Çocuklarda Sosyal Beceri Gelişimi ve Sosyal Anksiyete

Çocuklarda Sosyal Beceri Nedir?sosyal-beceri-gelisimi

Diğer kişilerle iletişimi ve etkileşimi kolaylaştıran her beceri sosyal beceridir. Sosyal kuralların ve sosyal ilişkilerin oluşumu, bu öğelerin sözlü veya sözsüz olarak tanımlanması ve bu öğeleri öğrenilmesine sosyalleşme adı verilir.

Sosyal Becerilerin gelişimi ve sosyal beceri öğrenimi ilk olarak aile içinde başlayarak daha sonra sosyalleşme gerçekleştikçe çevreninde etkisi kazanımlar edinir. Sosyal becerileri bir kaç başlık altında toplayabiliriz:

I.İlişki Başlatma ve Sürdürme Becerileri: Dinlenme, iltifat etme, yardım isteme ,yardım,etme, konuşmayı başlatmak ve devam ettirmek,soru sorma,izin isteme,teşekkür etme,özür dileme gibi.

II. Grupla Bir işi Yürütme Becerileri: Grup çalışmalarına uyma, grupta sorumluluğunu yerine getirme, paylaşma, sorun çözebilme yetisi, alternatif çözüm bulma, gibi.

III. Duygulara Yönelik Beceriler: Duygularını ifade edebilme, karşındakinin duygularını kavrayabilme, duygularını ifade edebilme gibi.

IV. Problem Çözme Yetileri: Problemi tanımlama, çözüme yönelik amaç belirleme, bilgi toplama ,çözüme ulaşmak için doğru yöntem seçme(davranış ve doğru sözcükleri kullanma)

Sosyal becerinin gelişimi tamamlanamaz ise çocuklarda “sosyal fobi” olarak adlandırılan ‘diğerleri’nin yanında bulunma, konuşma, yeme–içme gibi davranışların kişide anksiyete yaratmaya başladığı gözlenebilir. Çocuklarda sosyal anksiyete de utanç ve utanma duygusu temel özelliklerindendir.sosyal-fobi

Araştırmalar sonucu her sekiz kişiden birinin sosyal anksiyete yaşadığını belirtiliyor.Sosyal fobinin yaşla veya kültürle hiçbir ilişkisi yoktur. Her yaş aralığında ve her kültürdeki çocukta gözlemlenebilir. Çocuklarda Sosyal fobi tedavi görülmedikçe zamanla kötüleşebilir. Sosyal fobi sadece belirli durumlarda ortaya çıkabildiği gibi(topluluk önünde konuşma,restaurantlarda vb.) çocukların bütün yaşam alanlarını da etkileyebilir.

2 yorumlar

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com