Oyun Terapisi Fark Yaratır: Oyun Terapisi ile İlgi Merak Ettikleriniz

Neden Oyun?

Yakın zamanda ruh sağlığı profesyonelleri oyunun insanın mutluluğu için sevgi ve iş kadar önemli olduğunu gözlemliyor (Schaefer, 1993).Tüm zamanların büyük düşünürlerinden bazıları, Aristo ve Platon da dahil olmak üzere, hayatlarımızda oyunun neden gerekli olduğu konusunu düşünmüşlerdir.oyun-terapisi

Oyun çocuğun dilidir ve…

Oyun, hayata bakış açımızı aydınlatan, ruhumuzu canlandıran eğlenceli, keyifli bir aktivitedir. Kendini ifade etmeyi, kendini gerçekleştirmeyi, kendini tanımayı ve öz yeterliliği geliştirir. Oyun, stres ve sıkıntı duygularını azaltarak rahatlatır, kişilerle olumlu iletişim kurmamızı sağlar, yaratıcı düşünceyi ve merak duygusunu hareketlendirir, duyguları düzenler ve egomuzu yükseltir (Landreth, 2002). Ek olarak, oyun hayatta kalabilmek için gerekli olan becerileri ve rolleri pratik yapmamıza olanak sağlar (Russ, 2004).

Neden Terapide Oyun?

Oyun terapisi, çocukların normal iletişim ve öğrenme süreçleri üzerine kurulu yapılandırılmış ve teori temelli bir terapi yaklaşımıdır. (Carmichael, 2006; Landreth, 2002; O’Connor & Schaefer, 1983). Oyunun özünde olan iyileştirici güç bir çok şekilde kullanılabilir. Çocuk onu rahatsız eden durumu anlatmak için kullanacağı kelimeleri olmadığında; terapist çocuğun düşünce ve duygularını ifade edebilmesi için oyun terapisini faydalanır. (Gil, 1991). Oyun terapisinde oyuncaklar çocuğun sözcükleridir ve oyun da çocuğun dilidir (Landreth, 2002). Oyun yolu ile terapist, çocuğa duygusal olduğunda veya sosyal beceri güçlüğü yaşadığında kullanabilmesi için uyum sağlama davranışları öğrenmesine yardımcı olur. (Pedro-Carroll & Reddy, 2005).Oyun terapisi sırasında terapist ve çocuk arasında oluşan olumlu ilişki, iyileşme için düzeltici duygusal bir deneyim sağlayabilir. (Moustakas, 1997). Oyun terapisi aynı zamanda bilişsel gelişimi destekler, çocuğun içsel çatışmalar veya işlevsel olmayan düşünceleri ile ilgili iç görü sağlayabilir(O’Connor & Schaefer, 1983; Reddy, Files-Hall, & Schaefer, 2005).

Oyun Terapisi Nedir?

…oyuncaklar çocuğun kelimeleridir!

20 yüzyılda geliştirilen oyun terapisi sıradan oyundan farklılaşır. Oyun terapisinde, terapist çocuğun sorunu belirlenmesine ve kendisinin sorununu çözmesine yardımcı olur. Oyun terapisi, çocuğun doğal bir şekilde kendini ve dünya ile olan ilişkilerini tanımaları üzerine kuruludur (Axline, 1947; Carmichael, 2006; Landreth, 2002). Oyun terapisinde, çocuk diğerleri ile iletişim kurmayı, duygularını ifade etmeyi, davranışlarını değiştirmeyi, problem çözme becerilerini geliştirmeyi öğrenir. Oyun, çocuğa sorunlarına güvenli psikolojik mesafeden bakmasına ve gelişimine uygun şekilde duygu-düşüncelerini ifade etmesine olanak tanır.

 

Oyun Terapisi Nasıl İşler?

Çocuklar oyun terapisine sorunların çözümlenebilmesi için yönlendirilirler(Carmichael; 2006; Schaefer, 1993). Sıklıkla, çocuklar kendi çözüm yollarını tamamen kullanmış ve okulda/evde/sosyal ilişkilerinde bu sorunu kuvvetle yaşarlar/yaşatırlar(Landreth, 2002). Oyun terapisinde uzman ruh sağlığı profesyonelleri çocuğun oyununu değerlendirebilir ve yorumlayabilir. Oyun terapisi, çocukların yoğun duygular ile baş etmeleri ve çözümler bulmalarına fayda sağlar(Moustakas, 1997; oyun-terapisi-nedirReddy, Files-Hall, & Schaefer, 2005). Klinik ortamda oyun terapisinde sorunlar ile yüzleşen çocuklar daha sağlıklı çözümler bulabilir. Oyun terapisi çocuğun kendisi hakkındaki düşüncelerini ve duygularını değiştirebilir, kaygılarını çözümleyebilir. (Kaugars & Russ, 2001). En zorlu sorunlarla bile oyun terapisinde yüzleşilebilir ve kalıcı çözümler keşfedilebilir, denebilir, yerleştirilebilir ve hayat boyu kullanılacak bir stratejiye dönüştürülebilir(Russ, 2004).

Oyun Terapisinden Kimler Fayda Görür?

