Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Hakkında Okuyucu Sorusu ve Cevabı

soruSoru:  İyi günler.33 aylık bir kızım var.Tuvalet eğitiminde büyük tuvaletini çabuk kavramıştı ancak küçük tuvaletini öğrenirken büyük tuvaletini söylememeye başladı.2 aydan uzun bir süredir büyük tuvaletini masa altına,kapı arkasına saklanarak yapıyor.farkedip tuvalete götürdüğümüzde biraz uğraşıyor ama yapmıyor.Üzerini toplar toplamaz bir yere saklanıp altına yapıyor.gündüz ne yaparsa yapsın bez bağlamıyorum ancak gece alıştırmaya başlamadığımız için bez bağlıyorum. sizce ne yapmalıyım.

Cevap:  Merhaba, çocuğunuzun yaşı, tuvalet eğitimine başlamak için uygun olsa da saklanarak veya sizden kaçarak büyük tuvaletini yapıyor olması doğal bir aşamayı olumsuz duygularla eşleştirdiğine işaret ediyor. Bu sebep ile tuvalet eğitime çocuğunuza ‘’ Tuvaleti kullanmayı daha hazır olduğun bir zamana erteleyelim. Görüyorum ki mutsuz oluyorsun. Utanmana ve sıkılmana gerek yok, eminim daha sonra bunu başaracaksın. Herkes tuvalete gider sende hazır olduğunda gideceksin. ‘’veya benzer bir açıklama vererek tuvalet eğitime bir süre ara vermeniz, yaşadığı olası utanç ve suçluluk duygusu ile tuvaletini yapma ilişkisinin ortadan kalkması için gereklidir. Bu sürede bu konuya odaklanmamınız, tuvalete çocuğunuzun oturmasını kolaylaştıracak aparatlardan edinebilirsiniz. Çocuğunuzun tuvalet yapma konusunda rahatladığını ve hazır olduğunu gördüğünüzde onunla da konuşarak tekrar tuvalet eğitimine başlamanız doğru olacaktır.
Genel olarak çocuklar büyük tuvaletlerine nazaran küçük tuvalete gitme ihtiyaçlarını daha geç fark edebilir ve kazalar olabilir. Önemli olan kazalar olduğunda kesinlikle çocuğunuzu suçlamamak ve/veya cezalandırmamaktır. Bu tür bir deneyim yaşadığında tuvalet eğitimi konusunda sıkıntılar meydana gelecektir.
Kitapçılarda çocuklar için tuvalet eğitimini konu alan kitaplardan edinebilir, birlikte okuyabilirsiniz. Fakat onu kesinlikle hazır olmadığı bir zamanda tuvalet eğitimine zorlamayın. Tekrar tuvalet eğitimine başladığınızda ödül tablosu hazırlayabilir, her tuvaleti kullandığında bir yapıştırma kazanabilir. Her 3 yapıştırması olduğunda da sizden küçük bir ödül kazanabilir. Sadece ve sadece olumluya odaklanmanız önemlidir, olumsuzu görmezden gelin.Yine de çocuğunuz ve durum ile ilgili fazla bilgiye sahip olmadığımdan bunların genel öneriler olduğunu bilmenizi isterim.Tuvalet Eğitimi hakkındaki yazılara göz atabilirsiniz. Bu süreçte bir merkezden psikolojik danışmanlık alımanız faydalı olacaktır.

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com