E.: Ebeveynler Irmak Okulları Bienali ziyaretleri boyunca çocuklarının dikkatlerini hangi noktalara çekmelerini önerirsiniz? Sonrasında gördüklerini pekiştirmeleri için çocukları ile nasıl bir etkinlik yapabilirler?

Emel Aslıbay: Ailelerin sergi boyunca çalışmaları hangi büyük düşünce ile gerçekleştirdiğini anlamalarını öneririm. Sonrasında sen olsaydın bu temayı nasıl ifade etmek isterdin sorusunu yöneltip uygulamasını beklerdim.

 

logo4

 

Irmak Okullarına aşağıdaki bilgilerden ulaşabilirsiniz.
Cemil Topuzlu Caddesi No:100
34728 Caddebostan/İstanbul/Türkiye
+90 (216) 411 3923

www.irmak.k12.tr

 

 

ayse-imza

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com