Soma'daki Maden Faciası Çocuklara Nasıl Anlatılmalı?

Soma’da madende hayatını kaybeden bir çok madenci hepimizi derinden üzdü. Ebeveynler olarak üzüntünüzü, öfkenizi çocuğunuza yansıtma ihtimaline karşı/çocuğunuza doğru anlatabilmek için bir kaç noktaya dikkat etmek önemlidir:

Öncelikle çocuğunuzun sizin üzgün olduğunuzu bilmesi veya görmesi çok doğaldır.Ancak tüm soma-maden-faciasiüzüntünüzü çocuğunuz ile paylaşmak yerine bir yetişkin ile paylaşmak daha uygun olacaktır.

Çocuğunuza yaşanan durum ile kısa ve net bir açıklamayı sade bir dil kullanarak yapmanız uygun olacaktır. Öncelikle çocuğunuza olay ile ilgili ne bildiğini sorun. Arkadaşlarından, çevresinde konuşulanlardan neler öğrendiğini bilmek önemlidir .

Küçük yaş çocukları için yaşanan olayı kaza olarak tanımlamanız onların gelişimi açısından daha uygun olacaktır:

“Zaman zaman kontrolümüz dışında kazalar olabiliyor, insanların yaralanmasına bazen de ölmesine sebep olabiliyor. Bugünlerde de böyle bir kaza oldu ve bazi madenciler öldü . Bu duruma çok üzüldük. Bundan sorna bunun olmamasi icin daha dikkatli olunacaktir.”

Daha büyük yaş çocukları için ise;
“Bugünlerde madencilerin çalıştığı bölgede bir kaza oldu. Yeterince önlem alınmadığı için ölenler oldu. Bu yaşananlar bizi üzdü, öfkelendirdi.Bizim gibi bir çok kisi üzüldü.”diye açıklayabilirsiniz.

Çocugunuz eger madencilerin nasıl öldüğünü sorar ise soyle bir cevap verebilirsiniz: “Maden yer altındadır. Orada yer üstünde olmayan bazı gazlar var onlardan zehirlenmişler.”

Çocuğunuzun sindiremeyeceği tüm bilgilerden onu korumanız önemlidir. Çocuklarınızı olabildiğince görüntülerden, videolardan, seslerden korumaya özen gösterin. Gördükleri, duydukları onlar için çok korkutucu olabilir.

Çocuğunuzun ve sizlerin güvende olduğunuz telkinini bol bol çocuklarınıza vermeyi unutmayın.

Çocuklarınızın yaş gruplarına göre ölümü nasıl anlamlandırdıkları ve onlara yaşanan kayıpları nasıl açıklayabileceğinize dair bilgiye aşağıdan ulaşabilirsiniz.
http://cocuklaringelisimi.com/2013/02/07/cocuk-ve-olum/
http://cocuklaringelisimi.com/2013/03/02/cocuk-ve-olum-2/

 

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com