rahim-bebek

Wonder Weeks: Rahimde

Bazılarımız rahimdeki gelişimin sadece fiziksel bir gelişimden ibaret olduğunu düşünür.Bu düşüncede doğruluk payı olsa da bundan fazlası da var.

Hamileliğin son döneminde bebekler beyinleri ile bir şeyler yapmaya başlar. Düşünmeye başladıklarını söylemek biraz ileri gitmek olabilir ancak araştırmalar bebeklerin dış ve iç etkenlere farklı tepkiler verdiklerini kaydetmiştir. Beyin bu tepkilerin verilmesini sağlar.100 yıl öncesinde yeni doğan bebeğin bir beden ve reflekslerden oluştuğu düşüncesinin yaygın olduğunu hatırlarsak bu sonuçlar gerçekten etkileyicidir. Artık günümüzde rahimdeki bebeklerin duyusal gelişimlerine dair daha çok bilgimiz bulunuyor.

 

Bebeğiniz nasıl hissettiğinizi bilir!

Anne olarak rahminizdeki bebeğiniz ile bir bağ kurduğunuzu, daha doğmadan bebeğinizi tanıdığınızı hissedersiniz. Her dönüşünün, tekmesinin ne anlama geldiğini bilirsiniz. Ve aynı şekilde bebeğinizde sizi tanır! Sizin duygu durumunuzu hisseder, duyar ve tadar.kalpler

Sizin duygu durumunuza göre rahminizdeki amniyon sıvının tadı değişir. Bebeğiniz bu sıvıyı her tattığında, sizin ruhsal ve fiziksel değişiklerin de tadını almış olur. Aynı zamanda bebeğinizin tüm ağız boşluğu tat alma cisimcikleri ile kaplıdır. Çocuğunuzun tat almada bir ustadır. Araştırmalar annenin hayatındaki ani stresli anlarda amniyon sıvısının tadının değiştiğini ortaya koymuştur. Küçük değişiklikleri ölçmek ise pek kolay değildir.anne olarak bebeğinizle tüm dikkatinizle konuşmanız yoğun duyguların eşliğinde olur,  çocuğunuzun bunun tadını alır. Böyle yoğun duygular çocuğunuzun sizin ‘söylediklerinizi’ daha iyi anlamasına yardımcı olur. Benzer yoğun duygular çocuğunuzun doğum sonrasında konuşmayı öğrenmesine de yardımcı olur.

Bebeğinizin ne hissettiğinizin tadını almak dışında, ne hissettiğinizi de duyar. Bebeğinizin duygu durumu aslında büyük ölçüde sizinki ile belirlenir.Duygunuzu ifade ettiğinizde çocuğunuz bunu algılar. Bunu sesinizdeki melodiyi, iniş çıkışları ve vurguları algılayarak gerçekleştirir.  Sözcüklerinizin duygularınız ile paralel gitmesine gerek yoktur, zaten bebeğiniz sözcüklerinizin anlamlarını bilmez. Konuştuğunuzda duygularınız ses tonunuzu direk etkiler. Kalp atışlarınız da duygu durumunuzu ele verir. Kalbinizin hızlanması, mutlu, üzgün  olduğunuzda kalp atışlarınızın yavaşlaması, çocuğunuzun hangi durumlarda kalp atışınızın değiştiğini yakından takip eder. Bebeğiniz duygularınızı duyar ve aynısını hisseder.

Bebeğiniz aynı zamanda duygularınızı nefes alışverişinizden de anlar. Sessizce veya hızlı nefes alıp veriyor olabilirsiniz veya  iç çekiyor olabilirsiniz .Bunlar hepsi bir mesaj oluşturur.

Rahimden Anılar

muzikYeni doğmuş bebekler henüz farkında olmasalar da anne karnından bazı şeyleri hatırlarlar. Araştırmalar, özellikle hamileliğin 36-37 haftalarda bebeğin dinleme ve sadece duyma değil  dinleme becerilerinin ciddi oranda arttığını ortaya koymuştur. Bebek doğum öncesinde duyduğu sesleri hatırlar, belleği çalışır. Yapılan bir araştırmada hamilelikte 36-37 haftalarda rahimdeki bebeğe aynı müzik dinletilmiş. Bu müzik başladığında bebeğin hep aynı hareketlerde bulunduğu kaydedilmiş. Bu bebeğin müziği diğer müziklerden ayırt edebildiğini gösteriyor. Yine de bu dönemde henüz bebek sesleri anlamlandıramaz bunun için gelişmeye devam etmesi gerekir. Bu gelişim hamileliğin 30-36 haftaları arasında kulaklarında değil beyninde gerçekleşir.

 

Bebeğiniz birçok şeyi deyimler ama çok farklı bir şekilde!yildiz

Bebeğinizin duyabilmesi, tadabilmesi ve hissedebilmesine, bazı şeyleri hatırlayabilmesi rağmen biz yetişkinlerden çok farklı algılarlar. Bunun sebebi bizimkine göre farklı çalışmasıdır. Örneğin yanımızdaki birinin parfümünün kokusunu alırız, onu duymaz veya tadını almayız. Halbuki yeni doğmuş bir bebek duyusal olarak bu algılayamaz. Duyusal deneyimleri hala bir karmaşadır. Duyusal olarak edindiği bilgilerin hepsini bir bütün olarak algılar. Bir kase ‘deneyim çorbası’ gibi. Doğum ile çocuğunuz daha kendi varlığını bile anlamaz. Etrafındaki dünyanın bir parçası olduğunu düşünür. Her zihinsel sıçrama ile bebeğiniz dünyayı bizim algıladığımız gibi algılamaya başlar. Kendi başına farklı duyusal sinyalleri ayırt etmeyi ve tanımayı öğrenir.

WonderWeeks.com

WonderWeeks.com

ayse-imza

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com