Çocuk ve Disiplin : Mola Tekniği-2

Mola Tekniği Nerede Olmalı?

Mola tekniğini uyguladığınız yerin sıklıkla aynı yer olmasına özen göstermeniz istikrar açısından önemlidir. Bu yer bir sandalye, minder vb. bir yer olabilir. Ancak seçtiğiniz konumun çocuğun ilgisini çekebilecek uyaranlardan ve kendini meşgul edebileceği oyun/oyuncaklardan izole olmuş olması ve çocuğunuz için güvenli bir alan olması önemlidir. Eğer mola tekniğini uyguladığınız olumsuz davranış dışarıda gerçekleşiyor ise çocuğunuza eve gittiğiniz zaman molasını alacağını iletebilir, eve gittiğiniz anda çocuğunuza mola vermeniz uygun olacaktır.

Mola Ne Kadar Sürmeli?cocukta-disiplin

Genel olarak en sağlıklı mola tekniğinin çocuğun yaşı ile orantılı dakika olmasıdır (2 yaşındaki çocuk için 2, 5 yaşındaki çocuk için 5 dk gibi).Mola tekniği uygulamada hemen beklenen süre mola vermekte zorlanabilir, çocuğunuzun direnci ile karşılaşabilirsiniz bu çok normaldir. Çocuğunuzun mola alacağı zaman boyunca sakin kalmaya özen gösterin. Çocuğunuz eğer olumsuz davranışına mola sırasında devam ediyor ise, sakinleştiğinde mola süresini başlatacağınızı ona hatırlatın (“Sakinleştiğinde molan başlayacak, bağırmaya başladığın sürece molanı başlatmayacağım ve burada daha uzun süre beklememiz gerekecek” “Ne kadar çabuk sakinleşirsen mola o kadar çabuk başlar ve biter”). Çocuğunuzun mola süresince olumsuz davranışlarına ara vermiş ve süresini tamamlamış olduğunda molayı sonlandırabilirsiniz. Molayı başlattığınızda ve sonlandırdığınızda her zaman çocuğunuza bunu bildirin.

Mola Ne Zaman Başlar?

Mola tekniğinin başlatmanız için çocuğunuzun olumsuz davranışını sonlandırmış ve sakinleşmiş olması gerekir. Bağırıyorken, vuruyorken molanın başlatılması uygun değildir. Çocuğunuzun mola süresince kendi kendine şarkı söylemesi, konuşmasını normal karşılayın. Amacınız çocuğunuzun heykel gibi durması değil unutmayın.

Mola Sırasında Çocuğunuz Oturduğu Yerde Kalkarsa Ne Yapmalı?

Öfkelenmeden, bağırmadan çocuğunuzu mola yerine tekrar götürün. Çocuğunuzu molasını alana kadar oyununa dönmesinin önüne geçmeniz , ve mola yerine götürmeniz önemlidir. Eğer öfkelendiğinizi hissediyorsanız eşinizi, yakınınızı aynı disiplinle mola tekniğine devam etmesi için yardım isteyebilirsiniz.

Çocuğunuz Oturduğu Yerde Kalkar ise Ne Yapmalı?

Çocuğunuza mola yerine gitmek için fırsat tanıyın, gitmediği durumda ona eşlik edin gerektiğinde elinden tutarak o alana götürün. Her seferinde çocuğunuzun mola alanına döndüğüne emin olmanız önemli. Çocuğunuz molayı alması gerektiği yerde tamamladığında onu takdir edin.

Çocuğunuz Oturduğu Yerde Onaylamadığınız Davranışlar Sergilerse Ne Yapmalı?

Çocuğunuzun kendine zarar vermediği her davranışını yok sayın ve tepki vermeyin. Burnunu kıyafetine silebilir, tükürebilir bu sizden olumsuz da olsa bir tepki alabilmek için sergilediği davranışlardır.  Bu nedenle bağırmamanız uyarmamanız en faydalısı olacaktır. Sizi sevmediğini söylese de emin olun molası bittiğinde sizi sevmeye devam edecektir. Zaman zaman ebeveyn olmak zorlayıcı olabilir ancak her çocuğun disipline ve sınırlara kendilerini güvende hissedebilmeleri için ihtiyaçları vardır. Aynı şekilde size aşırı ilgi gösterebilir, sarılmak öpmek isteyebilir bunu molası bittiğinde yapabileceğini hatırlatın ve mola süresince olabildiğince tarafsız durun.

Mola Bittiğinde Ne Olur?

Molası tamamlandığında çocuğunuza bunu ifade edin ve sonrasında çocuğunuzu mola öncesinde yaşananlar ve molada yaşananlar hakkında bir şey söylemeyin, cezalandırmayın. Molayı başarı ile tamamladığı için onu takdir edin. Çocuğunuzun olumlu davranışlarını yakalamaya ve övmeye çalışın.

Özet Olarak…

  • Mola yeri belirleyin.
  • Olumsuz davranışı belirleyin.
  • Çocuğunuza molayı açıklayın.
  • Her belirlediğiniz olumsuz davranışı gördüğünüzde mola tekniği uygulayın.
  • Molayı uygularken çocuğunuza kısa bir açıklama verin (vurduğun için mola zamanı).
  • Mola sırasında çocuğunuza olumlu/olumsuz ilgi göstermekten kaçının.
  • Çocuğunuz mola sırasında her kalktığında onu geri götürün.
  • Çocuğunuzun olumlu yönlerini-davranışlarını övün.

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com