Gezi Parkı: Ülkemizde Yaşananları Çocuğuma Nasıl Anlatabilirim ?

Bu günlerde ülkemizde yaşananları aktarırken kelimelerin özenle seçilmesi, çocuğun güvende olduğu hakkında sık sık telkin edilmesi gezi-parkıönem taşır.Ayrıca çocukları, medyadaki görüntülerden sakınmaya özen gösterin.
Polislerin halka karşı müdahalede bulunuyor olması, çocukların polisin halkı koruduğuna dair olan inançları ile çelişmekte, büyük karmaşaya neden olabilmektedir.

Küçük yaş grupları için (10 yaşa kadar ) şöyle bir açıklama faydalı olabilir:

  • “Bir grup insan bir parkı korumak istiyor, bir başka grup da ağaçları kesip yerine dükkan açmak istiyorlar.Bu konuda konuşarak anlaşamadıkları için şu anda kavga ederek çözmeye çalışıyorlar.Ama kavga ederek, bağırarak,vurarak çözüm olmaz; umarım yakın zamanda anlaşmaya varacaklardır.”

Daha büyük yaş çocukları için ( duygusal olgunluklarına göre) daha fazla detaya girilebilir:

  • “Bir grup vatandaş Taksim’deki Gezi Parkı’nın alışveriş merkezi dönüşmesini istemiyordu.Barışçıl bir şekilde vatandaşlar parkı korurken, polisler üstlerinden gelen bir emir ile parktaki insanlara zarar vererek onları uzaklaştırmaya çalıştılar. Vatandaşlar da polisin bu sert davranışlarını doğru bulmadı ve itirazlarını sürdürmeye devam ettiler. Ancak uygun bir çözüme ulaşılamadığından ve baskı arttıkça, artık demokratik haklarının hükümet tarafından duyulmadığı içinde tepki gösteriyor.

Farklı şehirler için bu açıklamayı biraz değiştirerek (İstanbul’daki vatandaşlar- bizde onlara destek vermek için vb.) çocuğunuza sunabilirsiniz.

image

2 yorumlar

  1. Gündemi takip edip hepimizin ihtiyacına cevap verdiğin için şahsım adına çok teşekkür ediyorum arkadaşım.
    Psk. Ümran GÜREL

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com