Çocuk ve Okul: Karne Heyecanı

Bir dönemin bitişi 1.sınıflar ilk karnelerini alırken, üst sınıftaki çocuklarında bir tane daha karne almalarına çok kısa bir süre kaldı. 1. sınıftaki çocukların karneleri kaygı uyandırmazken, üst sınıftaki çocukların karne alacak olmaları ailelerinde kaygı uyandırabilmekte. Çocuklarının sınav notlarını, projelerini takip eden aileler not tahminlerinde bulunurken, okul alanına pek dahil olmayan ebeveynler için karne tam bir süpriz olabilmekte.Peki, karne heyecanında nelere dikkat etmek gerekiyor?
Öncelikle karnenin çocuğunuzun bir dönem içindeki belirli alandaki becerilerinin, katılımının, çabasının subjektif değerlendirilmesi olduğunu unutmayın.Her öğretmenin, çocuğunuzu tanıması, onu anlaması kendi bakış açısından olacaktır.yıldız
Karnedeki notlardan çok çocuğunuzun çabasını, çocuğunuzun motivasyonunu övmek önemli.Çocuğunuzun notlardan ibaret olmadığını, düşük notların ona duyduğunuz sevgiyi etkilemeyeceğini de ona hissettirmeniz gerekli. Akademik başarı aileniz için çok önemli olabilir ancak her çocuğun kendi kişilik özellikleri ve yetenekleri vardır.Bu sebeple beklentilerinizin çocuğunuzun yetenek ve becerilerine uygun olması çok önemlidir.
Çocuklara karne  tatilin geldiğini çağrıştırır. Tatilde bol bol dinlenmesine ve tatilin keyifini çıkarmasına fırsat tanıyın.Tatil zamanını birlikte vakit geçirebileceğiniz, çocuğunuzun yeni dönem için enerji depolaması için bir olanak olarak görün.Çocuğunuz düşük notlar getirmiş olasa da onunda tatile, okul düzeninden uzaklaşamaya ihtiyacı olacağını unutmayın.Yinede bu tatil döneminde çocuğunuzu kitap okumak, bulmaca çözmek gibi aktivitelerde bulunması için onu teşvik edin.
“İyi” notların olduğu karneler genellikle ödüllendirilir.Ancak çocuğunuz sadece iyi notlar aldığında takdir edildiğini hissetmemeli. Mümkün olduğunca maddi değeri az olan veya manevi değeri olan ( ailecek bi şeyler yapmak gibi) hediyeleri gösterdiği çabası için vermeniz en uygunudur.Bu sebeple düşük notu olsa bile çocuğunuz elinden gelenin en iyisini yaptı ise onada bir ödül vermeniz onu motive edecektir. Böylece çocuğunuzun sizin ona vereceğiniz ödül için çalışma gerekliliği yerini “kendim için çalışmalıyım”a bırakır. Buda çocuğunuzun öz disiplinin, öz denetiminin gelişmesi için gereklidir.

Düşük  not ile karşılaştığınızda;
   Sakin olun. Çocuğunuzu cezalandırmak, o an bağırmak (fiziksel-duygusal şiddet) durumu düzeltmeyecektir. Çocuğunuz düşük not almasına rağmen gerçekten elinden gelenin en iyisini yaptıysa veya öğrenmesini etkileyen bir etken var ise? Öfkeli ve sert tepkiler ile öğrenme için hissettiği şevki kırabilirsiniz.Çocuğunuza sert eleştiriler getirdiğinizde sadece bir alanda zorlandığını fark etmeyerek tamamen başarısız biri olduğu hissine kapılabilir.Bu da özgüvenin, benlik saygısının düşmesine neden olur.

Düşük Notun Sorumlusu Sadece Çocuğunuz Değil. Bu nedenle düşük not geldiğinde sadece çocuğunuzu sorumlu tutmayın.Öğretmeni ile ilişkisinde sıkıntı yaşamış olabileceği gibi öğretmenin anlatımı çocuğunuzun öğrenme tarzına uygun olmayabilir.Tabii ki çocuğunuzun düşük notunda bir sorumluluğu var ancak tüm sorumluluğu ona yıkmak doğru değildir. Anne-baba olarak da bu dönemde çocuğunuzun hangi alanlarda başarılı olduğunu, hangi konularda zorlandığını fark ettiniz mi? Farkettiyseniz ona yardımcı olmayı, çözümü birlikte aramayı teklif ettiniz mi?

   Aldığı Not Çocuğunuzun Zekasına, Kişiliğine Eşit Değil. Zeka da, kişilik de bir çok farklı alandan oluşuyor.Bu nedenle düşük not, çocuğunuzun zekasının düşük olduğunu, başarısız biri olduğunu, ileride “adam” olamayacağı anlamına gelmez.Sadece bu alanda zorlandığına işaret eder düşük not. Çocuğunuzun sosyal ilişkileri, sosyal becerileri, sözel alanı çok gelişkin iken  matematik ona çok soyut geldiğinden başarısı daha düşük olabilir.
  

   Başkaları ile Karşılaştırmaktan Kaçının. Çocuğunuzu arkadaşları ile karşılaştırmayın. Her çocuk kendine özeldir. Karşılaştırma çocuklarda öfke ve yetersizlik duygusunu ateşler.

    Düşük Notlara Sebep Olabilecek Etkenleri Göz Ardı Etmeyin. Düşük notlar zaman zaman çocukların öğrenme becerilerinde, dikkat becerilerinde deneyimledikleri güçlüklerden, sınav kaygısından, okul olgunluğunun olmaması,öğretmen değişikliği,okula uyum sorunu yaşaması, ev/okuldaki ilişkisel sıkıntılardan, akran zorbalığı, sağlık sorunları gibi bir çok etkenden kaynaklı olabilmektedir.

Çocuğunuz sizi memnun eden veye etmeyen notlar aldığı her iki durumda da çocuğunuzun öğrenme isteğine ve olumlu olana odaklanın. Bu dönem en çok neyi öğrenmekten zevk aldı, neden?Ona keyif veren ders hangisiydi? Daha çok hangi alanda zorlandı? Zorlandığı alanda ne olsaydı ona daha kolay gelirdi?
Çocuğunuzla çözüme odaklanmak, notların çocuğunuzu betimlemediğini  ve her daim onun arkasında olduğunuzu hissetirmek çocuğunuzla olan ilişkinizi korumanız için size yardımcı olacaktır.fb tatil

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com