kız-erkek

Kız Çocuğu ve Erkek Çocuğuna Verilen Farklı Kültürel Mesajlar

” Doğduğumuz andan itibaren kızlara ve erkeklere farklı davranılır. imageEbeveynler kız bebekleriyle, erkek bebeklerinden daha çok konuşmaya eğilimlidirler. Anneler oğullarının emekleme yeteneklerini, kızlarınkine göre daha abartırlar.Kızların erkeklere göre yardıma muhtaç olduğu inancını yansıtan anneler, kız çocuklarını sarılarak teselli etmek için daha çok zaman harcarken, erkek çocuklarını kendi kendilerine oynarken seyrederek zaman geçirirler.
Diğer kültürel mesajlar daha da barizdir. Gymboree bir keresine, üzerinde erkekler için ‘Babam gibi Akıllı’, kızlar için de ‘Annem gibi güzel’ yazan bebek tulumları satmıştı. Aynı yıl J.C. Penney genç kızlara yönelik, üzerinde şöyle böbürlenme sözünün yazdığı bir tişört yapmıştı: ‘Ben ödevimi yapmak için fazla güzelim ve bu yüzden ödevimi erkek kardeşime yaptırıyorum.’Bunlar 1951 yılından örnekler değil.2011 yılında gerçekleştiler.
Daha da kötüsü, kızlara ulaşan mesajlar bazen yüzeysel özelliklerinin yüceltip liderliği kızlar için açıkça kötülemektedir. Bir kız lider olmaya çalıştığında neredeyse her zaman ona buyurgan damgası yapıştırılır. Erkeklere çok nadiren buyurgan denir, çünkü bir erkeğin patronluk rolünü üstlenip bir şeyler buyurması o kadar da az rastlanan bir şey olmadığı gibi, kimseyi incitmez de.
Çok genç yaştan itibaren erkekler sorumluluk almaya ve düşüncelerini ifade etmeye teşvik edilirler. Öğretmenler erkek çocuklarıyla daha çok etkileşime geçer, onlara daha çok soru sorar ve aktivitelere daha çok dahil eder. Erkek çocukları da sorulara el kaldırmadan cevabı bağırarak anında vermeye daha heveslidirler, bu duruma öğretmen onay verir. Ancak kızlar aynı şeyi yaptıklarında öğretmen kuralı bozukları için onlara tepki gösterir ve konuşmak için ellerini kaldırmaları gerektiğini söyler.
Çocuklukta sunulan cinsiyet kalıpları hayatımız boyunca peşimizi bırakmaz ve kendi kendini gerçekleştiren kehanet haline gelir. Bir çok liderlik pozisyonu erkekler tarafından tutulurken kadınlar bu pozisyonlara ulaşabileceklerine dair umutları olmadığından, bu pozisyonlarda yer alamazlar. ”

Kaynak: Sheryl Sandberg / Sınırları Zorla, 2013

Bir yorum

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com