Yeni Dönem ‘BEN KÜLTÜRÜ’ için Duyarlı Çocuklar Yetiştirmek

Empati: Duygular hakkında sohbet edin. Çocuklar duyguları ayırt edip onları ifade edecek kelimelere sahip olmazlar ise ne kendilerindeki ne de başkalarının duygularını anlayamazlar. Empati gelişmek için önerilere bu yazıda erişebilirsiniz.

Günlük sohbetlerinizin içine doğal olarak duygusal lisanı katın.

  • Tahmin ettiğiniz çocuğunuzun duygu durumu dile getirin:’ Şuan biraz endişeli görünüyorsun öyle misin?’yardimsever-cocuklar
  • Başkalarının duygularını anlamak için: ’ Sence Ayşe şuan nasıl hissediyordur? ‘
  • Empatiyi harekete geçirmek için: ’ Eğer Ece’nin üzgün olduğunu düşünüyorsan ona yardım etmek için ne yapabilirsin?’

Çocuğunuzun duygu ifadelerini kullanmasına destek olmak için buradaki etkinlikleri kullanabilirsiniz.

İyi kalpliliği rutin haline getirin. Her gün en az iki iyilikte/ yardım sever davranışta bulunmalarını isteyebilirsiniz. Her akşamda yaptıkları ekstra empatik davranışı takdir edin. Tabii sizde gün içinde yaptığını iyilikleri çocuğunuzla paylaşın. İyi kalpli ve yardım sever çocuk yetiştirmek için beş strateji yazısına buradan erişebilirsiniz.

Sıklıkla çocuğunuzun akademik başarısını ya da şirin bir halinin fotoğrafını çekersiniz. Çocuğunuzun iyi kalpli davrandığı anları da fotoğraflamayı unutmayın.

‘Acaba’ kelimesini başkalarını anlamak için kullanabilirsiniz. Yaşlı komşumuz acaba yalnız hissediyor mudur? Çocuğunuzun empati becerisini geliştirebilir ayrıca yardım sever olmasına teşvik edebilirsiniz.

İyi kalpliliği örnekleyin. Çocuğunuzun sizin her hareketinizi dikkatlice incelediğini ve taklit ettiğini unutmayın

Aileniz için bir iyilik sloganı belirleyebilirsiniz. ‘ Biz … ailesiyiz, biz yardımı severiz’ böylelikle çocuğunuz kendini tanımlarken ailenizin prensiplerini içselleştirmiş olur.

Ebeveynlik inişli çıkışlı bir yoldur; çocuğunuzu iyilik sever ve empatik olarak yetiştirmeye odaklanırsanız iyi bir insanı hayata katmış olursunuz.

 

 

 

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com