Oyun terapisinden herkes faydalanabilir ancak oyun terapisi özellikle 3-12 yaş çocuklarına uygundur (Carmichael, 2006; Gil, 1991; Landreth, 2002; Schaefer, 1993). Ergenler ve yetişkinler da oyun tekniklerinden yarar sağlayabilir. Ruh sağlığı alanında yetişkinlerde oyun terapisinin kullanımı artmaktadır(Pedro-Carroll & Reddy, 2005; Schaefer, 2003).Yakın zamanlarda ise oyun terapisi 0-2 yaş çocuklarına da uygulanmaya başlanmıştır (Schaefer et. al., 2008).

Oyun Terapisinin Çocuğu Katkılar Nelerdir?

Oyun terapisi birçok farklı alanda(klinikler, hastaneler, okular vb.) farklı yaş gruplarına uygulanmaktadır (Carmichael, 2006; Reddy, Files-Hall, & Schaefer, 2005).

Oyun terapisi tedavisi bir çok ruh sağlığı durumu ve sorunları için birincil müdahale olarak veya ek tedavi olarak kullanılmaktadır (Gil & Drewes, 2004; Landreth, Sweeney, Ray, Homeyer, & Glover, 2005), örneğin: öfke kontrolü, yas ve kayıplar, boşanma, kriz ve travma, kaygı, depresyon, dikkat eksikliği ve hiperaktivite, davranış bozuklukları (Landreth, 2002), gelişimsel bozukluklar, otizm, akademik-sosyal gelişim, fiziksel ve öğrenme güçlükleri, karşıt gelme bozukluğu (Bratton, Ray, & Rhine, 2005).

Yapılan çalışmalar çeşitli sosyal-duygusal-öğrenme-davranışsal sorunlar yaşayan çocukta ve stresle bağlantılı yaşam olayları (boşanma, kronik hastalıklar, ölüm, hastanede kalış, istismar, doğal afetler, savaş vb.) deneyimleyen çocukta oyun terapisinin etkinliği belirlemiştir.

Oyun terapisi:

  • Sorunlara yeni ve yaratıcı çözümler geliştirmek
  • Kendisi ve diğerleri için saygı ve kabul geliştirmek
  • Kendi davranışları için daha sorumlu olmak ve daha etkin stratejiler geliştirmek
  • Duyguları deneyimlemek ve ifade etmeyi öğrenmek
  • Empatiyi geliştirmek ve diğerlerinin düşüncelerine-duygularına saygı göstermek
  • Öz yeterlilik geliştirmek
  • Aile ile yeni sosyal ve ilişkisel beceriler geliştirmek

100 adet oyun terapisi sonuçları gözden geçirildiğinde oyun terapi tedavisinin orta ve yüksek aralıkta olumlu etkileri olduğu görülmektedir (Bratton et. al., 2005; Leblanc & Ritchie, 2001) Oyun terapisi cinsiyet, yaş, soruna bağlı olmadan etkinliğini ortaya koymuştur. Aynı zamanda ebeveynin çocuğunun tedavi planında etkin rol üstelendiğinde bu etkinin en yüksek olduğu belirlenmiştir.oyun-terapisi-cocuklar

Oyun Terapisi Ne Kadar Sürer?

Her oyun terapisi seansı 45dk-50dk kadar sürer. Seanslar genellikle hafta bir düzenlenir. Araştırmalar, tipik bir çocuğun yönlendirildiği sorunun ortalama en az 20 seansta çözümlendiğini ortaya koyar. Oyun terapisinin süresi çocuğun içinde bulunduğu sorunlara, koşullara bağlı olarak değişir. Çocuğun sorunu geçmişten bugüne devamlılık sağladı ise çözümlenmesi için daha uzun süreye ihtiyaç olur (Carmichael, 2006; Landreth, 2002).

Oyun Terapisine Ailemiz Nasıl Dahil Olabilir?

Ailelerin, çocuklarının iyileşme sürecinde çok önemli bir rolü vardır. Çocukların sorunları ile aileleri arasındaki etkileşimi her zaman karışıktır. Bazen çocuklar ailede yaşanan bir durumu ifade eden belirtiler yaşar bazen ise çocuğun sorunu nedeni ile tüm aile kargaşa içindedir. Tüm durumlarda çocuklar ve ebeveynler birlikte çalıştığında en hızlı iyileşme sağlanır.

Oyun terapisti, ebeveynleri nasıl ve ne zaman oyun terapisine dahil edeceğine dair kararlar verir. Oyun terapisti ebeveynler ile düzenli olarak iletişim kurar, sorunu çözümleme planı oluşturulur ve tedavideki gelişimleri aktarılır. Bazen ise terapist, a) ebeveyni çocuk ile zaman zaman terapiye dahil eder b) tüm aileyi oyun terapisine dahil eder (Guerney, 2000).Ebeveynlerin-ailenin ne derecede oyun terapisine dahil olursa olsun çocuğun iyileşmesindeki rolleri çok önemlidir. (Carey & Schaefer, 1994; Gil & Drewes, 2004).

Kimler Oyun Terapisi Yapabilir?

Oyun terapisi uygulamak için özeli bir eğitim, çalışma ve deneyim gerekmektedir. Oyun terapisti, ruh sağlığı alanında yüksek lisans veya doktora eğitimini almış ve oyun terapisi eğitimlerini tamamlamış kişidir.

Bu konuda psikolojik desteği Mika Psikoloji’ den alabilirsiniz: www.mikapsikoloji.com veya 0532-063-98-73

Çeviri: Association for Play Therapy United Statesİmza

8 yorumlar

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com