Okul Öncesi Çocukların Gelişimlerinin Değerlendirilmesi: Denver II Gelişimsel Tarama Testi

Genellikle normal görünümde ve gelişimsel gecikme belirtisi fizik muayenede saptanmayacak kadar hafif olan çocuklar okul öncesi dönemde tanımak ve tedavi etmek çocuk sağlığının en önemli konusudur.

Anne-babalar ve doktorlar, çocuk okulda başarısız oluncaya kadar gelişimsel bir bozukluğu fark edemeyebilirler. Bu nedenle 0- 6 yaş arası çocukların gelişimsel sorunlarını saptamakta kullanılabilecek tarama testlerine gereksinim vardır. Bu amaçla Denver II  Gelişimsel Tarama Testi kullanılabilmektedir.

Denver II Gelişimsel Tarama Testi, normal gelişimi, semptomları gözlenmeyen gelişimsel düzensizlikleri taramada, gelişimsel olarak risk grubunda bulunan çocukları ( düşük doğum kilosu, sorunlu hamilelik, doğum komplikasyonu, çoğul hamilelik vb.) belirli aralıklar ile izleme amaçlı kullanılır.

Denver II Gelişimsel Tarama Testi, Kişisel- Sosyal , İnce Motor, Dil ve Kaba Motor olmak üzere 4 alanda sorular içerir.Doğru yaş çizgisi belirlendikten sonra test malzemelerinin kullanımı ile uygulama 15-20 dk sürmektedir.Değerlendirme çocuk ve birincil bakım veren kişi ile sürdürülür.

Test uygulanışı standart bi eğitim gerektirir ve klinik ortamda uygulanması gerekir.

Unutmayın!Denver II bir zeka testi değildir,çocuğun gelişimsel durumunun yaşıtlarına oran ile nerede olduğuna bakılır.

 

Kaynak:Prof.Dr.Kalbiye Yalaz

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com